Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vidochov

Obec Vidochov se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Vidochov a Stupná jsou na severovýchodní hranici jičínského okresu. Od roku 1945 byly součástí 5 německých vsí. Vše nasvědčuje, že tyto obce jsou českého založení. Původní jméno Vidochova - Viděchov znamenalo Viděchův dvůr. Pod vlivem nedalekých Vidonic se jméno změnilo na Videchov a v 16. století na Vidochov.

Jméno Stupné, rozkládající se podle potoka Zlatnice, potvrzuje, že i těžbu zlata a stříbra založili zde čeští horníci. Přídavné jméno Stupná je odvozeno od stoupy poháněná vodou, která drtila vytěžené balvany obsahující kousky zlata.

Historie
Nejstarší zpráva o Stupné je z roku 1260, kdy zde sídlil Sulislav ze Stupné, který je uveden jako svědek na listině v Úpě - dnes Horní Staré Město, část Trutnova.

Další zpráva je z roku 1382 a o Vidochově 1386. obě uvádějí, že tyto vsi patřili ke zboží hradu Pecka, jehož prvním známým držitelem byl Budivoj z Pecky z rodu pánů ze Železnic, doložený k r. 1322. Z jeho nástupců jsou známi v roce 1365 bratři Hereš, Mutina a Jan z Pecky. Stupná 1382 a Vidochov 1386 patřily i s některými dalšími vesnicemi Janovi z pecky. Od roku 1417 vystupoval jako držitel peckovského zboží a hradem Jarek ze Železnice, který se psal z Pecky. Při vypuknutí husitské revoluce se připojil ke katolické menšině a na svém panství udržoval přijímání podjednou. Proto sirotci v srpnu 1432 oblehli hrad Pecku. Jarek ji hájil až do února 1433, kdy s nimi uzavřel příměří. Majetek mu zůstal, ale musel se přidat k sirotčímu bratrstvu a na svém panství dovolit šíření podobojí.

Pamětihodnosti
• Kostel Andělů strážných
• Kovárna

Kostel sv. Andělů strážných
Kostel stojí téměř uprostřed obce Vidochov. Byl postaven v místě, kde od roku 1726 stála dřevěná kaple. Ta byla zbořena a 25. 4. 1877 byl položen základní kámen dnešního kostela Andělů Strážných, jehož výstavba trvala do roku 1879. Jeho staviteli byli Václav Feyfar a Josef Korel z Jičína a vysvěcen byl biskupem Josefem Janem Haisem z Hradce Králové. Pětioká hlavní loď orientovaného kostela je obdélného půdorysu, dělená jednoduchými opěráky a je zakryta sedlovou střechou. Hlavní vchod bohatě zdoben v ústupkovém portálu s vloženými sloupky a tympanonem s obloučkovým motivem je v západním průčelí. Tvarově podobný, však méně zdobený, portál má boční vchod na jižním průčelí lodi, jež není užíván pro špatný stav přístupového schodiště od komunikace. Přiléhající presbytář, rovněž na obdélném půdorysu 6,3 m dlouhý a 6,8 m široký, je zastřešen střechou valbovou.

Dominantou stavby je pravoúhlá hranolová věž při severním průčelí presbytáře se zdobenou jehlancovou střechou z falcového plechu. Čtyřpodlažní věž je na vrcholu ukončena makovicí s křížem. Při jižním průčelí presbytáře je přistavena sakristie se sedlovou střechou orientovaná severojižně, se vchodem na jižním průčelí v jednoduchém ústupkovém kamenném portálu s vloženými pilastry a obloučkovým tympanonem. Dveřní otvor je situován nad kamennou zídku s deseti schodišťovými stupni. Čtvrtý vchod do kostela je na severním průčelí věže. Jednoduchý sloupkový kamenný portál s jedním párem vložených sloupů a obloučkovým tympanonem s reliéfem kříže je jen jednoduše opracován. Střechy lodi, presbytáře a sakristie jsou kryty eternitovými šablonami červené barvy, plech na věži je zřejmě měděný.

Části obce:
• Vidochov
• Stupná

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vidochov.wz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA