Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dolní Bojanovice

Obec Dolní Bojanovice leží v úrodné krajině jižní Moravy ve vínorodém Dolnomoravském úvalu 8 km západně od města Hodonína. Průměrná nadmořská výška se pohybuje kolem 178 m n. m.

Obec Dolní Bojanovice, která má necelých tři tisíce obyvatel, se svou historií, udržovanými tradicemi a současným bohatým kulturním životem, bude určitě zajímavým místem pro Vaše putování Jižní Moravou.

Historie obce
Jak ukazují archeologické nálezy nejstaršího původu, bylo území obce i jejího okolí osídleno Kelty. Tyto nálezy dokládají vysokou úroveň kulturních řemeslných výrobků. Keltové tu žili od 4. století př. Kr. Na začátku letopočtu byli vytlačeni germánskými kmeny Markomanů. V průběhu 6. století počaly na naše území pronikat první kmeny Slovanů.

Zatím nedovedeme přesně určit období, ve kterém byly Dolní Bojanovice založeny. Dá se předpokládat, že sv. Cyril a Metoděj putovali přes toto území z Mikulčic do Kyjova. Nejstarší písemná zpráva o obci, psaná latinsky, pochází z roku 1196. Původně obec patřila pánům z Kunštátu.

Osídlení se soustřeďovalo kolem potoka Prušánka a podél cesty k dnešnímu Starému Poddvorovu.
Důležitým zdrojem příjmu vrchnosti bylo rybníkářství a vinařství. Obec a její okolí velmi trpělo četnými válečnými nájezdy, o čemž svědčí řada zaniklých osad např. Rupersdorf, Roztrhanice, Kapanice, Kuničky, Vsisko, Kukvice a Potvorovice.

Stávající úprava návsi byla provedena v roce 1996 ke slavnostnímu otevření Obecního domu, který spolu s přilehlou restaurací a stylovou vinárnou tvoří dominantní architektonický celek. Celé návsi vévodí pečlivě udržovaný kostel sv. Václava.

Současnost

Budova obecního úřadu      
Od roku 2006 je budova obecního úřadu rekonstruována, přestavba dosud nebyla dokončena. Obřadní síň obecního úřadu působí  pěkným i důstojným dojmem. Proto ji pro svůj svatební obřad vyhledávají snoubenci i z jiných měst a obcí.

Dům s pečovatelskou  službou
V sousedství "Slovácké chalupy" stojí reprezentativní dům s pečovatelskou službou, postavený v roce 1997. Jeho vybudování, úroveň vybavení a služeb svědčí o upřímné snaze pečovat o starší a osamělé občany. Jedná se o moderně vybavený provoz s vlastní kuchyní. Veřejnost může využívat i zde poskytované služby, např. masáže a pedikúru.

Mateřská škola
Původní budova mateřské školy byla zřízena v roce 1964. Její rozšíření a rekonstrukce spadá  do let 1995-97. V roce 2005 byla přestavěna část budovy základní školy na mateřskou školu.

Základní škola
V roce 1985 byla 13. dubna slavnostně otevřena nově postavená moderní 18třídní základní škola i s prostornou tělocvičnou. Budova byla rekonstruována v roce 2003.

Zdravotní středisko
Zdravotní služba je soustředěna do střediska, v němž  je ambulance praktického lékaře, dětského  lékaře, zubního  lékaře, gynekologická poradna a lékárna.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dolnibojanovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA