Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lipov

Historie
O vlastním počátku historie Lipova je zatím mínění různé. Za první zmínku se považuje rok 1358, kdy Lipov drželi bratři Pavel ze Strání a Ctibor z Lipova. V roce 1381 přešel Lipov do majetku pánů z Kravař. Po roce 1420 se také v Lipově šířily myšlenky mistra Jana Husa a v této době zde byl vybudován kostel, který byl v 19 st. pro zchátralost stržen a nahražen kostelem nynějším. V roce 1501 přešel Lipov do majetku Žerotínů.

V 16. a 17. st. byl Lipov jednou z nejdůležitějších oblastí vinařství, rybníkářství a mlynářství na Horňácku. V 16. st. zde došlo k posílení utrakvismu. V té době dělila Velička Lipov na dvě části: vlastní Městečko a Závodí. V roce 1605 byl pleněn vojsky Bočkaje. Ani po uzavření míru s Bočkajem v r. 1606 nenastal klid. Do Strážnice a okolí vpadla Bethlenova vojska. Lipov byl zpustošen jen velmi málo, migrovala však spousta lidí. V r. 1680 zde vypukla epidemie moru. V roce 1704 a 1705 vpadla do Lipova vojska Bercsényiova. O 30 let později komise konečně určila přesné hranice obce. Roku 1723 vypukla nové epidemie moru a ve 40. letech 17. st. do Lipova vpadli Prusové.

Koncem 18. st. zde byla vybudována katolická lokalita. Gotický kostel byl poškozen za tureckých vpádů a asi roku 1719 byl opraven a byla k němu přistavěna věž. V druhé polovině 19. století obec založila hasičský sbor a došlo k výstavbě nové školní budovy. V roce 1878 byl na místě strženého gotického kostela vystavěn kostel nový, který je basilikárního typu s dřevěnými pavlačemi. V roce 1904 byl postavěn most přes Veličku a o několik let později také nová budova měšťanské školy. Roku 1924 se začalo s výstavbou železniční tratě s Veselí nad Moravou do Nového Města nad Váhom, první vlak přijel do Lipova 12. 9. 1926. V roce 1925 byla postavena nová sokolovna a o 30 let později mateřská škola.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://lipov.wz.cz/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA