Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mouchnice

Historie
Historie Mouchnice, zachycená v písemných dokladech, začíná v polovině čtrnáctého století. Archeologické výzkumy však jasně dokazují, že území, na kterém se obec rozkládá, bylo osídleno ještě mnohem dříve, již v pravěku. Rozsah této publikace neumožňuje podrobné vylíčení dějin Mouchnic, pojďme se tedy zastavit alespoň u těch nejdůležitějších a nejzajímavějších okamžiků z bohaté historie obce.

Z archeologických nálezů zmíníme jen nejvýznamnější. V listopadu 1955 byly při výkopových pracích  pro vodovodní potrubí narušeny pravěké objekty. Zjišťovací výzkum, který proběhl v srpnu příštího roku, odhalil rozsáhlé neolitické sídliště kultury s volutovou keramikou. Nebylo to až takové překvapení, protože již o mnoho desítek let dříve objevil známý moravský archeolog Inocenc Ladislav Červinka na dvoře domu č. p. 145 jámu s keramikou stejné kultury, ve které mimo jiné nalezl i pěknou nádobku s motivem lidských rukou na výduti.

Sídliště se rozkládalo na pozvolném svahu jižně od obce na prostoru ohraničeném silnicí z Mouchnic do Koryčan a potůčkem, který se vlévá do Stupavy. Archeologové objevili stopy po obytných chatách (pravoúhlé kůlové konstrukce) a četné zlomky keramiky - hrubé střepy zdobené prstovými, čárkovitými a nehtovými obloučkovými vrypy nebo rytými liniemi. Z dalších nálezů stojí za zmínku poškozený klínek, rohovcové nástroje (rydla, škrabadla, srp), zlomek přeslenu, kamenný drtič, zlomky pískovcových podložek a přeražený břidlicový brousek. Nálezy je možné datovat do období kolem roku 3000 před naším letopočtem.

Současnost
Obec Mouchnice leží na úpatí Chřibského pohoří a Ždánského lesa na obou březích řeky Kyjovky. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1350. K datu 31. 12. 2002 byl počet obyvatel v obci 355 občanů, z toho 279 občanů starších 18 let , z toho 125 pracujících. Občanů do 18 let celkem 76.

Katastr obce je většinou členitého terénu v nadmořské výšce 216 -346 nm. Celková výměra katastru obce je 1274 ha, z toho 462 ha polí, 727 ha lesní půdy, 5 ha vodní plochy, 9 ha zastavěné plochy a 71 ha ostatních ploch.

V obci je převážně řadová zástavba přízemních domů se sedlovou střechou. Je zde celkem 168 domů, z toho 112 trvale obydlených a 56 neobydlených, jeden bytový dům se čtyřmi bytovými jednotkami pařící bytovému družstvu Nový život Bučovice. Z neobydlených domů 43 slouží k individuální rekreaci.

Obcí prochází silnice druhé třídy č. 429 z obce Nemotice na severozápadě směrem do města Koryčany na východě.

Katastrální území obce sousedí s katastrálními územími obcí Nemotice, Snovídky,Koryčany, Jestřabice, Kyjov(Bohuslavice) a Lovčice.

V letech 1995 - 1996 proběhla v obci výstavba obecního vodovodu s připojením na vodovodní řád Koryčany-Kyjov ve správě VaK Hodonín.

V letech 1998 - 1999 byla obec plynofikována. V roce 2001 byla dokončena přestavba obecní prodejny na společenský dům. V roce 2002 byla dokončena rekonstrukce veřejného osvětlení v obci.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mouchnice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA