Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Skoronice

Skoronice se připomínají poprvé v dokumentech roku 1322 jako slovanská ves, jejíž převod schválil český král Jan Lucemburský.

V roce 1623 byly Skoronice zničeny a vylidněny za betlehenových nájezdů. Domy však totálně zničeny nebyly, neboť milotický feudál Gabriel Serenyi začal svoje panství osazovat po roce 1652 z kunwaldského panství na poněmčeném Novojičínsku (nynější Kunín). Zjišťujeme tedy, že osídlení vsi Skoronice je velmi staré. Vykopávky prováděné v posledních letech v souvislosti se stavbou domů, dokazují v několika zemních vrstvách pod obytnými trakty prastaré osídlení, neboť se tu nachází středověká keramika.

Současná Obec Skoronice má 546 obyvatel a 185 obytných domů. V obci je udržováno velké množství tradic, svátků a obyčejů jako například Jízda králů, fašaňk, stavění a kácení máje, krojované hody a mnoho dalších.

Pracuje zde několik spolků a sdružení:
- Svaz dobrovolných hasičů, ČZS, rybáři
- DH Skoroňáci -vítěz Zlaté křídlovky z roku 1981
- Dětský národopisný soubor vystupující na různých místech Cech a Moravy, ale také i v               zahraničí (Německo, Slovensko, Bulharsko, Polsko atd.)

V roce 1998 byl rekonstruován nejstarší dům v obci, do kterého byla přemístěna obecní knihovna a v jedné části bylo zřízeno místní národopisné muzeum pod názvem Slovácká izba.

Dalšími historickými památkami jsou sochy sv. Františka a Anny a kostel sv. Floriána. Mezi zajímavosti patří také vinné sklepy Skoronské bůdy s nedalekou přírodní nádrží.

Historie a současnost
Obec se nachází jihovýchodně od Kyjova. Skoronice jsou poprvé pripomínány v dokumentech z roku 1322 jako slovanská ves. V roce 1623 byla obec zničena a vylidněna za Bethlenových nájezdů a o třicet let později byla osídlena rodinami ze severního Kunewaldu (dnešní Kunín).

V obci je udržováno velké množství tradic, svátků a obyčejů - fašaňk, velikonoční šlahačka, stavění a kácení máje, Jízda králů, starobylá pouť, krojované oslavy Svátku matek, přehlídky dechových hudeb, divadelní představení.

Obec má kroniku psanou od roku 1910, v devadesátých letech bylo vydáno několik publikací týkajících se skoronských domů, Jízdy králů, ochotnického divadla a hodů.

V roce 1998 byl rekonstruován nejstarší dům v obci z roku 1903, do kterého byla přestěhována obecní knihovna a zřízeno muzeum Slovácká izba.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.skoronice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA