Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vacenovice

Historie obce
První písemný záznam o existenci obce Vacenovice pochází z r. 1228, z doby vlády Přemysla I. Otakara, tj. ze 13. století. I historik G. Wolny ve svém spisu Markraftschaft Mahren v jeho 4. svazku uvádí, že Vacenovice byly známy již v roce 1228, kdy byly poddány klášteru velehradskému.

Kolem roku 1560 se ve Vacenovicích usadili habáni, kteří sehráli v dějinách obce důležitou roli. Byli to příslušníci sekty novokřtěnců, kteří se přistěhovali v 16. stol. ze Švýcarska a sev. záp. Německa.

Klidný a hospodářsky perspektivně se rozvíjející život habánů počátkem 17. stol. ukončil rázně vpád Bočkajových vojsk v červnu 1605. Po vydání císařského patentu ze dne 28. 9. 1622 se museli ze země vystěhovat. Nálezy habánské keramiky v naší obci popisuje v knize Lidové hrnčířství a džbánkařství její autor Heřman Landsfeld ze Strážnice.

Vacenovice byly odedávna zemědělskou obcí, proto se zde chovalo všechno hospodářské zvířectvo. Sadilo se hodně brambor, vacenovičtí hospodáři byli vyhledáváni na trzích pro velmi kvalitní žito.

Památky

Kostel
Kostel ve Vacenovicích byl vystavěn v letech 1927 - 1930. Byl vysvěcen 5. 10. 1930 a je zasvěcený Božskému Srdci Páně. Je postaven ve tvaru baziliky. Ve věži kostela je zavěšeno šest zvonů, z nichž nejstarší, nesoucí jméno sv. Leonard, váží 270 kg a je chráněn Památkovým úřadem. Součástí i ozdobou kostela jsou sochy a obrazy, včetně mozaikových oken s obrazy světců. Na čelní stěně za oltářem jsou sochy sv. Petra a Pavla, mezi nimi je zavěšen obraz Božského Srdce Páně, jehož autorem je akademický malíř Jano Köhler. Opravdovým historickým skvostem jsou varhany. Byly vyrobeny v r. 1784 a prezentují dobu baroka. Jsou chráněny Památkovým úřadem. Duchovním správcem farního kostela je P. František Adamec.

Kaple
Kaple sv. Jana Sarkandra je při výjezdu od Vacenovic po pravé straně ve směru do Ratíškovic. Toto místo se nazývá od nepaměti “U svatého Jana”. Ještě v minulém století bylo mimo obec ve vzdálenosti 30 m na mírně vyvýšeném místě, nyní je již mezi zastavěnými rodinnými domky.

Kaple byla vybudována v roce 1874 Martinem Křižkou, čvrtláníkem z Vacenovic č. 48. Tento byl později v roce 1886 zvolen starostou obce. Jeho další osudy jsou zaznamenány ve starých záznamech “Památky obecních záležitostí obce Vacenovice” (od roku 1831 do roku 1896 ) byl starostou do roku 1890. Byl současně pokladníkem místní Občanské záložny do roku 1894, kdy byly zjištěny závažné nedostatky v jejím hospodaření. S finančními prostředky bylo hospodařeno nezodpovědně, záložna se ocitla v konkursu. Martin Křižka, jako její pokladník neunesl důsledky této kontroly a v roce 1894 spáchal sebevraždu, dle zápisu “ v roce 1894 se zabil v Brně, skočil z okna” . Občanská záložna pak po provedeném konkursu v roce 1896 zanikla. Rodina Křižků z čísla 48 pak o tuto kapličku pečovala, prováděla její údržbu až do současné doby. – Po roce 1989 bylo celé místo pietně upraveno sadovou úpravou péčí zastupitelstva obce.

Boží muka - (u kaple sv. Jana Sarkandra)
Tato Boží muka jsou zřejmě nejstarší památkou v obci. Nachází se v těsné blízkosti kaple sv. Jana Sarkandra. Její stáří lze odhadnout ve vztahu k tomuto místu jako památku na hromadný hrob tehdejších osadníků obce Vacenovic z období Rákoczyho povstání v Uhrách.

V roce 1705 kdy nové nájezdy Kuruců zpustošily Břeclavsko a kraj mezi Bzencem, Veselím a Ostrohem. Rákoczy se stal vévodou Uherské konfederace. Uhři dobyli Holíč a marně se pokusili o dobytí Strážnice. Jejich velitelé Berczényi a Oczkay překročili Moravu mezi Hodonínem a Rohatcem, zapálili hodonínské předměstí, dále Rohatec s kostelem a svedli vítěznou bitvu s císařskými vojsky. S 12 000 muži vtrhli na Moravu a poplenili zemi až ke Kyjovu a Hustopečím. Dne 21. srpna tohoto roku byly vyloupeny a vypáleny Vacenovice, Růdník, Ratíškovice, Vracov, Milotice, Mistřín, Svatobořice a Stavěšice. S bohatou kořistí se vrátili do Uher. Tato vojska se vyznačovala krutostí a bezohledností a byla pro tato místa skutečnou pohromou. – Počet zde pochovaných obětí již dnes nelze zjistit, jsou však ještě pamětníci, kdy se na tomto místě v první polovině minulého století odebíral písek. Při tom byly objevovány kosterní pozůstatky hromadně pohřbených obětí. Jejich původ byl jen předmětem dohadů a nebyly spolehlivě identifikovány. Nebyly zde nacházeny zbraně nebo pozůstatky vojenské výstroje z tohoto nebo jiného období. Tato Boží muka jsou význačným svědkem těžkého neštěstí předků nynějších obyvatel Vacenovic a je škodou, že nebyl nikdy v minulosti učiněn pokus blíže objasnit okolnosti postavení této památky.

Boží muka je vysoká 220 cm, v obvodu 75 x 75 cm, vlastní kopule je 120 cm vysoká. Na vrcholu tété kopule je dvouramenný kříž, zvaný kardinálský. Tyto kříže používané ve středověku znamenaly, že majitel panství byl pod kardinálskou ochranou.Vpředu je obraz sv. Rocha, 3 boční obrazy představují Nejsv. srdce Páně, sv. Františka z Assi, Nejsvč. Srdce p. Marie. Při tom není jisté, zda to bylo původní vyobrazení, poněvadž při restauraci těchto obrazů na plechu, které byly neurčitý počet let vystaveny povětrnostním vlivům.

Příroda
Vacenovice se rozkládají na rovinatém až mírně zvlněném území, ohraničeném na jihovýchodě údolní nivou řeky Moravy. Geologickým podkladem oblasti jsou váté písky. Vyskytují se zde převážně borové lesy, jen na několika málo místech se zachovaly fragmenty listnatých stromů.

K typickým druhům flóry patří trávy – třtina křovištní, kostřava písečná, paličkovec šedavý, z bylin trávnička obecná, pavinec horský, mateřídouška úzkolistá, ze vzácných druhů kavyl písečný (jediná lokalita v ČR), divizna fialová, ostřice tenkolistá.

Výjimečnost území se projevuje i ve složení fauny. Z hmyzu je známý hlavně výskyt motýlů: píďalka písčinná, vřetenuška pozdní, černoskvrnka radyková, nesytka bělavá, lišaj borový, okáč písečný. Plazi jsou zastoupeni celkem pěti druhy – ještěrkou obecnou a zelenou, slepýšem křehkým, užovkou obojkovou.

V nově obnoveném jezírku ve Vacenovicích byl zjištěn hojný výskyt obojživelníků – převážně skokan ostronosý. Ptáci se vyskytují asi v 90 druzích, z nichž 75 zde hnízdí: dudek, skřivan lesní, čáp černý, ostříž lesní a lelek lesní, sýkora uhelníček a parukářka. Savci jsou na vátých píscích zastoupeni nejpočetněji lovnou zvěří. Mezi zajímavosti patří výskyt netopýrů.

Informace pro turisty
Obec Vacenovice leží přibližně uprostřed trasy mezi Hodonínem a Kyjovem. Vacenovicemi prochází dvě trati vinařských stezek: Moravská vinná stezka vede přes vinnou trať Vinohrádky a areály vinných sklepů Pod kostelem a Žlébky, vybudovaných v posledních 30 letech. Nejmladší z nich uspokojí i náročného návštěvníka svým vybavením.

Značená vinařská stezka Podluží vede přes areál výletní restaurace Rudník, ve kterém je možnost ubytování, stravování, sportu a jízdy na koni. Rozsáhlé okolní lesy Doubrava jsou vyhledávaným místem sběratelů hub.

Ve Vacenovicích se lidé snaží po celý rok udržet tradice, písně, hudbu a kroje našeho kraje . Potěšení a radost jim dává v březnu košt vína , v červnu slavnost Božího těla a pouť, v září Slovácké vinobraní, v říjnu slovácké hody a tak jako i jinde koledování Tří králů a masopustní průvod masek.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vacenovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA