Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radim

Obec Radim se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Radim leží 5 km severovýchodně od Jičína. Rozkládá se v Jičínské kotlině v nadmořské výšce kolem 306 m n. m. Obec se skládá z částí Lháň, Podhájí, Radim, Studeňany a Tužín. První písemná zmínka o Radimi pochází z roku 1360

V minulosti bývala obec významným správním centrem. Ve 20. letech 17. století na místní tvrzi sídlili kartuziáni, teprve později přesídlili do nového kláštera ve Valdicích. Roku 1660 byla tvrz přestavěna na zámek a bylo odtud spravováno radimsko-peckovské panství. Kartuziánský klášter zrušil císař Josef II., panství koupili Trautmannsdorfové a od té doby význam obce klesal. 50. a 60. léta 19. století znamenala pro Radim období kulturního rozkvětu. V té době zde působil vlastenec Jan Tobiášek, který se velkou měrou zasloužil o založení knihovny a ochotnického spolku. V roce 1833 zde K. H. Mácha navštívil přítele J. Beneše. Krásu krajiny, která na něj silně zapůsobila, popisuje v nedokončeném románu Valdice.

Z kulturních památek se v obci dochoval kostel sv. Jiří a boží muka z 18. století. Zámek byl odstraněn po roce 1937 a barokní fara z 18. století, která stávala v sousedství kostela, byla zbořena v 60. letech minulého století. V osadě Tužín se nacházejí roubené chalupy z 18. a 19. století a novogotická kaple Anděla Strážce z 19. století. Soubor lidových stavení najdeme také ve Studeňanech.

Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1360.

Pamětihodnosti
• Kostel svatého Jiří
• Boží muka

KOSTEL SV. JIŘÍ V RADIMI
Barokní kostel sv. Jiří pochází z let 1708-1709. V interiéru se nacházejí barokní sochy sv. Jáchyma a sv. Anny od F. Škvařila z roku 1718.

Části obce:
• Radim
• Lháň
• Podhájí
• Studeňany
• Tužín

O okrese Jičín
Okres Jičín se rozkládá v severozápadní části bývalého Východočeského kraje. Sousedními okresy jsou Semily, Trutnov a Hradec Králové, ze Středočeského kraje Nymburk a Mladá Boleslav. Do Prahy je to z Jičína necelých 100 km, do Hradce Králové 50 km.

Na okrese se nachází několik krajinných typů. Většinu okresu vyplňuje Jičínská pahorkatina (nejvyšší bod Sokol, 562 m n. m., mimo území okresu). Jižní část okresu přechází v rovinu kolem Polabské nížiny, na severozápadě okresu se nacházejí pískovcová skalní města (Prachovské skály, část Českého ráje) a severovýchod okresu patří do hornatého Podkrkonoší. Do části okresu zasahuje část Chráněné krajinné oblasti Český ráj (nejstarší CHKO v ČR) a několik chráněných přírodních útvarů.

V okrese Jičín se nachází ložisko prvotřídního sklářského písku (Hrdoňovice – Střeleč), Městský pivovar Nová Paka (Bohém, Brouček, Kryštof, Kumburák, Valdštejn), výrobna pravých Hořických trubiček, závodní trať motokrosu ve Štikově, věznice Valdice, Češovské valy, slatinné lázně v L. Bělohradě, hrad Kost, v Sobotce se koná literární festival Šrámkova Sobotka a v Jičíně festival Jičín – Město pohádky, a samozřejmě zde najdete spoustu dalších zajímavostí, které se do tohoto krátkého výčtu nevejdou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.jicin.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA