Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vřesovice

Historie
Nejstarší písemná  zmínka o obci  pochází z r. 1358, kdy ji markrabě moravský  Jan Jindřich daroval brněnskému  klášteru sv. Tomáše. Ten  patřil augustiniánům, kteří obývali také klášter na  Hoře  svatého Klimenta severně od Vřesovic. Augustiniáni zde měli proboštství, které vykonávalo část vrchnostenské pravomoci nad Vřesovicemi a ostatními klášterními dědinami.

Ve 14. a 15. století v obci existoval svobodný dvůr. Podle místní tradice sídlili vladykové z Vřesovic na tvrzi, na kterou se uchýlilo roku 1421 několik mnichů z Hory Svatého Klimenta po vyplenění kláštera husity. V místní trati Hradištěk, kde tato tvrz stávala, jsou dodnes patrné zbytky opevňovacího systému. Brněnští augustiniáni obec v letech 1542-1549 zastavili Jiřímu Puzmanovi z Perstorfu za 300 kop grošů. Ves se brzy nato vrátila na přímý příkaz Ferdinanda I. do klášterní správy. Pak připadla obec císaři Ferdinandu I., jež jí dal roku 1550 do správy Přemkovi z Víckova.

Roku 1564 byla obec zastavena městu Kyjovu, jehož majetkem se stala 5. července 1577. Obec byla od nepaměti proslavena ovocnářstvím. Odlehlost obce byla příčinou zaostalosti po stránce kulturní. Teprve r. 1874 zde vznikla samostatná škola. Roku 1901 byla ustavena hasičská jednota, r. 1907 Národní jednota pro jihozápadní Moravu, r. 1908 Spořitelní a záloženský spolek a r. 1921 Sokol. Po těžké době okupace, která přinesla obci tolik obětí na životech, došlo k nebývalému rozvoji obce. Roku 1945 byla obec elektrifikována, roku 1946 byla provedena kanalizace a založen Klimentský rybník, v roce 1948 byl zaveden místní rozhlas. Roku 1954 bylo zřízeno koupaliště u rybníka a na místě bývalého hostince č. 77 byl zřízen park. Roku 1960 byla zřízena poštovna, 1962 okrsek veřejné bezpečnosti a 1963 hasičská zbrojnice.

Pamětihodnosti
V obci se nachází tři kulturní památky registrované u Národního památkového ústavu v Brně:
- Pískovcová pamětní deska Přemka z Víckova umístěna na fasádě budovy OÚ
- Boží muka
- Výklenková kaplička - na křižovatce u silnice směrem na Koryčany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecvresovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA