Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rašín

Obec Rašín se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. RAŠÍN leží 288 m nad mořem jižně pod svahem pohoří Chlum při železniční trati Turnov-Hradec Králové mezi stanicemi Jeřice a Třebovětice. Reliéf okolní krajiny je jen velmi mírně zvlněný s kvalitní zemědělskou půdou. Původně byl Rašín obklopen rozsáhlým lesem, který na východě sahal až k obcím Hněvčeves a Cerekvice nad Bystřicí. Již více než sto let je obec z největší části obklopena poli.

Po celou známou historii se na okolních polích pěstují stejné plodiny: cukrovka, kukuřice, obilí a brambory. V první polovině tohoto století byla významnou plodinou čekanka, která se pěstovala k dalšímu zpracování sušením.

Koncem 18. století, kdy obec tvořil větší dvůr obklopený několika staveními, byl Rašín známý chovem koní. Později se stala obec typickým sídlem malorolníků, jejichž ženy podle možností pracovaly především v textilních továrnách v nedalekých Hořicích.

V poměrně krátkém období od 50. let byl v Rašíně umístěn velkochov dojnic. V současné době sídlí v obci řada drobných živnostníků, zemědělství není převládajícím předmětem obživy aktivně činných obyvatel. Ne zanedbatelná část obytných domů je užívána k rekreaci.

V katastrálním území Rašína (zčásti obce Ostrov) byla v roce 1998 vyhlášena na rozloze 69 ha přírodní památka „Kazatelna“. Jejím účelem je ochrana xerotermního lesa svazku Quercion s výskytem chráněných a ohrožených druhů rostlin.

Rašín je v písemných dokladech prvně zmiňován roku 1134, kdy náležel Prenešovi, synu Markovu z Hořic. Od něj koupil Rašín Jan, biskup pražský a daroval ho Strahovskému klášteru. Po delší době, kdy se vystřídalo několik dalších majitelů, získali Rašín pánové z Pecky a spojili tím jeho osud s Třebnouševsí.

V době pobělohorské bylo Peckovské panství nuceně připojeno ke knížectví Frýdlantskému a Rašín se stal majetkem Albrechta z Valdštejna a také součástí Hořického statku. Od roku 1629 byl Rašín (spolu s Třebnouševsí) v lénu c. k. plukovníka Petra Adolfa, který své právo později postoupil hraběnce Oktávii Strozzi. Její syn Petr Strozzi dostal od císaře Leopolda Hořické panství a tím i Rašín roku 1661 do neomezeného vlastnictví. Závětí se po smrti jeho manželky Marie Kateřiny se stal Rašín majetkem nadace zřízené Petrem Strozzi.

Během Raabovy pozemkové reformy byl Rašín jako nadační statek roku 1773 parcelací rozdělen mezi 22 usedlostí, za patnáct let potom již bylo v Rašíně usedlostí 27.

Rašín byl podle platných nařízení do roku 1848 spravován rychtářem dosazovaným vrchností. Podle dochovaných záznamů byl posledním rychtářem v Rašíně František Mach z domu č. 20.

Změnami roku 1848 bylo obcím dáno právo volit si ze svého středu výbor a představeného pečující o pořádek a správu obce. Prvním představeným Rašína byl zvolen v roce 1848 Václav Kopecký z čísla 12, prvním starostou byl v roce 1878 zvolen František Šoltys z čísla 4. Jako samostatná obec volil Rašín své starosty až do reformy v roce 1960, kdy byl správně připojen k Třebnouševsi.

Samostatnou obcí se Rašín stal opět v roce 1990. Starostou obce byl zvolen Václav Pour, který tuto funkci zastával opakovaně dvanáct let. Po volbách v roce 2002 se stal starostou Vladislav Zubr. Po volbách v roce 2006 byl starostou zvolen PhDr. František Kozel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podchlumi.cz/rasin, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA