Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rohatec

Vesnice Rohatec s přibližně 3 tisíci obyvateli v jihovýchodní části České republiky se nachází asi 5 km severně od města Hodonína na pravém břehu řeky Moravy. Dle administrativního členění platného od 1. 1. 2000 je obec zařazena do Jihomoravského kraje, jehož centrem je město Brno (vzdálené 80 km) a do správního obvodu obce s rozšířenou pravomocí města Hodonín.

Vlastní obec tvoří tři oddělené sídelní útvary:
Obec Rohatec s částí zvanou na Kopci, část Kolonie a část Soboňky.

Zeměpisně určuje Rohatec mimo jiné státní silnice I/55 Břeclav - Uherské Hradiště, na níž se napojují z obou stran historické silnice od Rohatce obce i od Kolonie a Soboněk a železniční trať Břeclav - Přerov , dříve nazývaná "Severní dráha císaře Ferdinanda", s hlavní stanicí Rohatec v části Kolonie a zastávkou Rohatec. Pohled z ptačí perspektivy nám ukáže typický podlouhlý tvar vesnice, protože lidé si stavěli své domy podél cesty z Hodonína do Strážnice a Uherského Hradiště. Rohatec tvoří vstupní bránu do oblasti Moravské Sahary v území Dolnomoravského úvalu.

Plochá krajina je pokrytá Dúbravou, smíšeným lesem dubů a borovic, rozprostírající se mezi Hodonínem, Strážnicí a Moravským Pískem. Vesnice leží na středověké obchodní cestě, která spojovala Moravu s horními Uhry. Zde byl důležitý převoz (brod) přes Moravu. Dnes zde řeka Morava tvoří hranici mezi Českou a Slovenskou republikou. U Rohatce končí Baťův kanál, který ve třicátých létech dokončil podnikatel Tomáš Baťa pro přepravu uhlí mezi Sudoměřicemi a Otrokovicemi. Ten se nyní opravuje tak, aby bylo možné projíždět Moravu od Hodonína přes Rohatec až do Napajedel.

Místní lidé se živili rybolovem a lovem raků, podle středověkých análů museli zásobovat pány ze Strážnice. První zdokumentovaná zmínka o vesnici pochází z druhé poloviny z 15. století. Majitel vesnice, Tvrdek z Rohatce, byl jedním ze svědků zmíněných v dokumentu českého krále Přemysla Otakara II z roku 1270.

V minulosti řeka Morava tvořila časté ohyby v písečné zemi. To velmi často změnil běh jeho toku a písečné formování řečiště - takzvané rohy (parohy) – vedlo pravděpodobně ke vzniku názvu vesnice.

Historie obce Rohatec
Historie obce sahá hluboko do minulosti. Podnětem k osídlení bylo zřejmě obchodní spojení Moravy s horními Uhry přechodem přes řeku Moravu, o čemž svědčí místo, kde se od pradávna nacházel přívoz "pas rohatecký" vedoucí na slovenský břeh řeky Moravy v místech, kde dnes tvoří řeka státní hranici mezi Českou a Slovenskou republikou. V minulosti byl také místem s častými vpády z Uher, místem krvavých bojů o Rohatec a vstup na Moravu.

Někde v těchto místech stávala v dávné minulosti tvrz a odtud se také Rohatec rozvíjel. Začínal místem nazvaným Přívoz v blízkosti řeky Moravy, místo památné četnými bitvami o most, který zde v pozdější minulosti stával. Tudy vedla živá cesta z Hodonína do Strážnice, ale i přístup z Uher (Slovensko).

Spolu s místem zvaným Semering, Baráky a dolní částí dnešní ulice Slovácká se vytvoříl tvar podkovy otočený k loukám v Dolních u studně. Částí Baráky se pak spojila historická část uličkami s dědinou a dnešní ulicí Slovácká s návsí kde stával kostel. Dále se Rohatec rozvíjel podél silnice Hodonín Strážnice ulicemi k železniční trati. První doložený záznam o obci pochází z druhé poloviny 13. století kdy je uveden mezi svědky na listině krále Přemysla Otakara II. z roku 1270 "Tvrdek z Rohatce" psáno (de Rohaz) majitel vsi Rohatec, kterou dostal jako výsluhu již dříve. Osídlení se však pravděpodobně datuje do dob říše velkomoravské, o čemž svědčí několik míst s historickými nálezy v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rohatec.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA