Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebnouševes

Obec Třebnouševes se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký.

Historie
Staré památky kamenné, které se nalezly na polích v okolí obce, svědčí o tom, že člověk žil v tomto kraji tisíce let před Kristem. V přírodní kotlině vznikla okrouhlá osada - TŘEBNOUŠEVES.

První zmínka je z XIII. století. V této době byla Třebnouševes majetkem kláštera Strahovského. Jako sídlo zemanství se připomíná Třebnouševes ve XIV. století. Sluší se připomenout husitského hejtmana - zemana Procka z Třebnouševse, který byl na sněmu Čáslavském v roce 1421.

V roce 1622 byl majetek zkonfiskován a prodán Albrechtovi z Valdštejna. V roce 1776 byla postavena socha svaté Trojice. Roku 1782 byl majetek rozdělen sedlákům. V roce 1866 uprchlo mnoho sedláků před pruskou armádou. Po prusko-rakouské válce nastal kulturní a hospodářský rozmach obce.

V letech 1920 - 1922 byl postaven Husův pomník a památník padlých v I. světové válce. V letech 1940 - 1941 bylo provedeno zpevnění vozovky procházející obcí žulovými kostkami. V období II. světové války nebyl žádný občan vězněn v koncentračním táboře.

V letech 1945 - 1989 pracoval v obci Národní výbor. V tomto období bylo vykonáno mnoho práce pro občany pro zlepšení jejich životních podmínek. Občané provedli opravu základní školy (střecha, okna, fasáda). Bylo provedeno zpevnění místních komunikací, výstavba chodníků, koupaliště se sociálním zařízením a restaurací. V roce 1980 byla dokončena výstavba mateřské školy.

V roce 1960 se staly obce Vinice a Ostrov součástí obce Třebnouševes. Zajímavostí obce Ostrov je socha Svatého Vavřince, památník padlých v I. světové válce, Pravoslavný kříž z dob Napoleonských válek a křížek na návsi. Dominantou obce Vinice je kaplička Panny Marie postavené v roce 1823.

V posledních letech byla provedena oprava budovy Obecního úřadu, plynofikace celé obce a rozvod telefonních linek do všech domů. Pravidelně se konají sjezdy rodáků obce.

Části obce:
•    Třebnouševes
•    Ostrov
•    Vinice

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podchlumi.cz/trebnouseves, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA