Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostroměř

Obec 6 km západně od Hořic. Leží pod úbočím Chlumů, podél toku říčky Javorky. První písemná zmínka o obci je z roku 1143. Osídlení území Ostroměře dokládají archeologické nálezy již z doby kamenné a bronzové. V rozsáhlém slovanském hradišti byla nalezena legendární černá perla a „poklad“ stříbrných mincí z 10. století. Mezi další památky patří tvrz ze 16. století, kaple Nejsvětější Trojice, barokní sochy, pomník T. G. M. a E.Štorcha, technickou památkou je drážním vodárna.

Rodákům - spisovateli E. Štorchovi a film. režisérovi K. Zemanovi je věnováno místní muzeum.

Obec je spojena s těžbou a dodnes zpracováním pískovce.

Ostroměř je významnou železniční křižovatkou.

V obci je škola, hřiště, sokolovna se společenským sálem, několik restaurací i s možností ubytování a sportovní střelnice.

Známý je květnový turistický pochod „Krajem Eduarda Štorcha“.

Součástí Ostroměře jsou obce Domoslavice, Sylvárův Újezd a Nové Smrkovice, které jsou venkovskou památkovou zónou. U Domoslavic je vnitrostátní letiště, které nabízí vyhlídkové lety i možnost ubytování.

Výklad názvu Ostroměř

Ostroměř (dříve Ostromiř) odvozuje podle pověsti svůj název od zemanského rodu Ostromiřských z Rokytníka.

Erbem tohoto rodu byla stříbrná pravice se sekerou v červeném poli. Podle pověsti jej získal roku 1158 hrdina Bohdal při tažení českého krále Vladislava do Itálie. Dobytí Milána bylo umožněno jeho hrdinským činem, kdy jedinou ranou prosekl bránu a české vojsko proniklo do města. Za odměnu dostal od krále štít se sekerou a příjmení Ostromiřský.

Pravděpodobnější výklad jména Ostroměř se nabízí ve vlastním jménu Ostromír.

Mikroregion Podchlumí
Mikroregion Podchlumí vystihuje již svým názvem polohu, kde se nachází. Rozprostírá se mezi Jičínem a Hořicemi, v jihovýchodní části jičínského okresu pod Mlázovickým chlumem, který nepatrně vystupuje nad převážně rovinatou částí většiny jeho území a vytváří mu malebnou lesnatou oponu. Rovinatá část patří mezi oblasti Královéhradeckého kraje s nejkvalitnější, a tedy i nejúrodnější zemědělskou půdou, a proto je zde vysoce rozvinutá zemědělská výroba, včetně pěstování ovoce a zeleniny. Mnohé z místních odrůd jsou známé daleko za hranicemi mikroregionu, okresu i kraje.

Zdejší kraj je proslulý těžbou pískovce a jeho zpracováním i opracováním, takže na území mikroregionu nalezneme větší množství drobných kamenných památek, které tvoří významné prvky krajiny, a které teprve čekají na objevení budoucími návštěvníky a turisty.

Mikroregion má výhodnou polohu. Leží po obou stranách jedné z hlavních dopravních tepen kraje a nachází se nejen v blízkosti krajského města Hradce Králové a ZOO Dvůr Králové, ale též významných turistických destinací České republiky Českého ráje a Krkonoš. Jeho území patří do turistického regionu Východní Čechy a v rámci turistické oblasti Podzvičinsko jsou na jeho území vybudovány značené cyklotrasy. Návštěvníci mikroregionu mohou využít i nabídek sportovního letiště, či autokempu v Milovicích, který patří mezi nejvyhledávanější i z nadregionálního pohledu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podchlumi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA