Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vlkoš

Poprvé se název Vlkoš objevuje na listině sepsané v Čejkovicích dne 18. října 1248. V latinském textu je zván Vlkus. tato fundační listina, podle níž Oldřich, syn vévody korutanského, daruje čtyři lány "praldia" v Rakvicích kněžím řádu  Templářů v Šakvicích, žádá, aby za tento dar konali zádušní mše za spásu duší jeho předků. Ověřovací listina mnohých zemských privilegií pořízená olomouckým notářem Petrem, šlechticem z Krumlova (pro velehradský klášter 4. srpna 1405), uvádí jméno vlkošského plebána, podepsaného jako svědka na fundační listině, jménem Martin.

Tímto je doložena existence obce s názvem Vlkoš, která i s poddanými patřila dvěma feudálním panstvím. Dvě třetiny půdy i poddaných místní svobodné šlechtě a jedna třetina panství bzeneckému. Oba tyto celky měly také každý svůj dvůr.

Místní svobodná šlechta sídlila ve tvrzi na kopci Baba -Hradisko. Poslední majitelé, u nichž to lze písemně potvrdit ve tvrzi nepobývali. Vlastnili totiž mnohá okolní panství, která jim sloužila jako sídla. Hynek z Ronova byl rovněž majitelem Milotic. Po jeho smrti v roce 1406 patřilo toto "zboží" pod panství kostelecké. Od roku 1421 náležela část Vlkoše bratrům Zbyňkovi a Mikulášovi z Moravan se sídlem v Miloticích a od roku 1433 synům Zbyňka - Zbyňkovi a Janovi. Od roku 1460 měli v držení panství kostelecké - Vlkošské - páni z Landštejna. V roce 1503 koupil panství Václav Štolbašský, jenž již vlastnil Kelčany a Žeravice. Vlkoš mu patřil do roku 1569. Poté přešel do vlastnictví Jáchyma Zoubka ze Zdětína. Rod Zoubků panství prodal 22. září 1633 svatobořickému pánu Janu Bohušovi ze Zástřizl.

Panství bzenecko-vracovské, které patřilo bzeneckým panovníkům, mělo ve Vlkoši přibližně 300 ha půdy, poplužní dvůr a podíl na mlýně.

Panství bylo dáváno do zástavy věřitelům, nejčastěji za výpomoc při vojenských taženích. První záznam o majiteli je z roku 1231, kdy je uvedeno jako majetek královny Konstancie, manželky Přemysla Otakara I. Potom vlastnili panství všichni čeští panovníci. Teprve Karel IV. věnoval panství v roce 1349 svému bratru Janu Jindřichovi, markraběti moravskému. Ten zase 26. března 1371 svému druhorozenému synovi Janu Soběslavovi, který byl biskupem v Litoměřicích. Ten dostal hrad a město Bzenec, les Doubravu až po Rudník a k hradu patřící dědiny Vracov, Vlkoš, Ratíškovice, Těmice, Syrovín, Hostějov a Vacenovice. Bratři Jošt a Prokop byli střídavě jmenováni markrabaty, podle toho jak vycházeli s králem Václavem IV., jejich bratrancem. Jošt byl i náčelníkem jednoty panské, která dvakrát Václava IV. zajala a uvěznila. Prokop byl Václavovým stoupencem, a proto bojoval proti Joštovi.

Podařilo se mu zabrat Ivančice a statky na západní Moravě, později Uherské Hradiště a Bzenecké panství. Při těchto bojích byly mnohé obce zničeny. Prokop zemřel v roce 1403 a panství převzal Jošt, který zemřel v roce 1411. Žádný z nich neměl potomky a tak se bzenecké panství stalo majetkem krále Václava IV. Po jeho smrti je zdědil jeho bratr Zikmund, uherský král. Ještě před svou smrtí dal Václav IV. panství do zástavy Václavu z Dubé. Zikmund ho vyplatil a v roce 1423 panství zastavil Stiborovi ze Stibořic. Následovala celá řada majitelů, nejdříve českých a potom uherských a opět českých.

Rokem 1655 získává vlkošskou část Jan Bohuš ze Zástřizl, pán ve Svatobořicích, a ten již v roce 1633 koupil část Vlkoše od kosteleckých Zoubků. Vlkoš tím byl sjednocen pod jedno panství a všichni občané měli stejné podmínky a povinnosti. Bylo zde 57 usedlostí, z toho 20 pustých, a žilo zde 164 lidí.

Pán ze Zástřizl nehospodařil ve Vlkoši dlouho. V roce 1660 prodal dvůr s pozemky jeden a půl lánu svému dlouholetému úředníku Karlu Norbertu Žďárskému. Ten přikoupil v roce 1663 svobodnou usedlost souseda Václava Bouchala o výměře tři čtvrtě lánu. Syn František Vilém Žďárský zdědil dvůr v roce 1688. Když byla vesnice i dvůr v roce 1702 Kurucy vypálena, hospodařil zde jen v provizorních podmínkách. Proto v roce 1719 všechno prodal zemskému účetnímu Janu Kavánkovi. Ten dvůr přestavěl.

Ke dvoru patřilo právo šenkovní a tedy i hospoda. Další majitel, Josef Herdiborský, dvůr prodal milotickému velkostatku v roce 1750 za 10 000 zlatých. Za 100 let hospodaření vybudoval milotický velkostatek lihovar, pálenici a šenk. Na přelomu století přebudoval pálenici na hostinec, který v roce 1930 koupil Jan Pařízek, dlouholetý nájemce hostince.

Po zrušení roboty v roce 1848 byl statek pronajímán. Prvním nájemcem se stal purkrabí ze Svatobořic Jan Weisberger a hospodařil zde do roku 1861. Do roku 1913 byl nájemcem Sigmund Brychta. Potom jej najal baron Klein, majitel cukrovaru v Kelčanech. Josef Krist koupil dvůr v roce 1924 jako zbytkový po pozemkové reformě. Hospodařil na něm jeho syn Vladimír.

V roce 1952 dvůr převzalo jednotné zemědělské družstvo a v roce 1992 se na něj vrátila restitučním řízením paní Jaroslava Kristová.

Současnost
Obec Vlkoš u Kyjova leží v Dolnomoravském úvalu. Katastr obce má 850 ha, z toho 670 hektarů orné půdy.

Od severu je chráněn pohořím Chřiby, severozápadní část oživuje pahorkatina a jihovýchodní rovina je otevřená teplým větrům. Nadmořská výška obce dosahuje 197 metrů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.vlkos.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA