Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čeložnice

Historie

Čeložnice a Chřiby
První písemná zpráva o obci je z roku 1131, kdy Čeložnice náležely olomouckému biskutskému statku v Šitbořicích. Na území obce jsou dvě památky zapsané ve státním seznamu nemovitostí kulturních památek. Uprostřed obce je zvonice postavená v roce 1854 a na ni jsou umístěny sluneční hodiny, které jsou zachovalou památkou dovednosti místních stavitelů. Další památkou je kříž u silnice, na němž je vyryt letopočet 1802.

Obcí protéká čeložnický potok, na jehož horním toku se nachází tůňka, která je významným krajinným prvkem.  Tůňka je místem výskytu  a rozmnožování čolka horského, který je veden jako silně ohrožený druh.  Severně od obce ve významném krajinném prvku se nachází vzrostlý jeřáb oškoruše navrhnutý na památný strom. 

V objektu bývalé školy založené roku 1897 je v současné době umístěna mateřská škola a kancelář obecního úřadu. V obci se nachází knihovna, kulturní sál, hasičská zbrojnice, víceúčelové hřiště. V centru obce je prodejna se smíšeným zbožím a hostinec.

Máme zde Charitní dům pokojného stáří asi s 20 obyvateli, který je ve správě Charity Kyjov. Severně od obce se rozkládá chatová oblast Pastviny kde se nachází asi 90 chat a rekreační a školicí středisko „Relax“. 

Čeložnice se nacházejí na jižním úpatí Chřibů. Zastavěné území je obklopeno zemědělsky intenzivně využívanou krajinou. Vazba na lesní masiv Chřibů je však natolik těsná, že jsou v obci velmi dobré podmínky pro kvalitní bydlení a rekareaci.  V obci velmi dobře funguje složka Sboru dobrovolných hasičů, kteří se zúčastňují soutěží v požárním sportu a úspěšně reprezentují naši obec.

Obec se nachází v nadmořské výšce 280 m v podhůří Chřibů. Severozápadně od obce se vypíná  Zelená hora s nadmořskou výškou 305,7 m n. m. Nejvyšší bod je na Velké ostré 532 m n. m.  Katastr je velmi lesnatý. Lesy zabírají 67,1 % katastrálního území. Zemědělská půda je na rozloze 173,71 ha a nezemědělská půda zaujímá 456,92 ha. Celková výměra katastru Čeložnice činí 630,63 ha.

Flóra a fauna katastru Živočisné společenstvo lesa je nesmírně početné. Mezi běžné druhy sem patří srnec obecný, prase divoké, jelen lesní. Vysazen byl daněk evropský a muflon. Dále se zde velmi hojně vyskytuje zajíc polní a z lesních šelem liška obecná, kuna lesní, jezevec lesní. Jako další druh  uvádíme  např. chráněnou  veverku obecnou, rejska obecného, ježka východního, krtka obecného, myšice malooká.

Nejvzácnější ptáci našich lesů jsou mnozí dravci, z nichž můžeme pozorovat jestřába lesního a káně lesní. Z nočních dravců jsou to například kalous ušatý a puštík obecný. Z typicky lesních ptáků zde můžeme pozorovat sojku obecnou, kukačku obecnou, drozd brávník, drozd kvíčala, kos černý, sýkora modřinka,sýkora koňadra, sýkora parukářka, sýkora uhelníček, červenka obecná.  Velmi rozmanitá je také drobná lesní fauna živočichů bezobratlých.V lesní půdě a na jejím povrchu žije mnoho druhů různých červů, měkkýšů,suchozemských korýšů,mnohonožek,stonožek,roztočů a pavouků. Nejčastěji se zde setkáme s některými druhy mravenců, střevlíků, lumků, drabčíků, chrobáků a dalších. 

Katastrální území Čeložnice je kulturní krajinou, v okolí obce se nachází převážně orná půda a ovocné sady a v severní části lesní porosty. V podrostu lesních společenstev nacházíme mařinku vonnou, netýkavku nedůtklivou, plicník lékařský, kokořík vonný, konvalinku vonnou a vlaštovičník větší. Z vlhkomilných druhů jsou zde zastoupeny čistec lesní, šťavel kyselý, tužebník jilmový, popenec obecný, kostival lékařský, vrbina penízková, sítina rozkladitá aj. V lučních společenstvech se běžně vyskytují druhy jako třezalka tečkovaná, chrpa luční, oman luční, čekanka obecná, svízel povázka, jitrocel kopinatý, jitrocel větší, hadivec obecný, kozinec sladkolistý, jehlice trnitá, jetel plazivý, mochna husí atd. Na krajích lesa se v lemových společenstvech vyskytují např. bez chlební, rezeda žlutá a sadec konopáč.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.celoznice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA