Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Labuty

Historie a památky
Labuty jsou starou vinařskou osadou, ležící v údolí při Skaleckém potoku, asi 10 km severovýchodně od Kyjova. První zpráva o její existenci, pocházející z roku 1368, je skryta v přídomku příslušníka domácího vladyckého rodu – Mikuláše z Labuť.

Počátkem 16. století se Labuty dostaly k dolnomoštěnickému statku a pod správou jeho majitelů zůstaly až do zániku patrimoniálního zřízení v r. 1848. Na staré obecní pečeti je labuť na mírném pahorku a před ní vinný hrozen.

Hlavní obživou zdejších obyvatel byly vinice a ovocné stromy. Výnos obilnin stačil jen pro vlastní potřeby obyvatel. Živočišná výroba se pozvedla až koncem 19. stol. Méně příznivé hospodářské poměry nedovolovaly živější kulturní rozmach. Obec měla sice již počátkem 19. stol. svůj vlastní obecní dům, ale později o něj přišla.

Roku 1834 byla postavena zděná zvonice místo dřevěné. A v roce 1940 přestavěna do nynější podoby. Byl zde Spořitelní a záloženský spolek, dále Sbor dobrovolných hasičů a Hospodářská besídka. Škola zde byla otevřena až v roce 1901. Přes všechny nesnáze vedla si obec velmi zdatně v zemědělské výrobě a v prvních letech po druhé světové válce nejen, že dodržovala všechny jí uložené zemědělské dávky, nýbrž i překračovala v míře takové, že byla první na okrese.

Obec si byla vědoma svých povinností vůči státu stejně jako i vůči památce svého někdejšího řídícího učitele Jindřicha Škody, jemuž jako oběti okupačního režimu odhalila 11. listopadu 1945 pomník před školou.

V Labutech bylo v letech 1952 ustanoveno menšinové JZD a v roce 1957 většinové družstvo, čímž se obec dostala na třetí místo v okrese. V zájmu lepší organizace v zemědělské výrobě se družstvo spojilo s družstvem skaleckým a ježovským a vytvořily tak jednotné zemědělské družstvo Vlast. V roce 1960 bylo zde oproti 125 zaměstnancům v průmyslu 128 osob činných v zemědělství.

V posledním desetiletí proběhla plynofikace obce, byl vybudován obecní vodovod a nové veřejné osvětlení. V současné době se dokončuje rekonstrukce bývalé školy na obecní úřad. Připravuje se nový územní plán.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.labuty.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA