Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ždánice

Ždánice leží v Jihomoravském kraji, v severozápadní části okresu Hodonín. Město se rozkládá ve zvlněné krajině na úpatí Ždánického lesa, v nadmořské výšce 226 metrů. Obklopují je lesy, pole, sady a vinohrady. Ve Ždánicích se stékají dva potoky - Trkmanka a Ždánický potok. Katastrální plocha Ždánic zaujímá 2082 ha, z toho je 977 ha lesů, 652 ha orné půdy, 33 ha zastavěné plochy a zbytek tvoří sady, zahrady, vinice, travní porosty a ostatní plochy.

Historické památky
Nad obcí stál v minulosti hrad Palánek, který roku 1538 vyhořel a zpustl. Renesanční zámek byl vystavěn v r. 1569 na místě tvrze.

V přízemí zámku sídlí již více než šedesát let Vrbasovo muzeum, založené učitelem a místním historikem Jakubem Vrbasem, obsahující soubor velmi cenných, zajímavých i kuriózních historických předmětů. K zámku přiléhá park se vzácnými dřevinami a stoletým psím hřbitovem. Blízko parku se nachází architektonicky zajímavá budova Seidlovy vily s prvky historicismu a modernismu od českého architekta z Vídně L. Bauera.

Raně-barokní kostel Nanebevzetí P. Marie vznikl na začátku 18.století přestavbou starší mariánské kaple.

Školství, kultura, sport
Ve středu města se nachází budova měšťanské školy (nynější Masarykova základní škola) postavená v letech 1928-30 ždánickým rodákem ing. arch. Antonínem Mendlem. Zde se také nachází Infocentrum a městská knihovna, které se podílí na informační a kulturní činnosti v obci.

Ve Ždánicích je také Mateřská škola, Základní umělecká škola a Dům dětí a mládeže, který má svoji základnu pro letní dětské tábory v Haluzicích.

Rok 1965, kdy byl otevřen kulturní dům, znamenal také obrození folklóru ve Ždánicích, především zásluhou Fr. Chalabaly, který obnovil tradici císařských hodů. V současné době ve Ždánicích aktivně působí Mužský sbor ze Ždánic, ženský pěvecký sbor Ženičky, národopisný soubor Ždáničan, dětský národopisný soubor Ždáničánek, cimbálová muzika Hradisko a Mladá cimbálová muzika.

Z folklorních akcí jsou velmi oblíbené Písničky v trávě, krojované hody konané v polovině října, Kateřinská zábava, zpívání u vánočního stromu a Štěpánský koncert v kostele.

Ždánická hvězdárna, která byla zbudována v pol. 70. let 20. stol. pod vedením ing. Oldřicha Kotíka, v minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost.

Podmínky pro sportování jsou ve městě na velmi dobré úrovni, nachází se tu fotbalové a nohejbalové hřiště, tenisové kurty, posilovna, u MZŠ je víceúčelové sportovní hřiště, sloužící nejen žákům, ale i veřejnosti. Chloubou města je moderní koupaliště, které bylo nedávno zrekonstruováno.

K turistickým i cyklistickým výletům nás v každém ročním období přilákají krásy zdejšího lesa, který byl roku 1996 vyhlášen přírodním parkem, naučná stezka Ždánickým lesem i řada značených cyklostezek. Sportovní tradicí a lákadlem pro návštěvníky a turisty se stal Ždánický histopedál - soutěžní přehlídka historických kol. Řadu akcí zpestřují vystoupení ždánických mažoretek.

Historie
Přesný letopočet založení Ždánic není znám. Osada vznikla nejspíše v souvislosti se zeměpanským hradem, o němž první známá písemná zmínka pochází z roku 1286. O strategickém i hospodářském významu svědčí skutečnost, že již v roce 1349 jsou uváděny Ždánice jako "statky s hradem, městečkem, vinicemi, pastvinami,mlýny, právem církevního patronátu" atd. .... . Přesné povýšení na městečko není však známo,ani kdy ždánický hrad dostal název PALÁNEK. Minulost obce je značně složitá.Roku 1322 se zde stali pány (koupí od Jana Lucemburského) bratři vladykové ALBERT a BOHUŠ, kteří se pak nazývali pány ze Ždánic. Nejtěžší období prožívali občané Ždánic za 30leté války.

Za panování šlechty zastávaly Ždánice významnou úlohu sídla správy panství. Po rozpadu Rakouskouherské říše důležitost neztratily, neboť se staly centrem soudního okresu a sídlem příslušných úřadů a zařízení.

Z pozoruhodných staveb upoutá pozornost renesanční zámek z roku 1569 s barokizovaným průčelím, kostel Nanebevzetí P. Marie z r. 1701 , stará radnice (nejstarší zmínka z r. 1565), stylová zámecká vila postavená v letech 1904-1908. V zámeckém parku anglického typu je psí hřbitůvek.

Po druhé světové válce vtiskly novou tvář Ždánicím moderní podniky a to Šroubárna a. s., výrobce spojovacích součástí, Narex Ždánice s.r.o., výrobce závitořezných nástrojů, BMB s.r.o. výroba a prodej nábytku. Ráz krajiny ovlivnila i těžba uhovodíků, kterou provádí MND a.s. Hodonín. Významnými objekty jsou dále Masarykova základní škola, Kulturní dům/  (1965 ) ,Lidová hvězdárna (1965), Dům dětí a mládeže (1973) a Základní umělecká škola (1994). Toto vše bylo doprovázeno rozvojem bytové výstavby. Téměř 45 % obyvatel žije v bytových domech.

V dnešní době jsou Ždánice důležitým správním, kulturním a společenským centrem přilehlého regionu. Statut města získaly na základě zákona č. 267/1990 Sb. dne 24. 11. 1990. Městský znak a prapor byl městu udělen rozhodnutím PS P ČR dne 5. března 1996.

Muzeum - 19 stálých expozic a ještě něco navíc:
• Prezentace Ždánic a regionu
• Technika - stroje, přístroje, modely, věžní hodiny - vše v chodu
• Hobby - různá sběratelství
• Národopis - kroje, doklady lidových zvyků
• Lidové umění - díla i pomůcky k jejich vytvoření
• Památky na generála Laudona - největší soubor v naší zemi
• Památky na zámecké panstvo - rod podnikatelů Seidlů
• Starožitný nábytek - vyřezávaný a vykládaný - skříně, stoly aj.
• Keramika a sklo - bohaté sbírky od středověku, přes habánské údobí až po současnost
• Zbraně - historické a domorodecké (Amerika, Afrika, Austrálie)
• Numismatika - pozoruhodné sbírky bankovek a mincí
• Památky na napoleonské války - zejména ve vztahu k našemu okolí
• Archeologie - nejbohatší a nejcennější sbírky v našem okrese
• Zámecká kaple - z roku 1569
• Příroda - nerosty a krystaly; hmyz, ptáci a savci; těžba ropy
• Řemesla - cechy, nářadí řemeslníků
• Život lidu v artefaktech - díla, výtvory a pomůcky pro činnost

Hádanky - ve všech expozicích
Výstavy a výstavky - obměňované na různá témata

Přírodní park - Ždánický les:
V létě r. 1996 byla zpřístupněna Naučná stezka Ždánickým lesem. Pokračují tak ekologické aktivity zahájené v roce 1990. Cílem tohoto úsilí je ochrana zdejších překrásných lesů, jejichž skladba a přirozený vývoj vytvářený stovky let, byly neúměrnou těžbou v osmdesátých letech značně narušeny.

Tipy na cykloturistické výlety

Obchodní cestou Těšanka:
Těšany – Bošovice – Písečná – Kepkov, rozcestí – U Andělíčka – Červený kříž – U Slepice – U Křížku – (a dále je možno vrátit se přes Bučovice a Slavkov u Brna zpět do Újezda u Brna).

Trasa vede po hřebeni ždánického lesa po bývalé obchodní cestě zvané Těšanka. Z Těšan vede po značené cyklostezce č. 5094 k hájence Svatá, kde se napojuje na trasu č. 473, která vede až k místu U Křížku.
Délka trasy: asi 30 km

Po hradech a zámcích:
Slavkov u Brna – Bučovice – Nesovice – U Křížku – Ždánice – (Kepkov) – Bošovice – Slavkov u Brna
Trasa vede po okraji přírodního parku Ždánický les (cyklostezka č. 5096). Zkrácením cesty ze Ždánic do Bošovic (přes Archlebov, Žarošice, Dambořice, Velké Hostěrádky a Borovany) a z Nesovic na místo U Křížku (oboje žlutá varianta), vede skoro celá trasa po zpevněném povrchu silnic III. tříd.

Zajímavosti
Slavkov u Brna – barokní zámek, Bučovice – renesanční zámek, Nesovice – renesanční zámek Nové zámky, Ždánice – renesanční zámek, Kepkov – pozůstatky středověké tvrze, Bošovice – gotická tvrz.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.muzdanice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA