Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lovčice

Tato vesnice leží asi 14 km severozápadně od Kyjova. Je situována v jihozápadní části Středomoravských Karpat v katastru přírodního parku Ždánický les. Ždánický les spolu s Chřiby a Litenčickými vrchy tvoří tři ostrovy karpatské květeny v oblasti teplomilné panenské flóry. Přirozenou lesní vegetací je zde habr, buk a dub.

V dnešní době v Lovčicích žije 815 obyvatel (ve 350 domech). Mluví se zde hanáckým nářečím, a protože obec leží na hanácko-slováckém pomezí, odpovídá tomuto položení i lovecký kroj. Pahorkovité lovecké území zaujímá plochu 1584,7 ha. Kolem 20 ha zastavěné plochy najdeme zahrady, vinice, ouky, pastviny, les i neúrodnou půdu. První stopy lidského osídlení na tomto území spadají do doby neolitu. První zmíňka o obci pochází z roku 1131.

První písemné doklady o Lovčicích však vznikly později a to v roce 1263. Lidová paměť praví, že bývaly v rozloze nynějších Lovčic osady tři: Tikov, Lovčice a Přestavlky. Během staletí se různí majitelé částí Lovčic mezi sebou často přeli o okolní půdu, lesy a další pozemky. Na začátku 17. století byly Lovčice stiženy nepřátelskými vpády a pro nedostatek katolického duchovenstva byla farnost přifařena ke Ždánicím.

Nad vsí býval odedávna panský vodní mlýn. V dnešní době se v katastru obce nachází jeden rybník vybudovaný uměle v osmdesátých letech 20. století za účelem chovu ryb. Roku 1969 byla založena místní dechová hudba Lesanka, která zde působila asi dvě desetiletí. Dnes se hudebníci schází jen při výjimečných příležitostech, oslavách či pohřbech. V posledních letech se zde rozvíjí také dřevovýroba, kovovýroba, zpracování plastů a obchodní činnost. V obci byla provedena plynofikace a začala se budovat kabelová televize.

Malebný obraz obce dotváří kostel stojící na vyvýšeném místě a zasvěcený sv. Petru a sv. Pavlu. O původním kostele nemáme žádné zprávy. Nově postavený kostel románského slohu byl dokončen roku 1805. Kostel má také svou vlastní matriku. Ta zde byla založena roku 1717, ale teprve od roku 1872 je vedena česky. V osmdesátých letech tohoto století došlo k opětné úpravě a modernizaci kostela. Pražský umělecký mistr Antonín Klouda dodal svými mozaikami (křížová cesta, sv. Petr a Pavel, P. Maria, Boží Trojice) na umělecké hodnotě chrámu a zároveň dosáhl jeho zmodernizování.

Hřbitov, jak ho známe dnes, byl vybudován roku 1800. Písemná zmínka o škole je až z roku 1763. Nová budova školy byla vystavěna roku 1836 a v roku 1900 se započala stavba školy úplně nové. Ta v Lovčicích stojí dodnes. V sedmdesátých letech tohoto století zde byl založen folklórní soubor Lovečan, který je stále činný. V obci je i fotbalový klub FK Sokol Lovčice, který sdružuje mužstvo mužů a mužstvo žáků. Do současnosti se dochovalo pálení dřevěného uhlí, ale místo původních milířů se nyní pálí v ocelových kruhových pecích. Katastrem obce prochází naučná turistická stezka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lovcice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA