Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Úbislavice

Obec Úbislavice se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký asi 6 km severovýchodně od Jičína. Obec Úbislavice leží asi 4 km jihozápadně od Nové Paky, rozkládá se v nadmořské výšce kolem 328 m n. m. Obec se skládá z částí Úbislavice, Chloumek, Zboží, Stav, Štěpanice, Česká Proseč.

Historie
První písemná zmínka pochází z roku 1357. V místech, kde se nyní nachází místní škola a fara stávala prý dříve Oubislavova tvrz. V době národního útlaku v 18. století se zde usadili němečtí osadníci, jejichž rody byly postupně počešťovány zdejším českým obyvatelstvem.

Z kulturních památek se v obci dochovalo několik dřevěných stavení z počátku 19. století podkrkonošského typu a kostel Narození Panny Marie.

Části obce:
• Úbislavice
• Česká Proseč
• Chloumek
• Stav
• Štěpanice
• Zboží

Pamětihodnosti
• Kostel Narození Panny Marie
• Vodní mlýn

Příroda
V okrese Jičín se nachází několik velmi cenných území, jak přírodně, tak i krajinářsky. Severozápadní část okresu se začleňuje do CHKO Český ráj a má vysokou krajinářskou hodnotu, vyhledávanou turisty.

Neméně cenné území je i na severovýchodě spravovaného území na sever od Hořic, kolem Nové a Staré Paky. V zájmu ochrany přírody jsou i velmi pěkná údolí podél přírodních toků Javorky, Bystřice aj.

V regionu jsou vyhlášena zvláště chráněná území, kdy 5 přírodních rezervací bylo vyhlášeno již v roce 1954 a 1956. Jedná se o staré bažantnice - Úlibickou, Kovačskou, Miletínskou, o skalní město - Prachovské skály a starý lesní komplex - Kamenou Hůru. Další zajímavé lokality rybníků s přilehlými loukami, geologické zajímavosti, kvalitní lesní porosty, údolí přírodních toků apod. jsou chráněny statutem přírodní památky. Na Novopacku je rozsáhlý lesní komplex přírodního parku Sýkornice, vyhlášený v osmdesátých letech jako území s vysokou biologickou, krajinnou a estetickou hodnotou.
Na okrese Jičín probíhá sledování nejvíce ohrožených druhů rostlin se snahou o jejich záchranu. Z hlediska cestovního ruchu jsou však největšími přírodními atraktivitami Prachovské skály, Jinolické rybníky, lipová alej spojující Jičín s oborou Libosad a další.

O okrese Jičín
Pozvání do okresu Jičín, nelze oddělit od pozvání do Českého ráje. Bránu do “ráje” tvoří Prachovské skály, které jsou vzdáleny jen několik málo kilometrů od srdce okresu - okresního města Jičína. Jičín má díky svému půvabnému okolí, tradici a také zásluhou spisovatele Václava Čtvrtka, svůj osobitý pohádkový charakter. Proto také v tomto bývalém hlavním městě vévodství Albrechta z Valdštejna se každoročně v polovině září koná pohádkový festival “Jičín - město pohádky”. Ale není to pouze Český ráj a “pohádkový Jičín”, co může okres svým návštěvníkům nabídnout. Už při pohledu do mapy nás zaujme geografický charakter území, kde přechází rovinatá nížina středního Polabí až k bezprostřednímu podhůří Krkonoš.

Centrem jižní zemědělské části okresu jsou městečka Libáň a Kopidlno - v bezprostřední blízkosti Libáně můžeme navštívit renesanční zámek Staré Hrady, v Kopidlně se vám pak naskytne příležitost obdivovat nádherný park se vzácnými dřevinami v okolí zdejšího zámku.

Na západ od Jičína očekává návštěvníky malebné městečko Sobotka se svojí dominantou - loveckým zámkem Humprechtem. Krása tohoto místa je znásobena známým středověkým hradem Kost a obcí Vesec, která je názornou připomínkou původní lidové architektury. Sobotka je známá každoročním konáním festivalu poezie, písně a mluveného slova “Šrámkova Sobotka”. Tento festival, nesoucí jméno známého českého básníka a dramatika Fráni Šrámka, se koná vždy počátkem července.

Centrum jihovýchodní části okresu představuje “město kamenné krásy” - Hořice v Podkrkonoší. Město Hořice bývá totiž nejčastěji spojováno se ztvárněním kamene - hořického pískovce. Tradičně se zde v letních měsících konají sochařská sympozia a ve městě najdeme i mnoho sochařských památek.

Svým charakterem obzvláště osobité je nejsevernější město okresu, “město krásných bláznů” - Nová Paka. Proč toto přízvisko? Odpověď najdeme přímo ve městě, v místním pivovaru, kde se již desítky let vaří Novopacké pivo, ke kterému, podobně jako ke svému městu, mají zdejší lidé osobní vztah. Pivovar má vlastní rybník, ve kterém žije vodník - a to je důvod pro pořádání “Novopackých vodnických slavností”, které se ve městě konají pravidelně počátkem září. Okolí města je rovněž proslulým nalezištěm polodrahokamů, nejkrásnější exponáty jsou vystaveny po celý rok v městské klenotnici. Právě zde je možno si prohlédnout i expozici z historie spiritistického hnutí na Novopacku. Město má i svoji dominantu, kterou představuje barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie z počátku 18. století.

Z dalších zajímavých míst v okolí je třeba se zmínit o hradu Pecce, kde se jednou za dva roky na počest zdejšího pána Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, popraveného po bitvě na Bílé hoře roku 1621, pořádají “Harantovy slavnosti”. Hrad Pecka se tyčí nad stejnojmenným městečkem.

Okres Jičín má i svá lázeňská střediska, a to v Lázních Bělohradě a Železnici, které jsou známy i za hranicemi naší republiky. Léčí se zde převážně nemoci pohybového ústrojí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ubislavice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA