Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Horní Řepčice

Obec se rozkládá na úpatí Českého středohoří na silnici první třídy č. 15. V obci žije 100 stálých obyvatel. Vzdálenost k okresnímu městu Litoměřice je cca 10 km. Šest kilometrů směrem na Českou lípu je jezero Chmelař, s bohatým kulturním a sportovním vyžitím v letní sezóně. Dále je u jezera kemp ve kterém je možné ubytování v chatkách nebo stanech. V okolí je možno využívat mnohých hezkých tras pro cykloturistiku.S okolními městy a obcemi je spojemí vlakem a autobusem několikrát denně.V blízkosti obce se nachází kopec se jménem Sedlo o nadmořské výšce 726 m nad mořem.

Historie – (z kroniky obce)
Jediná dochovalá kronika je psána od roku 1945. Tuto kroniku začal psát jeden z příchozích volyňských čechů. Tito přišli při osvobozování České republiky s armádou gen. Ludvíka Svobody. Po příchodu nových osídlenců do obce začal odsun německých rodin.Prvním předsedou v poválečném MNV byl Augustýn Novák. Prvním předsedou Zemědělského strojního družstva byl Josef Opočenský.

1946 - Na jaře založen Sbor dobrovolných hasičů. Později při sboru hasičů byl i turistický klub. V srpnu založen sportovní klub.

1947 - Na jaře se podařilo obci získat pozemek pro vybudování sportovního hřiště.Vybudováno bylo fotbalové a volejbalové hřiště.

1950 - V souvislosti s potřebou kulturního vyžití občanů vznikla potřeba vybudování kulturního domu. Přislíbená dotace byla vázána na založení zemědělského družstva. Zemědělské družstvo bylo založeno 26. března.

1951 - Začala stavba kulturního domu.Kulturní dům až na některé odborné práce byl stavěn občany obce za pomoci zemědělského družstva.

1952 - 3. února byl předán kulturní dům do užívání obce.

1955 - Tohoto roku se stala zajímavá meteorologická událost. Tento rok byl suchý a teplý až do 28. června. V tento den v půl druhé odpoledne došlo k úplnému zatmění slunce a na okamžik byla tma jako v noci. Poté z téměř čistého nebe začalo pršet a nepřestalo několik týdnů.

1960 - Po dohodě několika menších zemědělských družstvech vzniklo nové Jednotné zemědělské družstvo "DUKLA" se sídlem v Soběnicích.Toto družstvo vzniklo sloučením několika menších družstev na ustavující a slučující schůzi 28. února v Soběnicích.

1963 - Vypracován projekt na požární nádrž.Na podzim začali Vojenské stavby se zemními pracemi. Původně se na místě, kde se nachází požární nádrž, nacházely dvě menší nádrže pro potřeby bývalého mlýnu.

1966 - 26. června Tohoto dne byla dokončena a napuštěna požární nádrž.

1969 - 8. ledna po 22-té hodině vypukl první požár v obci ve stodole čísla popisného 46. Příčinou byla ponechaná zapalená svíčka. Stodolu se nepodařilo zachránit, ale okolní budovy ano.

1971 - Započaly práce na zpevnění místních komunikací v obci. Tyto měli po dokončení v roce 1972 asfaltový povrch. Práce prováděla okresní správa silnic.

1974 - Došlo ke sloučení JZD "DUKLA" Soběnice a JZD "9. Květen" Liběšice na ustavující a slučující schůzi 12. ledna.

1975 - 6.l edna vypukl druhý a do roku 2004 poslední požár v obci.Požár vypukl ve strážním domku ČSD. Požár se podařilo zlikvidovat bez větších škod.

1976 - Založen Český svaz žen.Tento svaz a sbor dobrovolných hasičů později významě ovlivňoval kulturní život obce.

1980 - V tomto roce se objevil další zajímavý úkaz v souvislosti s počasím. 28. května byl žlutý déšť a kaluže.

1981 - Od tohoto roku se ukončila samospráva obce. Horní Řepčice začali být spravovány MNV Liběšice.

1985 - Zahájení prací na adaptaci prodejny Smíšeného zboží. Tuto adaptaci prováděla skupina místních občanů v důchodu pod názem "DĚDKOSTAV".DĚDKOSTAV se skládal hlavně z těchto občanů: Josef Opočenský, Vladimír Albrecht, Zdeněk Hruška a Jaroslav Opočenský.

1986 - "DĚDKOSTAV" si dal recesistické předsevzetí dokončení a otevření prodejny do datumu výročí VŘSR. Toto předsevzetí bylo splěno.Prodejna byla předána do užívání a otevřena 7. listopadu.

1987 - Otevření veřejného mandlu pro místní občany.

1988 - 24. července přišlo krupobití a vichřice takového rozsahu jaký nikdo nepamatoval.

1989 - Listopadové události zasáhly i do života naší obce.Od tohoto roku byl občan Horních Řepčic a farář Českobratrské církve evangelické pan Zdeněk Bárta mluvčím Občanského fóra.

Památky
V okolí se nachází několik zajímavých památek.

V obci stojí za zmínku pseudoslohová kaple. Tu podle vyprávění pamětníků nachala posatavit Anna Gessler. Ta měla vlasní a nevlastní dceru.Nevlastní dcera si našla ženicha a macecha, která nechtěla vyplácet věno jí ženicha rozmluvila. Potom si nevlastní dcera našla dalšího ženicha ze sousední obce. Toho nevlastní dceři macecha také rozmluvila. A když jí to nevyšlo ani napodruhé, šla k mlýnskému náhonu a ráno ji tam našli mrtvou. Macecha, aby si udobřila pána boha dala na návsi před svými okny vystavět kapličku.

V nedalekých Ploskovicích je zámek postavený vévodkyní Toskánskou roku 1720. V suterénu pod terasou jsou vybudovány umělé jeskyně(grotty) se systémem kašen, napájených z uměle vytvořeného koryta potoka. Zámek se pyšní malbami Josefa Navrátila a sochami Václava Levého. Obec Ploskovice prvně zmiňována k roku 1057.

Několik kilometrů západně se nachází okresní město Litoměřice. V Litoměřicích stojí za zmínku historické náměstí s vlastivědným muzeem a městskou věží. Celoročně můžete navštívit místní galerii. Nad městem je krásná vyhlídka na rozhledně Mostná hora.

Třináct kilometrů od obce se rozkládá město Terezín.Terezín byl založen v roce 1780 císařem Josefem II. a nazváno jménem jeho matky, Marie Terezie. Město bylo postaveno na bažinách jako pevnost. Tuto funkci nikdy neplnilo. Za druhé světové války Malá pevnost sloužila jako židovské ghetto. Současný Terezín je památkovou rezervací.

Sedm kilometrů směrem na Českou Lípu se rozkládá město Úštěk. Toto město je památkou samo o sobě. Zde stojí za zmínku zejména ptačí domky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://hornirepcice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA