Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Syrovín

Historie
Syrovín je ves v kotlině, ležící na pramenech potoka Syrovínky.První zmínka o obci pochází z roku 1371 (dle starých listin Codex diplomaticus Moravise). Název obce je odvozen od osobního jména Surova, to je syrový. Nejstarší uváděné jméno je Surowin.

V letech 1371 až 1517 je uváděna u Bzeneckého panství, k němuž náležela i po Bílé Hoře. Významnými a dlouhodobými držiteli vsi byli Pruskovští z Pruskova (pozn. majitele bzeneckého panství), a to od r. 1588. Z tohoto období pochází také stará obecní pečeť Syrovína, jejíž pečetní pole vyplňuje španělský štít se vztyčeným kosířem a dvěma hrozny po stranách. Originál pečeti je uložen v Kyjovském muzeu.

Dominantou obce je barokní kostel Obrácení sv. Pavla z let 1713 - 1716, postavený nákladem syrovínského kněze Pavla Jaroše, který byl také v jeho kryptě po své smrti pohřben. Kostel se tyčí nad vsí v nadmořské výšce 266 metrů.

V těsné blízkosti kostela byla roku 1879 vystavěna školní budova. V současné době se v budově ZŠ ani MŠ nenachází. Pro malý počet dětí byla MŠ v r. 2002 uzavřena.

Syrovín proslavilo výborné víno. Vinařství poutalo pozornost všech obyvatel obce již od počátku 17. století. Hotovou pohromou se však stal hromadný výskyt perenospory na konci 18. století. Přestože se zdejší vinaři snažili vypořádat se všemi problémy nového pěstování vinné révy a spolu s Újezdcem byli v čele zakládání vinic na americké podložce, v r. 1900 se odhadoval rozsah vinic na pouhých 59 ha. V současné době se pěstuje hlavně Burgundské šedé, bílé nebo Ryzlink na rozloze 32 ha půdy.

K obci se váže několik pověstí týkajících se úkrytu 17 kusů zlatých kačen nebo tajných chodeb, vedoucích na hrad Buchlov. Zda jsou tato vyprávění pravdivá nelze určit, je však jisté, že v obci se nachází větší množství lochů, které sloužili jako spižírny v době míru a úkryty v době válek a nepokojů.

V r. 2003 byly prováděny nové archeologické vykopávky na základě propadu některých míst na polích a v humnech.

Znak byl obci udělen Parlamentem České republiky dne 21. ledna 2002. Jedná se o v červeno-stříbrně polceném štítě postavený zlatý meč, provázený přiléhajícími odvrácenými vinařskými noži - kosíři opačných barev. V oblouku ostří nožů jsou vinné hrozny, vpravo zlatý, vlevo červený.

Popis praporu:
List tvoří dva svislé pruhy, červený a bílý. Uprostřed žlutý meč hrotem dolů, ke kterému přiléhají dva odvrácené vinařské nože - kosíře, bílý v červeném  a červený v bílém pruhu. V oblouku ostří kosířů po jednom vinném hroznu. V červeném pruhu žlutý, v bílém červený. Poměr šířky k délce listu je 2 : 3.

Pamětihodnosti
Barokní kostel Obrácení sv. Pavla z let 1713 - 1716, kamenný kříž u kostela z r. 1798, kapličky Bolestné Panny Marie v barokním stylu z II. poloviny 18. století na dolním okraji obce.

Zajímavostí je zrestaurovaný hasicí vůz z roku 1899, který se nachází ve skleněné vitríně naproti Obecního úřadu, socha sv. Floriána z r. 1934, která byla zrestaurována v r. 2002 a památník, který věnovala obec občanům Syrovína, padlým v 1. světové válce z r. 1919.

Za zmínku stojí i to, že v katastru obce se nachází 7 křížů, z nichž nejstarší je kříž na syrovsko-újezdeckých hranicích z roku 1796 a nejvýpravnější na hranicích Syrovína a Hostějova - je vyzdoben plaketou Panenky Marie, uprostřed znakem Syrovína a to hroznem a obilnými klasy. U kostela se se nachází kamenný kříž z r. 1798 a na jižním okraji obce kaplička Panny Marie sedmibolestné z r. 1888. U silnice směrem na Újezdec je kaplička (Boží muka) zasvěcena Panně Marii Lurdské z r. 1940.

Současnost
V obci pracují spolky TJ Sokol Syrovín, Orel Katolický spolek Syrovín, Myslivecké sdružení povodí Syrovínky a Sbor dobrovolných hasičů. Občanům je k dispozici místní knihovna a veřejný internet, které jsou umístěny v bývalé budově školy. Od roku 2002 je obec členem mikroregionu "Bzenecko".

Obec má v současné době 370 obyvatel. Bývalý areál zemědělského družstva je vlastnictvím soukromé osoby a firma ERI TRADE zde vyrábí betonové výlisky pro hromosvody.

V obci jsou každoročně pořádány Císařské hody, jejichž datum připadá na třetí sobotu a neděli říjnovou. V sobotu probíhá krojovaný průvod obcí, pořádaný místní mládeží, s ukázkami práv ve všech domech obce, spojený s večerní hodovou veselicí. V neděli následuje hodová mše svatá v místním kostele. Nově bylo obnoveno v r. 2001 volení dvou stárků a dvou stárek na období hodů. O tento lidový obyčej je krojový průvod obcí bohatší.

Zajímavosti

Moravské vinařské stezky
Od roku 1997 vznikají po celé jižní Moravě vinařské stezky, které jsou atraktivní zejména pro cyklisty. Hlavní páteří těchto unikátních stezek je Moravská vinná , která spojuje Znojmo s Uherským Hradištěm  a jež  propojuje dalších deset okruhů.  Stezka je vedena zejména polními cestami a vedlejšími silnicemi, atraktivní krajinou mezi vinohrady, vinnými sklepy a kolem významných památek.  V příštím roce by měla délka těchto značených úseků dosáhnout neuvěřitelných 1000 km. Společným produktem jsou také internetové stránky s názvem www.stezky.cz .

V roce 2001 započala kromě jiných i realizace Bzenecké vinařské stezky, která vede územím obcí Žádovice, Ježov, Žeravice, Syrovín, Újezdec, Ořechov a Vážany.  Každá z obcí se finančně podílela na akci částkou 20 000 Kč, část finančních toků byla získána formou dotace. Hodnota letošního díla dosáhla částky 335 tisíc korun a zahrnuje zpracování projektů, průzkumy, rozbory  a zejména určení tras,  dodávku informačního  a směrového značení, vydání informačních brožur a map.

V druhé části projektu je potřeba zabezpečit stravovací, ubytovací a doprovodné služby, které mohou přinést výhody jak pro turisty  tak pro domácí. Majitelé obchodů a hospod mohou v letním období v turistice nalézt oživení tržeb.  Některé rodiny také poskytují ve svých rodinných domech občasné ubytování , a přestože tento zdroj financí pravděpodobně nikdy nebude  jejich hlavním příjmem, je vítaným vylepšením rodinného rozpočtu. V rámci pohostinnosti je možné hostům nabídnout posezení ve sklepě u souseda nebo předvedení domácího zvířectva.  Ať zní tyto věty jakkoliv naivně nebo nerealisticky,  funguje to. Je jisté, že naše obec nebude známá ani jako Máchovo jezero, ani jako Macocha, přesto pro nás může být Bzenecká vinná stezka velmi užitečná.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://syrovin.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA