Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbice

Současnost obce
Obec je spravována pětičlenným obecním zastupitelstvem. Činnost zastupitelstva je zaměřena zejména na zlepšování prostředí a zvýšení společenské a kulturní úrovně života občanů.

Rozpočet obce je sestavován jako vyrovnaný, na základě hospodaření z předcházejícího roku a dle předpokladu roku běžného. Hlavní zásada při hospodaření obce s finančními prostředky je snaha minimalizovat výdaje na vlastní správu a maximálně posilovat výdaje na investiční a neinvestiční záměry obnovy a rozvoje obce.

V roce 1995 byla na základě přihlášky obec přijata do Programu obnovy vesnice. Z Programu obnovy vesnice byly čerpány finanční prostředky na opravu prostřední silnice, na rekonstrukci požární nádrže ve Stříbrnici a na opravu č. p. 25 (přístavba) – budova Obecního úřadu, místního pohostinství a obchodu. V roce 2005 byla z Programu obnovy venkova čerpána dotace na opravu pískovcové zdi. V roce 2005 jsme se poprvé zúčastnili soutěže Vesnice roku 2005 a získali jsme modrou stuhu za společenský život obce.

V roce 2001 byla zrealizována plynofikace obce. Na tuto investiční akci se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí.

V současné době má obec 120 trvale žijících obyvatel. O víkendech se počet obyvatel zvyšuje o chalupáře. Na území obce Vrbice je 69 domů, z toho 35 trvale obydlených a na území obce Stříbrnice je 42 domů, z toho 12 trvale obydlených.

Pamětihodnosti a kulturní památky

Zvonice
Vrbická zvonice patří bezesporu k největším dominantám obce.

Sousoší největější trojice
Stojí před domem č. p. 38. Bylo postaveno v roce 1827 a dále pak obnoveno v roce 1906 a 1927. V roce 1994 u příležitosti sjezdu rodáků byla vyměněná střecha a opravená zídka kolem sochy.
Sousoší představuje svatou trojici: otec, syn a duch svatý.

Socha Panny Marie
Socha byla zřízena nákladem obce Vrbické roku 1874. Obnovena byla v roce 1899. Nádherná pískovcová socha stojí před domem č.p. 27 a v těsném sousedství se zvonicí. Právě spolu se zvonicí tvoří dominantu obce.

Památník obětem 1. světové války
Tento pomník byl postaven z dobrovolných příspěvků občanů, spolků a obce v roce 1922. Pomník stojí na křižovatce silnic Hradištko – Žeretice před domem č. p. 74. Je věnován devíti padlým vojákům z 1. světové války a uprostřed tvoří (vlastně spíše tvořila) dominantu kamenná socha lva. Bohužel právě samotný lev se v posledních letech stával objektem zájmu zlodějů. Naposledy byl odcizen koncem roku 2003 a zdá se, že již zmizel nenávratně.

Křížek
Křížek byl postaven na konci 19. století, ale přesný rok už bohužel neznáme. Stojí na jižním konci vesnice, za posledním domem č.p. 45 po levé straně před objektem a.s. AGRO Slatiny.
V roce 1937 byl obnoven na počest odhalení pamětní desky vrbickému rodákovi J.V. Kubalíkovi, který padl v 1. světové válce. Je rovněž celý zhotoven z pískovce, ale nápisy na něm jsou již bohužel nečitelné.

Socha Panny Marie
U silnice mezi Vrbicí a Hradištkem stojí tzv. Tůmova matička. Jedná se o kamennou sochu Panny Marie. Socha byla postavena v roce 1910 a je ve velmi dobrém stavu. Všechny nápisy jsou dobře čitelné.

V polovině devadesátých let, kdy se po okolí množily krádeže pískovcových soch, byla právě z obavy před krádeží horní část sochy uložena na bezpečné místo, aby nedošlo k jejímu odcizení. V současné době zůstává na místě už jen samotný pomník bez sochy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vrbice-jc.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA