Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stavěšice

Šikovní lidé v dávných dobách založili naši obec, o které máme první písemný záznam z roku 1389. Obec leží v dolině mezi Strážovicemi a Nenkovicemi, 10 km západně od Kyjova. Stavěšice mají asi 360 občanů, 135 obydlených domů, katastr obce má okolo 500 ha. Obec má kanalizaci, vodovod, a plynovod, společenskou místnost. V obci je mateřská škola, obchod, hospoda, kaple sv. Floriána.

Historie
O Stavěšicích se objevuje první písemná zpráva dosti pozdě. O okolních osadách se objevuje první zpráva v listině olomouckého biskupa Zdika v r. 1131. Tam je uvedeno na Moravě asi dvě stě osadních jmen. Tehdy patřili některé osady arcihájenství v Břeclavi: v Ostrovánkách 7 lánů, ve Věteřově a v Sobůlkách po 2 lánech, celá ves Strážovice a celá ves Želetice. Přestože první písemná zpráva o Stavěšicích podle Schwoyovy topografické kroniky je z r. 1389, zdá se, že osada je ještě starší. Jméno zakladatele osady bylo asi Stavěch nebo Stávek a dalo základ názvu osady Stavěšice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.telecom.cz/stavesice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA