Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kbelnice

Obec se skládá ze dvou částí - starší při údolí Kbelnického potoka a mladší při silnici do Jičína, kde se nalézá rovněž zájezdní hospoda U Rumcajse.

Obec Kbelnice leží asi jeden kilometr severně od Jičína, při silnici ve směru na Liberec. Kbelnice se rozkládá v nadmořské výšce kolem 294 m v poměrně členité krajině Jičínské pahorkatiny. Samostatná obec Kbelnice existuje od roku 1990, kdy se oddělila od obce Podůlší, ke kterému patřila od roku 1960.

Historie
První písemné zmínky o obci jsou datovány k roku 1322. U silnice nad obcí se nalézá vojenský hřbitov vojáků padlých v bitvě u Jičína koncem června roku 1866, během prusko – rakouské války. Areál je obdélníkového tvaru, je obehnán živým plotem a uprostřed stojí budova ossaria.

Severozápadně od obce se nachází vyhledávaná část Českého ráje - skalní město Prachovské skály. Tento turistický a horolezecký terén byl jednou z prvních turisticky navštěvovaných oblastí Českého ráje. Prochází jím několik turistických okruhů.

Pamětihodnosti

Mauzoleum - ossarium (kostnice) bitvy u Jičína z Prusko-rakouské války v roce 1866 nacházející se nad obcí při silnici do Turnova.

Mauzoleum (Kbelnice)
Nad obcí Kbelnice u silnice do Turnova se nalézá vojenský hřbitov s mauzoleem na památku padlých vojáků v bitvě u Jičína dne 29. června 1866.

Tato bitva byla jednou z Rakouskem mnoha prohraných srážek Prusko-rakouské války z roku 1866.

Zdejší vojenský hřbitov byl zřízen v roce 1891 a postupně sem byly přemístěny náhrobky padlých důstojníků i vojínů z celého širokého okolí. Převázeny byly nejenom náhrobky ale i samotné pozůstatky padlých, které byly umístěny do krypty pod Ossariem.

Samotné Ossarium bylo vybudováno v letech 1904 - 1906 v podobě secesní kaple podle projektu ředitele hořické kamenické školy Václava Weizettla. Sama stavba byla vybudována studenty této školy. Nad vchodem ko kaple je umístěna socha anděla míru, dílo hořického sochaře Václava Suchomela.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA