Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kuželov

Historie
Kuželov je Horňácká obec vzdálená 4 km jihozápadně od Velké nad Veličkou na severním svahu hlavního hřebene Bílých Karpat. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1406. Název vsi lze nejspíše odvodit od jména Kužel, starého rodu obce Žeraviny, který se zde usídlil. V katastru obce jsou nálezy volutové keramiky. Kuželov je potoční vesnice se souvislou řadou slováckých domků. Rozšířenou náves uzavírá kostel s jehlancovitou věží. Kromě skrovného zemědělství se obyvatelé živili prací v lesích, v novějších dobách odcházeli za prací do cukrovarů v Hodoníně. Ještě v 17. století zde byly vinice. Rozšířené bylo hrnčířství a na vysoké úrovni bylo tkalcovství. Ženy se živily také podomním prodejem svých výšivek. Kvetl zde přes hraniční obchod s dobytkem a senem.

Významnou stavbou je barokní kostel sv. Trojice z roku 1768, postaven pro obrácení místních nekatolíků.

Nejzajímavější památkou v obci je větrný mlýn holandského typu, postavený roku 1842. Mlýn leží u silnice jihovýchodně od obce směrem na Vrbovce na terénním hřbetu vystaveném jihozápadním větrům.

Zajímavým místem jsou Tři kameny", tři starodávné mezní kameny s nápisy, zasazené v hraničním sedle pod vrchem Kobyla na starodávné cestě do Uher.

Na vrchu Bojiště stojí větrná elektrárna se třemi vrtulovými listy vybudovaná v roce 1990.

Zajímavosti

Mlýn holandského typu
Kuželovský mlýn holandského typu byl postaven v roce 1842 nákladem kuželovské obce. Na jeho stavbu se spotřebovalo 300 koňských fůr kamene. V roce 1904 koupil mlýn na půjčku pan Jan Kašík. Výdělky z mlýna byly však tak malé, že se Kašíkům nepodařilo nikdy půjčku doplatit. V roce 1906 byla postavena obytná stavba u mlýna z peněz, které poslal mlynářův syn Bedřich z Ameriky. Po návratu syna domů v r. 1920, byl přistavěn chlév a stodola. V té době už se v mlýně pouze šrotovalo. I to skončilo zapečetěním mlýna během druhé světové války. Po válce se pan Bedřich Kašík pokusil pokračovat v šrotování, ale r. 1946 ukončil činnost mlýna úplně. Od té doby mlýn chátral. Poslední mlynář zemřel v roce 1971.

Od roku je 1963 je mlýn památkově chráněn. V roce 1964 byla opravena křídla. V roce 1973 mlýn zakoupilo Technické muzeum v Brně, které provedlo kompletní rekonstrukci a tím mlýn zachránilo. V roce 1977 byl mlýn zpřístupněn veřejnosti. V současné době je to nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu v ČR. Je zde kompletní technologie mletí, v přilehlém stavení je muzeum horňáckého bydlení z přelomu 19. a 20. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kuzelov.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA