Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chyjice

Obec Chyjice leží 5 km jižně od Jičína. Obec leží v údolí potoka Mrliny, na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší. V obci se nachází tzv. Chyjická stráň, která je přírodní chráněnou památkou. Dále zde najdeme sochu sv. Jana Nepomuckého z 18. století a sochu Krista nesoucího kříž z roku 1772.

Obec leží na místě vhodném pro pěší turistiku i cykloturistiku. Na severozápadě se rozprostírá oblast Českého ráje, kde je množství přírodních, kulturních a technických památek. V oblasti se rozprostírá velké množství skalních útvarů, jako například Prachovské skály či Hruboskalsko. Možností k vyžití je tu mnoho. Příznivci zimních sportů jistě využijí lyžařská střediska nedalekých Krkonoš.

Vítejte v Chyjicích, počtem obyvatel nevelké obci v okrese Jičín. Chyjice jsou protáhlá obec v mělkém údolí s pěknými stráněmi. Její páteří je silnice, která dává obci spolu s vodním tokem (Mrlinou) a stráněmi zmíněný tvar. Ten způsobuje, že vesnice nemá žádnou ústřední náves.

Chyjice jsou bohaté zelení. Množství kvalitních stromů, solitárně i jako porost umístěných v terénu, vytváří zdravé prostředí. Jsou zde mohutné lípy, jasany, smrky a jiné. Také keřovitých porostů je zde velké množství, zejména kolem říčky Mrliny. Rozloha katastrálního území je o něco větší nežli 500 hektarů. Vzhledem k rozloze je poměr počtu obyvatel (121) k počtu hektarů málo příznivý. Obec by mohla a měla být osídlena mnohem více. Neexistující náves má nahradit určitý malý, ne zcela hotový areál tvořený hřištěm, víceúčelovou vodní (požární) nádrží, kde byl v létě 1999 zřízen přístřešek pro osvěžení návštevníků. Ten byl na jaře roku 2000 přebudován jako sídlo Obecního úřadu.

V zimě se na zamrzlé vodní nádrži bruslí v umělém osvětlení dlouho do noci. Tyto součásti areálu má spojovat pěší komunikace. Také možnost jízdy na koních zde v omezené míře existuje.

Památka

Kostel sv. Šimona a Judy v Chyjicích
Současný kostel sv. Šimona a Judy pochází z let 1698 – 1700. Původní kostel, který stál na jeho místě, byl připomínán už v roce 1384. Vystavěn byl F. Spannbrukkerem, v letech 1776 a 1826 byl výrazně upraven.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.mujweb.cz/www/chyjice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA