Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jičíněves

Obec Jičíněves leží asi 7 km jižně od města Jičín, rozprostírá se v Jičínské kotlině v nadmořské výšce kolem 254 m n. m. Obec se skládá z částí Bartoušov, Dolany, Jičíněves, Keteň, Labouň a Žitětín.

Části obce
• Jičíněves
• Bartoušov
• Dolany
• Keteň
• Labouň
• Žitětín

Historie
První písemná zmínka o obci se datuje k roku 1360. Z historických památek se v obci do dnešní doby dochoval barokní zámek z let 1715 – 1717 nacházející se v anglickém parku. U zámku stojí barokní kaple postavená roku 1730 a empírový pavilon s portikem. Ze silnice č. 32, která vede do obce, se naskýtá nádherný pohled do širokého okolí.

Obec Jičíněves je poprvé zmiňována roku 1366. Až do počátku 17. stol. byla Jičíněves samostatným panstvím, připojeným Albrechtem z Valdštejna k hradu Veliši.

Pamětihodnosti
• Zámek Jičíněves
• Hradiště Dolany, archeologické naleziště

Zámek Jičíněves
Zámek dal postavit František Josef Šlik. Později byl zámek rozšířen o kapli sv. Antonína Paduánského a sv. Kříže. Zvláštní dispozici dotváří velký ústřední blok a hospodářské budovy, které uzavírají čestný dvůr. V zámeckém parku se zachoval klasicistní pavilón.

Zámek je soukromým majetkem a není přístupný veřejnosti. Leží jižně od města Jičín. Do obce vede autobusové i železniční spojení.

Okolí

Zřícenina hradu Veliš
Na Velichově vrchu (430 m n. m.) byl kolem roku 1300 postaven gotický hrad Veliš. Svého času se jednalo o nejpevnější hrad v Čechách. Na vrchol se dostaneme z obce Podhrádí po turistické značce. Z hradu se dochovaly jen nepatrné zbytky zdiva bašt, věže a západního paláce, které jsou pevně spojeny s čedičovým základem, nejasně vyznačené přístupové cesty a terasovitě upravený jižní vrchol. O vzhledu hradu Veliše si můžeme učinit představu podle nejstaršího vyobrazení na pergamenovém plánu dvora Vokšice, který vypracoval v roce 1698 zemský měřič Andreas Bernard Klauser. Protože toto vyobrazení vzniklo asi dvacet let po zboření hradu, kdy ještě stály jeho podstatné části a kdy ještě žilo dost pamětníků, lze zobrazení považovat za věrohodné.

Podle Klauserovy kresby tvořila hlavní část hradu velká věž, krytá sedlovou střechou s cimbuřím. K věži přiléhaly na západě a východě dva paláce ukončené dvěma menšími věžemi, z nichž k východní byla připojena kaple. Na severu byla předsunuta pevnostní budova s ochozem a střílnami. Přístupová cesta k západní bráně byla chráněna palisádami.

Královský hrad Veliš byl postaven koncem 13. nebo počátkem 14. století pravděpodobně Václavem II. Nejstarší písemná zpráva o hradu je z roku 1316, kdy jej Jan Lucemburský zastavil Půtovi z Frýdlantu, synu Hynka z Dubé. Tehdy již bylo k hradu připojeno město Jičín a několik vesnic. Roku 1327 získali velišské panství Vartemberkové. Poté panství několikrát měnilo majitele a v pobělohorských konfiskacích bylo zabaveno a prodáno Albrechtu z Valdštejna.

Památka je volně přístupná veřejnosti. Leží asi 4 km jihozápadně od Jičína.

Z obce Veliš vede na památku žlutá turistická značka. Nejbližší vlaková stanice Jičín. Automobilem můžeme z Jičína dojet do obce Podhrádí a odtud pěšky na vrcholek kopce po turistické značce. Z vrcholku kopce je nádherný výhled do celého okolí, zejména na krásné panorama Jičína.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA