Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krabčice

Obec Krabčice (268 m n. m.) leží jihovýchodně od Roudnice nad Labem v oblasti úrodné Polabské nížiny pod úpatím hory Říp, která je národní kulturní památkou.

Historie
O dlouhé historii svědčí archeologické nálezy z roku 1963, kdy byly objeveny dva kostrové hroby lidí šňůrové keramiky z doby kamenné. Pozdější nálezy z roku 1971 - římská keramika.

První písemná zpráva o Krabčicích je z roku 1226, o Rovném z roku 1194 a Vesci z roku 1400. Z listiny papeže Řehoře X. je doloženo, že ves patřila roku 1273 Doksanskému klášteru.   V poslední čtvrtině 16. století ji odkoupil Vilém z Rožmberka a v državě šlechty zůstala do poloviny 19. století.

Z dochovaných památek stojí za zmínku kamenné pozdně empírové brány domů č. p. 22 a 34. Dále pak dřevěná sluncová vrata domu č. p. 47. Zajímavým architektonickým celkem je Domov odpočinku ve stáří z poloviny minulého století, který sloužil jako církevní škola pro výchovu dívek.

V osadě v Rovném se roku 1886 narodil hudební skladatel, pedagog a sbormistr V. B. Aim, pocházel odtud také Václav Jansa, který pomáhal  Mikuláši Alšovi vytvořit známý obraz Pobití Sasíků u Hrubé skály.

Krabčice mají svůj název lety nezměněný a patřily do okresu Roudnice nad Labem do roku 1950, kdy byl okres zrušen a začleněn do okresu Litoměřice.

Současnost
Obec Krabčice tvoří tři obce - Krabčice, Rovné a Vesce, které mají společný obecní úřad. Obecní úřad má sídlo v Rovném č. p. 67.

Vnější vztahy obce
Sídelní útvar Krabčice leží ve spádovém obvodu města Roudnice nad Labem, ve kterém jsou zajištěny regionální funkce především zdravotnictví, školství, služby a občanská vybavenost. Také zaměstnanost. Okresním městem jsou Litoměřice v severočeském kraji, nověji kraj Ústecký.

Demografická situace obce
Současný počet obyvatel je 936. Průměrný věk obyvatel je vysoký 45,8 let. Tato anomálie je způsobena umístěním domova důchodců v Krabčicích, kde žije asi 150 občanů.

Trh práce
Pracovní příležitosti jsou v obci malé. Práci poskytuje pouze Domov odpočinku ve stáří a ZD vlastníků Bechlín. Vyjížďka mimo obec za prací činí asi 70 % hlavně do Roudnice nad Labem. Míra nezaměstnanosti v obci je asi 10 - 12 %.

Bytová situace
Počet domů v roce 1991 celkem 232
Počet bytů v roce 1991 celkem 255
Obec v současné době prochází poslední fází schválení územního plánu obce. Obec Krabčice nevlastní žádné stavební pozemky. Obec vlastní jeden byt v základní. škole a jeden v objektu pohostinství. Dále pak 6 bytů v bytové jednotce.V oblasti lesů obec vlastní 205 460m lesů, které spravuje Lesní společnost Litoměřice.

Školství
Obec vlastní budovu mateřské školky v Krabčicích i s okolními pozemky, dále budovu s pozemkem základní školy, kde probíhá výuka prvního stupně. Další možnosti v obci nejsou.
 
Obchod a služby
V obci je dostatečná dostupnost obchodu s potravinami. V obci Vesce obchod s potravinami není.
V obci jsou: potraviny (2), pohostinství (2), textil, autopříslušenství, drogérie, kadeřnictví, zámečník, lakýrník, soukromé povoznictví. V obci je též pošta.

Kultura a památky
Dominantou Krabčic je hora Říp, jako národní kulturní památka. Společenský život v obci je na dobré úrovni. Obec vlastní kulturní zařízení se sálem pro konání různých společenských akcí. Největší kulturní a společenskou akcí je tradiční Řipská pouť, která se koná u příležitosti svátku svatého Jiří.

Sport a rekreace
Obec disponuje sportovním areálem s hřištěm a kabinami, kde je dobrá možnost sportovního vyžití. V obci je také tělocvična, která je majetkem Sokola. Rekreační zařízení v obci není. 

Životní prostředí
Likvidace komunálního odpadu je řešena svozem a obec je řazena do průměru v likvidaci komunálního odpadu. V péči o životní prostředí se obec snaží v rámci možností předcházet vzniku divokých skládek a ostatním negativním vlivům na životní prostředí. Obec zaměstnává 5 pracovníků, kteří značnou měrou přispívají k čistotě v obcích.

Doprava
Dopravní obslužnost v obci je omezena na autobusovou dopravu. Napojení je na linky Roudnice - Mělník a Roudnice - Praha.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.krabcice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA