Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kozojedy

Obec Kozojedy se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Obec Kozojedy se nachází v mírně zvlněném terénu na okraji Královéhradeckého kraje.

První zmínky o obci Kozojedy pocházejí z doby kolem roku 1375, kdy na místě nynější obce stávala dřevěná tvrz. Tato byla roku 1423 vypálena husity, ale obec se zachovala. Do nynější doby se zachoval jen dřevěný kostelík se zvonicí z konce 15. století. Jedná se o jeden z nejstarších venkovských kostelů v Čechách. V současnosti má obec 216 obyvatel. V obci je malotřídní škola, obchod. Obec má vlastní samosprávu od roku 1991. Nedaleko Kozojed se nachází staroslovanské hradiště Češovské valy. V posledních letech byla dokončena plynofikace obce.

Historie
Již roku 1375 se v historických pramenech vzpomíná panoše Sulka z Kozojed, který dal dnešním Kozojedům jeden z názvů „Sulkovy Kozojedy“. Pak zde figuruje ještě jakýsi Ješek Lemberk z Kozojed. Tento měl velkou při s místním farářem, kterému pobral krávy, volky, svině, stohy a jiné věci. Nám je znám roku 1373 jistý farář jménem Jan. Zda se jednalo o tohoto, nebo o druhého faráře Drslava již není známo. Nicméně Lemberk musel roku 1378 všeho vrátit. Právě farář Drslav měl soudní při s Čeňkem ze Slavhostic o Bližkov.

Roku 1387 byla zde provolána odúmrť po jakési šlechtičně Vojce a její jmění, tvrz a dvůr Kozojedský se dostalo do rukou Přibíka z Kozojed. Avšak již roku 1398 vystupuje vdova Kuňka po Václavovi z Kozojed ve sporu o Bližkov a jmenování tamního kněze s Čeňkem ze Slavhostic.

Roku 1423 je Kozojedská tvrz i s kostelem vypálena vojsky Jana Žižky z Trocnova. Na 60 osob bylo prý uzavřeno ve tvrzi a kostele a upáleno. Zdá se, že tohoto roku zemřel i Přibík z Kozojed. Větší část majetku dostala se koncem století do rukou pánů Purkarta a Jindřicha Kordulů. V této době dochází k vícerým sporům o majetek v této oblasti. Jsou vzpomínáni Sekeřičtí, Vantenberk Jindřich, Myškové ze Žlunic a již zmínění Kordulové. Větší část majetku se ocitá v rukou Jana Litoberského z Chlumu. Jakým způsobem majetek nabyl nevíme, ale je vzpomínán ještě před rokem 1500, v těchto letech je zde vzpomínán ještě Zdeněk Loučenský z Kopidlna, který prodává část svého majetku – Bližkov a majetek Kozojedský roku 1500 Mikuláši Trčkovi z Lípy.

Roku 1508 prodává svůj majetek i Jan Litoberský z Chlumu. Z historických pramenů se dovídáme, že v této době zde dále figuruje i Beneš Sekera, který má s koupí části majetku Kozojed i právo podací na Bližkov a Žlunice. Zadlužené Žlunice a Kozojedy koupil od Loučenského, který tyto majetky zadlužil v letech 1500 až 1507 a připojil tak tato majetky ke statku Kněžickému.

Trčka sedí na tomto majetku až do roku 1545. Tento vlastnil majetek všech okolních obcí Žlunic, Slavhostic, Bližkova. Tento majetek prodává i s Kozojedama Buriánovi Strahovskému ze Svojovic, kteráž rodina držela Kozojedy až do roku 1609. Od roku 1609 až do roku 1612 drží Kozojedy M. M. Trčková. Rod Trčků se snažil ovládnou majetky ve velké míře a potom jich s velkým ziskem prodával.

Roku 1612 M. Magdalena Trčková rozená Lobkowicová prodává Kozojedy Albrechtu Smiřickému, který Kozojedy natrvalo připojil k panství Dymokurskému. Tatáž pak roku prodává i obec Slavhostice Albrechtovi z Valdštejna, který po konfiskaci majetku Smiřických získává celé panství Dymokurské včetně Kozojed v roce 1622. Již roku 1623 přenechává tento majetek plukovníku Janu Eusebiu Khánovi. V následujících letech se na Kozojedech střídá vícero pánů, až tyto končí ve vlastnictví rodu Černínů.

Pamětihodnost
• Dřevěný kostel svatého Václava v jižní části vesnice

Současnost
V naší obci žije v současnosti 211 obyvatel. Věková struktura obyvatelstva – průměrný věk obyvatel je 47 let. Vzhledem k malým možnostem zaměstnání v místě většina obyvatel do zaměstnání dojíždí. Někteří do Žlunic, další potom do Jičína a dalších okolních měst. V obci funguje obecná škola pro I. - V. ročník zřízená obcí, starší děti opět pokračují ve studiu na školách mimo obec.

V obci je jeden obchod smíšeným zbožím, který je soukromý. Restaurační zařízení v obci není. V celé obci je zaveden zemní plyn, telefonní a elektrické vedení, obecní kanalizace, zatím bez čističky odpadních vod. Ve střední části obce jsou dlážděné chodníky, místní komunikace jsou zpevněné.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.kozojedy.com, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA