Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Věteřov

Něco málo z historie...
Obec Věteřov leží pod Lysou horou, vystupující z výběžku Chřibů, nedaleko městečka Ždánic. O její existenci se dovídáme poprvé již v roce 1131 - tehdy byla majetkem břeclavského kostela. Stáří Věteřova je ovšem mnohem větší, podle zdejšího výšinného sídliště je nazvána kultura z konce starší doby bronzové. V polovině 14. století byl již samostatným statkem, který v roce 1340 držel vladyka Buzek z Věteřova, erbu beraních rohů. S velkou pravděpodobností sídlil již na věteřovské tvrzi. Ta je poprvé připomínána v roce 1397, při prodejní transakci mezi Arklebem z Věteřova a Hynkem z Miličína.

Když se v roce 1409 dostal na Věteřov Albrecht Kužel z Archlebova, o zdejším panském sídle se hovoří jako o "pozemku tvrze, jinak sedlišti". K jejímu poškození došlo tedy ještě v období předhusitských bojů. Výslovně jako pustá se uvádí v roce 1447 a protože noví majitelé sídlo ve vsi nepotřebovali, nebyla již nikdy obnovena. V roce 1514 přenechal Tas z Ojnic a Bučovic Věteřov s dvorem a pustou tvrzí Jindřichovi ze Zástřizl, po němž převzali toto zboží Ždánští ze Zástřizl. V roce 1558 je Jan Ždánský ze Zástřizl intabuloval bratřím Janu Šemberovi a Arbrechtovi Černohorským z Boskovic na Bučovicích. Od té doby až do zániku patrimoniálního zřízení v roce 1848 náležel Věteřov ke ždánickému panství, které po slavkovských pánech z Kounic vlastnili knížata z Lichtenštejna (od roku 1622).

Po někdejší věteřovské tvrzi v lokalitě "Na valech" se dochovalo mohutné tvrziště se zbytky opevnění a valů, nazývané podle vzhledu "Klobouk". Z pohledu ze silnice Archlebov působí kopec stále mohutným a důstojným dojmem.

Duchovní správou náležel Věteřov původně do Břeclavi, později do Lovčic a Ždánic, od roku 1717 opět do Lovčic. Až v roce 1902 byl také ve Věteřově vybudován kostel, zasvěcený sv. Cyrilu a Metoději, v letech 1908-1909 tu byla nákladem rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou v Praze zřízena i fara (znak řádu zdobí i dnes obnovenou fasádu průčelí).

V současné době žije v obci ve 160 domech a 10 bytech 507 obyvatel. Katastr obce má rozlohu 8,2 km2, z toho 506 ha polí, 13 ha zahrad, 15 ha pastvin, 2 ha vinohradů, 250 ha lesa a část půdy neplodné.

Obec je zcela plynofikována, jsou svedeny odpadní vody z celé obce.

K významným budovám v obci patří kostel sv. Cyrila a Metoděje z roku 1902, secesní fara z roku 1908 a budova školy postavená v roce 1950. K dalším významným lokalitám v k.ú. Věteřov patří největší kopec v okolí zvaný ¨Babylon¨ s nadmořskou výškou 417 m.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.veterov.cz/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA