Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nenkovice

Obec se nachází 10 km západně od Kyjova. Zastavěné území leží v nadmořské výšce od 208 m nad mořem. Nenkovice se řadí mezi malá venkovská sídla. Na území obce můžeme registrovat větší množství křížů, božích muk a kapliček. K dominantním stavbám obce se řadí velká budova školy, řimskokatolická kaple, historická budova radnice a zvonice uprostřed návsi.

Obec je součástí Kyjovské turistické vinné stezky a je propojena polními asfaltovými cestami s obcemi Karlín, Hovorany, Šardice, Čejč, Násedlovice. Obec je součástí mikroregionu Babí Lom, sdružení obcí Severovýchod, členem svazu měst a obcí ČR.

V obci jsou ještě zachovány některé stavby lidového stavitelství. Provedené stavby domků neznámými řemeslníky přidává na neobyčejném rázu a celkově velmi pěkném urbanistickém dojmu. Katastr obce je intenzivně zemědělsky využíván, ale také se zde nachází přírodní rezervace a kopcovitě členitý terén dává krajině svérázný ráz. Vinařství je v obci rozšířeno na úrovni malých drobných vinařů.

K významným rodákům a osobnostem, kteří přispěli k zviditelnění se obce v republice a za hranicemi byli zejména akademický malíř Jano Köhler, který maloval převážně světské motivy v kostelích na Moravě a v Čechách, dále bývalý konzul ve Švýcarsku Dr. Jokl, malérečka velikonočních vajíček paní A. Ježková a významný skladatel dechové hudby na Moravě pan St. Pěnčík.

K občanské vybavenosti patří kanalizace, vodovod, plynofikace, lékařská služba, mateřská škola, základní škola, potraviny, pohostinství, obecní úřad.

Historie obce
Název obce je odvozen od osobního jména Nynek. Nynkovci byli pak poddaní tohoto muže. První zmínka o Nynkovicích se nachází v Moravských zemských deskách z roku 1341.

Třicetiletá válka způsobila v Nenkovicích velkou spoušť a doosidlování Nenkovic nebylo hotovo ještě v roce 1721. Dostatek dobré orné půdy umožnil jedinečné řešení sociálních problémů ve vzájemném vztahu gruntovníků a domkařů. Nenkovice byla totiž jediná obec na Kyjovsku, kde se domkaři necítili býti zkracováni ve svých nárocích na obecnosti!

V roce 1877 byla postavena škola a zanedlouho její nástavba. Pro časté požáry, kdy při jednom požáru vyhořelo 30 domů se místní lidé rozhodli postavit obecní kašnu.V roce 1899 byla postavena kašna, která slouží dodnes.

V roce 1901 byla postavena silnice od rozcestí ze Želetic přes Nenkovice až po Stavěšice a v roce 1908 byla silnice dokončena až do Kyjova. V roce 1912 byla postavena uprostřed návsi zvonice a v roce 1928 se vybudovala silnice v Příhoně a v témže roce se provedla elektrifikace.

V době 2. světové války při osvobozování zde proběhly tvrdé boje mezi Němci a Sovětskou armádou. Po válce v roce 1954 zde byla postavena velká budova pro Základní a Zvláštní školu.

V roce 1972 byl postaven kulturní dům a 1975 zdravotní středisko. Roku 1980 dochází k integraci obce s Želeticemi a v témže roce dochází ke zrušení místního závodu Hodonínské cihelny.V roce 1989 dochází k osamostatnění obce.

Příroda
Území katastru obce je velmi členitý a kopcovitý terén. Většinu katastru zaujímá zemědělská půda, která je zde intenzivně využívána. Nejvyšší kopec se nachází ve výšce 327m na mořem. Nenkovice patří k ekologicky a krajinářsky zajímavým územím. Na území katastru se nachází přírodní rezervace Sovince a významný krajinný prvek Syslovce. Sovince se nacházejí v nadmořské výšce 260 – 280 m nad mořem.

Hlavním důvodem ochrany je výskyt teplomilných společenstev, stepních luk a lesostepních rostlin. Z rostlin se zde nachází ohrožené druhy jako kozinec rakouský a bezlodyžný, vstavač vojenský, hlaváček jarní, sasanka lesní, zvonek sibiřský, oman oko kristovo. Z chráněných a ohrožených druhů živočichů zde žijí ještěrka obecná, dudek chocholatý, křepelka polní, užovka obojková, slavík obecný, žluva hajní a jiné. Jejich výskyt není pravidelný a obývají i vedlejší lokality na území obce. Některé jmenované druhy zde i vyvádějí mláďata.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nenkovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA