Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Újezd pod Troskami

Obec Újezd pod Troskami se nachází v okrese Jičín, kraj Královéhradecký. Újezd pod Troskami se nachází v severozápadní části okresu Jičín, sousedí s okresem Semily, u silnice I/ 35. Obec leží pod známým hradem Trosky, který se nachází nedaleko a je významnou dominantou Českého ráje, která je hojně navštěvovaná turisty. Pro obec je typickou stavbou kostel sv. Jana Křtitele z roku 1874.

Obec Újezd pod Troskami leží při mezinárodní silnici E442 z Turnova do Jičína. Do katastru obce patří také Hrdoňovice, Čimyšl a Semínova Lhota. Ve vsi nachází pseudorománský kostel sv. Jana Křtitele z roku 1874 a socha sv. Josefa. V obci se těží a upravuje sklářský písek.

Celé okolí je protkáno řadou stezek pro turisty a cyklisty, které nás zavedou k různým kulturním a přírodním památkám, kterých je Českém ráji opravdu mnoho. Jednou z nejznámějších je zřícenina hradu Trosky, kterou má Újezd přímo ve svém jméně. Dalšími lokalitami, které stojí za pozornost, jsou četné pískovcové útvary Prachovských skal, Hruboskalska a Maloskalska.

Historie
První písemná zpráva o obci pochází z roku 1318. Újezd pod Troskami má 295 obyvatel a je tvořen čtyřmi obcemi:Újezd pod Troskami, Hrdoňovice, Semínova Lhota a Čímyšl.

Pamětihodnost
•    Kostel sv. Jana Křtitele

Části obce:
•    Újezd pod Troskami
•    Čímyšl
•    Hrdoňovice
•    Semínova Lhota

Výlety do okolí

Hrad Trosky
Monumentální dominanta Českého ráje se tyčí na strmých sloupech čedičové vyvřeliny. Byla založena ve 14. století Čeňkem z Vartemberka. Později přešly Trosky do majetku krále Václava IV. a poté se staly sídlem loupeživých rytířů. Již. v 17. století byla stavba v rozvalinách. K prvním pokusům o záchranu došlo v 19. století. Další opravy byly realizovány ve druhé polovině 20. století a probíhají prakticky dodnes. Mezi skalami jsou rozvaliny hradního paláce, který měl původně 3 patra. Dále se dochovaly rozvaliny dvou věží - nižší Baby (původně šestiboká věž) a vyšší Panny (původně hranolová věž). Věže jsou zdaleka viditelné a tvoří významnou dominantu kraje.

Leží asi 17 km jihovýchodně od města Turnov. Nejbližší vlakové spojení Rovensko pod Troskami. Na hrad po červené, zelené a modré turistické značce.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sobrada.cz/obce/ujezd/o_obci.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA