Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žarošice

Obec Žarošice, ke které patří ještě osady Silničná a Zdravá Voda, leží na úpatí Ždánického lesa, 15 km od města Kyjov a 35 km od Brna. I s připojenými osadami mají Žarošice asi 960 obyvatel.

Obec se nachází v nadmořské výšce 220 až 240 m. Krajina kolem obce je kopcovitá. Daří se zde vinné révě. Zemědělci zde pěstují obiloviny, kukuřici, slunečnici, řepku. Na katastru obce těží Moravské naftové doly, a. s., ropu a zemní plyn.

Žarošice mají solidní občanskou vybavenost (základní i mateřská škola, zdravotní středisko, pošta, samoobsluha, tři restaurace, jedna z nich má možnost ubytování s kapacitou 23 lůžek). Obec má velmi dobré spojení do Kyjova, Brna.

V obci velmi dobře pracuje Historicko-vlastivědný kroužek, Sbor dobrovolných hasičů a úspěchy slaví i fotbalová mužstva SK Žarošice.

Pro rekreační sport mají občané možnost využít hřiště pro malou kopanou s umělým povrchem a dvěma tenisovými kurty.

V současné době provádíme rekonstrukci Památníku obce, který by měl sloužit veřejnosti nejpozději od června roku 2005.

Žarošice jsou významným poutním místem. Nejznámější pouť Zlatá sobota se koná pravidelně druhou sobotu v měsíci září. Je to památka na den 11. září 1785, kdy byla socha Panny Marie přenesena ze zrušené rezidence na Silničné do farního kostela v Žarošicích. Vyvrcholením této pouti je večerní průvod s mariánskými sochami. V roce 2005 to bude 220 let, co se pouť každoročně slaví.
Naší obcí prochází kyjovská vinařská stezka. Kromě vycházek po katastru obce máme možnost procházek a pěších výletů do Ždánického lesa. Je zde značená cyklistická stezka. Ve vzdálenosti do 15 km můžete z naší obce navštívit zámek v Bučovicích, Miloticích a ve Slavkově.

Žarošice, obec na jižním úpatí Ždánického lesa, patří k neslavnějším a nejstarším poutním místům Moravy. Podle pověsti zde stávalo pohanské obětiště zv. Žároviště a na jeho místě dala markomanská královna Fritigilda vystavět malou svatyni se soškou Panny Marie. Původní poutní místo zv. rezidence se nacházelo v dnešní osadě Silničná. V r. 1322 koupila královna Eliška Rejčka ves Žarošice a darovala ji klášteru cisterciaček na Starém Brně. Řádové sestry si pak poblíž u pramene vybudovaly letní sídlo s lázněmi. Od r. 1323 přicházeli poutníci do Žarošic za soškou Panny Marie s Ježíškem. Po josefínských reformách byly poutní místo i cisterciácká komunita v r. 1782 zrušeny, Madonka putovala do žarošického kostela sv. Anny, který byl v empírovém slohu vystavěn v r. 1801.

V r. 1995 posvětil při návštěvě České republiky žarošickou milostnou sochu Panny Marie papež Jan Pavel II. Areál kostela nestačil vzrůstajícímu zájmu poutníků, v r. 1967 byl jižně od kostela přistavěn polní oltář. Křížová cesta z 19. století je vyzdobena novodobými mozaikami od F. Kloudy. Sgrafita připomínají historii poutního místa, najdeme zde mj. vyobrazení Cyrila a Metoděje u původního kostelíku či scénu "Dar milostné sochy od královny Elišky Rejčky". Hlavní mariánská pouť se koná o "zlaté sobotě" po svátku Panny Marie v září, její součástí je také žehnání prameni ve Zdravé Vodě. Lázně byly zrušeny, pramen s minerální vodou je přístupný.

Před kostelem stojí kříž a sochy - sv. Josefa, sv. Pavla, sv. Rocha a sousoší - sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, ze 2. čtvrtiny 18. stol., některé sem byly přemístěny z kláštera servitů ve Vídni. Z darů potníků, obce a farnosti bude celý areál rozšířen, plánovanou dostavbu si prohlédneme na panelu před kostelem. Na budově v sousedství připomíná pamětní deska působení buditele Theodora Martinů (1844 - 1907), rodáka z Poličky, který byl zde v Žarošicích nadučitelem v letech 1879 - 1903. Mezi rodáky se nacházejí i další "vlastivědci" - mj. historik Fabián Fila (1868 - 1961), zabýval se historií obce a moravským vinařstvím a jeho vrstevník, literární publicista Rudolf Malík (1875 - 1969), přítel T. G. Masaryka. Není tedy divu, že zde vznikl Žarošický památník se sbírkami z dávné historie (zmiňují se zdejší archeologické nálezy pocházející z paleolitu), národopisu, místních řemesel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zarosice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA