Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou je největší obcí a střediskem Horňácka, podhorského regionu v Bílých Karpatech. Leží asi 16 km východně od Strážnice.

Historie
Nejstarší písemná zmínka z r. 1228 uvádí Velkou už jako městys s tržním právem. V následujících staletích byla majetkem různých šlechticů pánů z Rýznburku, z Kravař a od roku 1492 byla součástí strážnického panství. Po bitvě na Bílé hoře se v roce 1628 stává držitelem císařský plukovník František de Magno (Magnic). V 17. století byla Velká několikrát vypálena a vypleněna vpády Tatarů a vojsk uherských šlechticů, kteří povstali proti Habsburkům. Památkou na zlé časy zůstala hradební zeď kolem kostela a texty mnoha horňáckých písní a balad. V 16. století byla Velká důležitým střediskem Českých bratří evangelíků.

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel bylo zemědělství a chov dobytka. V současné době je podstatná část práceschopného obyvatelstva zaměstnána v Kordárně a. s., jednom z největších světových výrobců textilních tkanin pro pneumatiky a dopravní pásy.

Památky
K hlavním pamětihodnostem patří kostel sv. Máří Magdalény s kněžištěm z první poloviny 14. století, opevněný hradební zdí, která je ojedinělou sakrální fortifikační stavbou. Cenná je také socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1747.

Kulturní tradice
Velká nad Veličkou je ale především proslulá horňáckým folklórem. Pro rozvoj bohatého kulturního dění ve Velké měla velký význam Národopisná výstava v roce 1894, která se stala generálkou pro účastníky na Národopisné výstavě československé roce 1895 v Praze. Od této doby vzrostl zájem o Velkou a o celé Horňácko a v regionu pobývalo mnoho významných malířů, hudebních skladatelů, spisovatelů a sochařů. O zdejšímu rodákovi sběrateli lidových písní a hudebníkovi Martinu Zemanovi se můžete dozvědět více v muzejní expozici v jeho rodném domě.

Od roku 1957 se v areálu pod Strážnou hůrkou konají proslulé červencové Horňácké slavnosti, přehlídka autentického folklóru celého Horňácka, později provázeny Horňáckým jarmarkem tradičních řemesel. Kromě této nejznámější akce se tady koná například únorová fašanková obchůzka, dětský folklórní festival Mladé Horňácko (duben) nebo festival Ozvěny Horrňácka (srpen). V obci působí národopisný soubor Velička a dětský soubor Veličánek.

Příroda
K přírodním zajímavostem v okolí obce patří Národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem a přírodní rezervace Hloží s mokřinou se vzácnými druhy rostlin a hmyzu.

Obec je východiskem do turisticky atraktivní Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a nabízí bohaté možnosti pro pěší, lyžařskou a cyklistickou turistiku.

Zahrady pod Hájem - (národní přírodní rezervace)
Národní přírodní rezervaci Zahrady pod Hájem o výměře 162 ha tvoří komplex luk a sadů na západním svahu kopce Háj (573 m) u Velké nad Veličkou. Jedná se o poslední zbytky lučních společenstev na slínovitých půdách v Bílých Karpatech. Jednotlivé pásy květnatých luk a starých sadů oddělují pruhy keřů a lesíky. Rezervace je největší lokalitou toříče čmelákovitého v České republice, rostou zde i další orchideje, jako vstavač vojenský, vstavač osmahlý a pětíprstka žežulník. Zároveň je to jedna z mála lokalit ladoňky dvoulisté v Bílých Karpatech. Dále se vyskytuje oman úzkolistý, len žlutý.

Součástí rezervace je sad místních odrůd ovocných stromů (švestky, jabloně, hrušně) a dubohabrové hájky s dřínem obecným. Byl zde zaznamenán výskyt vzácných druhů motýlů jako je hnědásek černýšový, ohniváček barvoměnný, modrásek vičencový, martináček habrový.

Prohlídkové objekty
Hloží - přírodní rezervace
Zahrady pod Hájem - Národní přírodní rezervace

Expozice, muzea
Rodný dům Martina Zemana

Trasy a programy
Cyklotrasa Podhůřím Bílých Karpat
Cyklotrasa Přírodou Bílých Karpat

Čerpáno z oficiálních stránek regionu obce http://www.slovacko.cz/lokalita/98/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA