Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dubňany

První písemná zmínka o Dubňanech je doložena z roku 1349. Za svůj rozmach vděčí Dubňany sklářství, jehož počátky se datují do období 1873-75 a pak hlavně hornictví, jehož vznik se datuje na rozhraní 18. a 19. století. To vše je dnes již minulostí. Na město byly Dubňany povýšeny v roce 1964. Město má v současné době 6700 obyvatel a katastr zaujímá plochu 2700 ha.

Dubňany mají ve znaku:
na zeleném štítě svisle stojící bílý laločnatý list dubu na němž leží dubová ratolest se souměrně rozloženými pěti žaludy hnědé barvy.

Město je obklopeno lesním komplexem zvaným Doubrava - v převážné většině s dubovými lesy - od toho název města. Stinná Doubrava láká nejenom k romantickým procházkám, ale je také rájem houbařů, myslivců a milovníků přírodních krás. Národopisně jsou součásti Moravského Slovácka a to částí zvané kyjovské Dolňácko. Město má spoustu tradic, lidového umění a obyčejů, které zůstávají stále velmi aktivními.

Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří:

- Kostel sv. Josefa vystavěný v roce 1885 s presbyteriářem z roku 1720. Budova římsko- katolické fary vedle kostela je z roku 1859.

- Magariův kříž: 9 m vysoký, z dubového dřeva s biblickými výjevy. Až dosud existuje originál z roku 1834, který je umístěn ve smuteční síni.

- Horákův kříž: postavený a vysvěcený roku 1833

- Socha sv. Jana Nepomuského z roku 1727

- Raritou je dub rostoucí u Jarohněvického rybníku, jehož stáří je odhadováno na 600 let.

Významné osobnosti města:
Jan Bárta 1883 - 1959 spisovatel
Bohumila Dubňanská 1883 - 1966 spisovatelka
Karel Kapoun 1902 - 1963 básník
Bohumil Fiala 1915 - 1979 spisovatel
Ludvík Podéšť 1921 - 1968 hudební skladatel (např. píseň: Babičko, nauč mě charleston)
Vladimír Koštoval 1926 - 1985 akademický sochař

Stručná historie Dubňan
První historicky doloženou osadou na území dnešního města je farní osada Jarohněvice (1222). První písemná zpráva o vsi Dubňany je z roku 1349, kde se v listině připomíná, že Čeněk z Lipého prodal Dubňany spolu s Jarohněvicemi a Mokronosy Smilovi z Letovic. Název Dubňany je odvozen podle nejstarších zpráv od Dubových lesů v Doubravě, o čemž svědčí obecní pečeť z roku 1613, kterou zdobí dubová větev se třemi žaludy.

Vesnice Dubňany vznikla v místech dnešního kostela. Prvním zápisem v letopisech, který se týká velikosti obce pochází z roku 1620, kdy kronikář v místní kronice uvádí, že obec má 86 domů s 560 obyvateli. Tento počet podle dochovaných zápisů se různě měnil, např. v období třicetileté války (1618 - 1648) žilo ve 14 domech jen 90 obyvatel, naproti tomu v roce 1819 je již uváděno 323 domů s 1328 obyvateli. Ke skutečnému rozvoji však dochází po roce 1850, kdy v Dubňanech vzniká sklářský průmysl (Horní huť v roce 1868, Dolní huť 1875), a hlavně hornictví (doly Jiříkovsko, Antonie, Rudolf, Marie a Pomoc boží v šedesátých a sedmdesátých letech 19. stol.).

K největšímu rozvoji obce dochází s rozvojem hornické činnosti v letech 1950 - 1980. V roce 1960 je dokončeno sídliště Lignit, kdy se do obce stěhuje množství horníků z bližšího i vzdálenějšího okolí. Dnem 1. 7. 1964 se Dubňany stávají městem. V této době - v roce 1962 - dosahují Dubňany nejvyššího počtu obyvatel, a to 7 097.

Památky v Dubňanech:
- Římsko-katolický farní kostel, zasvěcený sv. Josefu, postavený v roce 1885. Presbyteriář kostela je z roku 1720.
- Budova římsko-katolické fary, postavená v r. 1859 vedle kostela.
- Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1797, stojící v parku na ulici Malá Strana.
- Socha sv. Vendelína z roku 1763, stojící v zahradě paní Křížové v ulici Hodonínská.
- Kamenný kříž z roku 1784, stojící při silnici poblíž benzinového čerpadla směrem na Kyjov.
- Kamenný kříž z doby před rokem 1786, stojící za městem při silnici směrem na Kyjov.
- Prastarý dub u Jarohněvského dvora, jehož stáří je odhadováno na asi 600 let.

V okolí Dubňan byly také odkryty archeologické památky, z nichž nejznámější a největší se nalézá asi 1,5 km severovýchodně od místního nádraží (směrem ke Kyjovu). V září 1927 zde byly odkryty základy románského kostela, postaveného ve 13. stol., který později vyhořel. V nejbližším okolí byly nalezeny zbytky lidských koster.

V současné době ve městě trvale bydlí 6 550 občanů (údaj k 31. 12. 2006).

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mesto-dubnany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA