Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dřevěnice

Obec Dřevěnice se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Dřevěnice leží asi 6 km východně od Jičína. Rozkládá se při potoce Tužínka v Jičínské kotlině. Obec se skládá z částí Dolánky a Dřevěnice.

Historie
První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1388, kdy byly v držení Jana z Dřevěnice. Bývala tu tvrz, která byla poprvé zmiňována roku 1511, jako majetek nejvyššího zemského sudího Jindřicha Berky z Dubé. Stávala v areálu dvora, k němuž patřil i pivovar, sladovna, kovárna a mlýn. Páni z Dubé zde roku 1541 založili pivovar, později medovar. Gotická tvrz byla po roce 1588 upravena renesančně a později přeměněna na sýpku a sklad. Pivovarské sklepy dnes slouží ke zrání sýrů. Jedná se o obdélnou budovu s renesančním portálem, se zbytky psaníčkových sgrafit a se zazděným náhrobkem Jindřicha Berky z Dubé z roku 1541 na nároží. Západně od tvrze je mohutný objekt bývalé sladovny se šternberským erbem z roku 1676. V obci je ještě barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1705 a řada roubených chalup. Na objektu staré hospody čp. 51 je portál s reliéfem řezníka a hostince, objekt pochází z let 1780 – 1790. Najdeme tu také několik soch z 17. až 19. století.

Dnes jsou Dřevěnice známy velkým volejbalovým turnajem, sportovní areál najdeme vlevo od silnice na levém břehu potoka. Severně od obce leží rozlehlý rybník Hlíza s kempem a koupalištěm. Podél rybničního břehu při kraji lesa dojdeme až k bývalému Tužínskému mlýnu.

Pamětihodnosti
•    Tvrz Dřevěnice
•    Socha Panny Marie a socha svatého Václava - nad vesnicí na kopci
•    Hospoda Na špici

Okolí

Vrch Přivýšina v Prachovských skalách
Skalnatý vrch Přivýšina leží na východní straně prachovského hřebenu. Jeho nadmořská výška je 464 m n. m. Na vrcholu se nachází vyhlídka Václava Čtvrtka, ze které je báječný výhled směrem na jih - na Veliš, Zebín, Jičín a dále na kolínskou rovinu. Na východní straně jsou vidět zbytky hradu Brada a na západně Prachov. Díky poloze mimo hlavní turistické stezky je Přivýšina klidným místem s hezkým výhledem.

Na Přivýšinu se dostaneme pěšky z Jičína po modré turistické značce směrem do Prachovských skal (asi 4 km), nebo z Jinolic (asi 3,5 km). Modrá trasa z Jičína je sjízdná i na kole. Dojet můžeme až na rozcestí pod Přivýšinou a odtud asi 300 metrů pěšky. Leží asi 4 km severozápadně od Jičína

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.infocesko.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA