Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Doksany

Historie
První historická zmínka o Doksanech se týká založení kláštera premonstrátek knížetem Vladislavem II. a jeho manželkou Gertrudou v letech 1144 až 1145.
V roce 1790 byl majetek pronajat kněžně Terezii Poniatowské. Tato kněžna klášter přestavěla na zámek nazvaný Terespol, který zanikl v roce 1888. V roce 1797 koupil doksanské panství Jakub Wiemmer, který v přestavbě zámku pokračoval, ale už roku 1804 prodal Doksany Janu Antonínu Lexovi z Aehrenthalu, který vlastnil Doksany až do roku 1945.

Památky

Klášterní kostel Narození Panny Marie
Památkou středoevropského významu je klášterní kostel Narození Panny Marie, dodnes se dochovala krypta a apsida. Dnes jsou v zámku byty a do zadní, nově opravené části se vrátily sestry řádu premonstrátek.

Název Doksany podle historika Antonína Profouse vznikl pravděpodobně ze slova "dokz" který je původem předslovanský a znamená tekoucí vody nebo močál. Tento název odpovídá středověké povaze okolí Doksan.

Výše proti proudu řeky Ohře od Doksan stávala ves jménem Mury, která patřila klášteru. Přemysl Otakar I. povýšil roku 1220 tuto ves na město. Roku 1432 toto město smetla nebývale silná povodeň. Mnoho lidí zahynulo a ostatní přišli o všechen majetek. Povodeň ušetřila pouze kostelík a dva domy, myslivnu a rybárnu.

Za zmínku také stojí, že přes Doksany vedla živá obchodní cesta, mimo kláštera zde byl zájezdní hostinec, dnes dům č. p. 3 a kovárna, dnes dům č. p. 8.

Protože zde bývaly kdysi hluboké lesy, další pozoruhodností Doksan je zbytek lužního lesa, do dneška zvaný "Loužek". Hnízdí zde také havran černý, a tato část lesa se nazývá "havraník". Kolem protéká slepé rameno řeky do mlýnského náhonu, který teče parkem  zpět do řeky Ohře u brozanského mostu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obec-doksany.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA