Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nová Lhota

Obec Nová Lhota ležící na svazích Bílých Karpat (500 m n. m.) asi 6 km východně od Velké nad Veličkou je nejvýše položenou obcí nejen na Horňácku, ale na celém Hodonínsku.

Historie
Byla založená pravděpodobně Valachy až roku 1598. Roku 1751 zde vznikl tzv. Raškův Kancionál, sestavený a iniciálami vyzdobený místním rektorem Raškou.

Památky
Dominantou obce je barokní kostel sv. Matouše z poloviny 18. století, rekonstruovaný r. 1995. Významný soubor památek lidové architektury se nachází zejména v osadě Vápenky. Pozoruhodné je také řada mlýnů v údolí Veličky mezi Javorníkem a Vápenkami, které patří do katastrálních území obcí Javomík, Suchov a Nová Lhota. V tomto údolí se nachází také rekreační středisko Vápenky s koupalištěm. Okolí obce nabízí skvělé možnosti pro pěší i cykloturistiku.

Příroda
Z přírodních zajímavostí stojí za pozornost národní přírodní rezervace Porážky a přírodní památka Vápenky. Nedaleko obce je také Velká Javořina (970 m), nejvyšší vrchol Bílých Karpat na moravskoslovenské hranici. Velká Javořina se stala symbolem česko-slovenské vzájemnosti od doby slovenského povstání v r. 1848 až do dneška. Na Velké Javořině se konají tradiční manifestace přátelství českého a slovenského národa i po rozdělení československé federace.

Nová Lhota - Vápenky
Vápenky vznikly jako dělnická osada koncem 18. století pod Javořinským masivem na hranici tehdejších statků - ostrožského a strážnického. Jméno nese od těžby vápence pro potřeby sklárny v Květné. Je zde zachována řada malebných domků místních dělníků -zemědělců, chráněných jako památková zóna. Od roku 1972 patří celá obec do katastru obce Nová Lhota.

Lidová architektura
Z památek lidové architektury stojí za pozornost například domky s typickým žudrem č. p.13 a 19. V místní části Vápenky se zachována řada malebných domků s charakteristickou štítovou orientací a klasickým tříprostorovým dispozičním členěním. Domky patřily místním dělníkům-zemědělcům a jsou chráněny jako památková zóna. Součástí tohoto celku je i stará škola.

Porážky - (národní přírodní rezervace)
Národní přírodní rezervaci Porážky tvoří část velkého komplexu Přední louky o výměře 50 ha s 371 ha velkým ochranným pásmem, asi 1,5 km severně od Vápenek. Hlavním důvodem ochrany je výskyt všivce statného na jediném místě v České republice a desítky druhů orchidejí, tří druhů kosatců, hořce hořepníku aj. Je prokázán výskyt bramborníčka hnědého, křepelky polní, strnada lučního a chřástala polního. Z ohrožených motýlů se zde vyskytuje mimo jiné jasoň dymnivkový, modrásek modrolesklý, žluťásek barvoměnný a bělopásek topolový.

Vápenky - (přírodní památka)
Asi kilometr východně od obce Nová Lhota-Vápenky se nachází chráněná 11 ha velká dubová bučina. Ve stromovém patře převládá buk lesní; méně je zastoupen dub zimní. Les je dočasně ponechán bez zásahů. V bylinném patře se objevuje např. vemeník dvoulistý a zelenavý. Nedávno zde byla nalezena nenápadná orchidej sklenobýl bezlistý. Vyskytuje se zde i plž modranka karpatská.

Čerpáno z oficiálních stránek regionu obce http://www.slovacko.cz/lokalita/75/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA