Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hroznová Lhota

Hroznová Lhota leží na Moravském Slovácku na úpatí Bílých Karpat, v rovině 207 m nad mořem.

Historie
Nedá se určit, kdy a kým byla Lhota založena. První písemná zmínka o obci je z roku 1371. Císařem Ferdinandem I. byla Lhota na žádost Jana z Kunovic r. 1560 povýšena na městečko. Zároveň mu byl udělen znak. V hlavě červeného štítu se kříží dvě révové ratolesti, na nichž visí dva zelené hrozny vedle sebe. Kolem roku 1595 byla Lhota nazvána Hroznovou, patrně proto, že měla být v této nejjižnější výspě panství střediskem vinařského pěstitelství.

Během staletí patřila Hroznová Lhota střídavě k panství Ostrožskému a Veselskému. Roku 1654 dali páni z Lichtenštejna postavit v Hroznové Lhotě kostel sv. Jana Křtitele, který byl roku 1902 přestavěn. V letech 1986 – 1989 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce interiéru podle brněnského výtvarníka Ludvíka Kolka.

Škola byla v Hroznové Lhotě zřízena už v 18. století. Po požáru v roce 1807, kdy shořela většina obce, byla škola zřízena na faře. V roce 1878 byla otevřena obecní škola, která byla koncem padesátých let adaptována na zdravotní středisko a tomuto účelu slouží dodnes. V roce 1951 byl zahájen provoz nové školy, která zajišťuje vzdělání také pro děti ze 4 okolních obcí.

V Hroznové Lhotě žil a pracoval i slovácký malíř, mistr Joža Uprka. Jeho dům s ateliérem byl přestavěn r. 1904 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Roku 1902 navštívil Hr. Lhotu francouzský sochař Augustin Rodin.

Při příležitosti udělení záslužného kříže starostovi a zemskému poslanci Josefu Pavlicovi byla v roce 1905 vysázena lipová alej, tvořící osu vesnice.

V roce 1930 byl postaven Lidový dům, kde se již od roku 1930 promítalo kino. Budova prošla rekonstrukcemi koncem 70 let a v roce 2000.

Od roku 1993 je obec zapojena do Programu obnovy venkova. Díky této iniciativě se podařilo obnovit a oživit spolkový a kulturní život obce. Díky tomu se obnovují tradice jako Jízda králů a začínají vznikat nové, například Živý Betlém, Přehlídka mužských sborů nebo Opožděný Silvestr. V současné době jsou to akce významem přesahující hranice obce.

Současnost
V současné době má Hroznová Lhota asi 1260 obyvatel a 420 domů. Orgány obce tvoří patnáctičlenné zastupitelstvo a pětičlenná rada, která zřídila komisi finanční, kontrolní, stavební, sociální, kulturní, mládeže a sportu.

Od roku 1993 je obec zapojena do Programu obnovy venkova. Díky této iniciativě se podařilo obnovit a oživit spolkový a kulturní život obce. Díky tomu se obnovují tradice jako Jízda králů a začínají vznikat nové například Živý Betlém, Přehlídka mužských sborů nebo Opožděný Silvestr. V současné době jsou to akce významem přesahující hranice obce. Za podpory tohoto projektu se podařilo realizovat některé významné akce např. oprava Zdravotního střediska, úprava ploch před obecním úřadem, bylo zřízeno informační centrum.

V roce 1999 byl Parlamentem České republiky obci přidělen prapor. Tvoří jej tři svislé pruhy zelený, červený a zelený. Uprostřed jsou dva zelené vinné hrozny na zkřížených žlutých větévkách.

K základnímu občanskému vybavení obce patří kostel sv. Jana Křtitele, budova OÚ, pošta, KD s kinosálem, zdravotní středisko, MŠ, ZŠ, dvě sportoviště, tři dětská hřiště, kostel, hřbitov.V obci jsou dále tři prodejny smíšeného zboží, prodejna s průmyslovým zbožím, květinářství, prodejna s dárkovým zbožím a dvě pohostinství. KD prošel opravou, sportovní areál má dokončenu I. etapu.

Obec má vlastní vodovod včetně zdroje pitné vody. Plynofikace byla dokončena v r. 1995. V roce 1996 byla provedena kabelizace telekomunikačních sítí.Obec je plně odkanalizovaná, bez ČOV. Obec má zpracován pasport stávající kanalizace a studii pro výstavbu ČOV, která předpokládá rekonstrukci některých částí kanalizace a výstavbu čističky pro další 4 obce. Místní komunikace jsou až na zanedbatelnou část opatřeny pojízdným povrchem. Chodníky jsou postupně opravovány. Připravuje se výstavba nových sítí v lokalitě pro výstavbu RD.

Likvidace odpadů je uskutečňována formou organizovaných týdenních svozů popelnic, přičemž systém plateb za likvidaci motivuje občany k separování jednotlivých složek. Mimo to jsou v obci tři stanoviště kontejnerů na separovaný odpad (plasty,papír, sklo). Kovové odpady mají možnost obyvatelé odevzdat ve dvoře OÚ. OÚ organizuje pravidelně sběr nebezpečných a velkoobjemových odpadů. Na území obce se nenachází skládka a ukládání odpadů je smluvně zajištěno u firmy Ekor, s. r. o. , která provozuje velkokapacitní skládku.

Veškeré budovy ve správě obce jsou splynofikovány a opatřeny regulačními systémy. Na budově radnice a KD byla vyměněna okna a provedena tepelně izolační fasáda. Budova ZŠ má zpracován energetický audit, jehož cílem je návrh energeticky úsporných opatření, která budou postupně realizována.

Veřejná prostranství před obytnými domy jsou udržována přímo občany včetně údržby a výsadby záhonů. Několikrát v roce občané provádí úklid podél státní komunikace v obci. OÚ pak zajišťuje odvoz na skládku. Prostranství u obecních budov popř. prostory tvořící velké celky jsou udržovány v rámci VPP.

Údržbu drobných sakrálních objektů provádí věřící za spoluúčasti obce či farnosti. V prostoru za OÚ je postupně budován areál, který by měl sloužit jako místo klidu a setkávání při kulturních akcích, je vybudován přírodní parket, je vybudováno dětské hřiště.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hroznovalhota.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA