Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Staré Místo

Historie a zajímavosti  
Obec Staré Místo leží 4 km jižně od pohádkového města Jičín. Na místě dnešního Starého Místa stálo původně město Jičín. Kdysi bývaly Jičíny dva: První (to jest dnešní Staré Místo), o kterém se písemnosti zmiňují již roku 1297, kdy zemřela manželka krále Václava II. Guta (Juta), které patřilo panství v našem kraji, a druhý na místě dnešního města Jičína, ten je však mladší.

Okolí obce je mírně členité. Jde o Východopolabskou tabuli a jižní část Jičínské pahorkatiny mírně zvlněnou, která je rozčleněna mírnými údolími. Nadmořské výšky se pohybují kolem 275 m. Vlastní hřbitov, který byl postaven roku 1396, je situován v samém středu obce při hlavní komunikaci (leží na spojnici Jičín - Poděbrady), roku 1996 byl nově opraven a dnes je ozdobou obce. Poblíž kostela se nachází další z kulturních památek jako Svatý Florián - patron hasičů, svatá panenka Marie a svatý Josef.

V roce 1923 byl založen místní hasičský sbor dobrovolných hasičů, který funguje dodnes. Dnes již se místní jednotka vypracovala na výjezdovou  jednotku JPO III s výjezdem do deseti minut. Zúčastnili se již několika výjezdů a to nejen v místě, ale i v okolí.

Pravidelně uspořádávají hasičský ples, který se stal již tradicí. V loňském roce  se účastnili na světovém rekordu v dálkové dopravě vody na letišti v Mimoni, který se dne 6. července 2002 podařilo překonat. Bylo rozmístěno na 77 stanovištích vybavených stroji PS 12, vzdálených od sebe 680 metrů 163 hasičských jednotek. Poslední stanoviště bylo vybaveno historickou parní stříkačkou z roku 1907. V době výstřiku bylo pomocí 2.635 hadic B/75 ve vzdálenosti 52.700 metrů  v hadicích 231.880 litrů vody. Dále se  podíleli na pomocných pracích při likvidaci  škod po srpnových záplavách v obci Kly na Mělnicku, odkud si přinesli nezapomenutelné zážitky a příběhy rodin, kterým pomáhali.

Činnost a vybavenost obce
Obecní úřad Staré Místo je samostatně založen od revoluce 1989, před revolucí byl součástí střediskové obce Podhradí.

Roku 1994 bylo v obci položeno do země nízké napětí, provedena rekonstrukce veřejného osvětlení a v roce 1998 pokládka telefonní sítě. V roce 2000 byla provedena plynofikace obce a zároveň položen hlavní řád vodovodu. V letech 2001-2002 vybudována čistička odpadních vod, která byla začátkem roku 2003 zkolaudována.

Od roku 2000 má obec Staré Místo zpracovaný a schválený územní plán obce. V letošním roce    se buduje veřejný vodovod a oprava hřbitovní zdi, která se pomalu na nejvíce zatížených místech bortí.

Dobře pracuje místní jednotka dobrovolných hasičů a tělovýchovná jednota Agro - Staré Místo, která sídlí v obci Podhradí, kde má vybudovaný sportovní areál. Předškolní zařízení navštěvují místní děti v sousední obci Veliš a Základní školu  v Jičíně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.antee.cz/staremisto, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA