Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohušovice nad Ohří

Město Bohušovice nad Ohří leží v centru litoměřického okresu, v současnosti má 2560 obyvatel, má vybudovány všechny potřebné inženýrské sítě včetně kabelové televize, moderně vybavené zdravotnické středisko a rozvinutou síť obchodů a služeb. Má velmi dobré dopravní napojení na dálnici D 8, leží na přímo na železničním koridoru Praha - Děčín, autobusové napojení městskou dopravou na okresní město. Město a jeho okolí, krásná příroda kolem řeky Ohře s výhledem na České Středohoří uspokojí návštěvníky v každém ročním období.

První zmínky o obci Bogušovců, jak byli starými letopisci první obyvatelé Bohušovic zváni, pocházejí z r.1057 a 1131. Svědčí o tom listiny vydané Soběslavem, které jsou uloženy v archivu Olomouckém. Vedle nálezů cenných popelnic, objevených při výkopech pro stavbu dráhy a cukrovaru, je v Národním muzeu v Praze uložen jiný místní historický nález tzv. "Bronzový meč bohušovský".

Významnou stavbou obce je kostel z roku 1718, postavený na základech válkami pobořených staveb starších, z nichž nejstarší jsou základy stavby z r. 1384.

Vyvrcholením úspěšné snahy na česko-německém pomezí bylo vybudování pomníku Mistra Jana Husa v roce 1911. V období 2. světové války se železniční stanice Bohušovice stala koncovou hranicí pro transporty do Terezínského gheta a poslední českou stanicí okleštěného státu. V roce 1998 byl Bohušovicům přidělen statut města.

Turistické zajímavosti

Kostel sv. Prokopa a Mikuláše
- Doksanský klášter založil r. 1384 v obci kostel sv.Prokopa a Mikuláše. V roce 1436 zapsal Bohušovice král Zikmund městu Litoměřice.
- za třicetileté války byla ves zcela vypleněna. Kostel v nynější podobě byl postaven v r. 1716.
- hranolová věž je gotická.

Husův pomník
- socha mistra Jana Husa z roku 1911 od sochaře Beneše. Myšlenka postavit pomník vznikla již na konci 19. století.
- v roce 1902 byl ustaven "Spolek pro zbudování pomníku Husova na jazykovém pomezí Litoměřicka v Bohušovicích".
- pomník byl odhalen v roce 1911.

Cukrovar a Bohušovická mlékárna
- cukrovar byl postaven v roce 1870. V roce 1893 se vytvořilo syndikátní družstvo, které převedlo akci do rukou místních rolníků a vznikl tak akciový rolnický cukrovar.
- v roce 1900 se zrodila myšlenka postavit v Bohušovicích mlékárnu. První schůze k projednání stavby se konala 2. 2. 1901. Podnik byl založen 23. 6. 1901 a provoz v nové mlékárně byl zahájen 25. 11. 1901.

Historie
Plocha katastru 425 ha, 92´67 a, domů 227. Obyvatelstva celkem 1736 ( 836 mužů, 873 žen); národnosti čsl. 1701, něm. 11, jiná 5, cizí 19. Nábož. řím. kat. 1110, evang.39, šsl. 321, israel. 3, jiné 4, bez vyznání 259.

Město leží v mírně zvlněné rovině;nejvýše je položen cukrovar, od kterého se půda nepatrně sklání ke všem světovým stranám.

Založení obce sahá až do dávnověku.Četné vykopávky v obci a nejbližším okolí ("Meč Bohušovický" v Národním muzeu v Praze a zlatá závěska - viz I. díl - poslední vykopávky v r. 1923 skrčenec, bronzové ozdoby, střepy popelnic v odpadkových jamách, klade prof. dr. Stocký do let 600- 1000 před Kristem) svědčí o prastarém osídlení. První zmínka o obci je v donační listině Boleslava II. (993) klášteru břevnovskému, přesto je pravou.Původní obec se nalézala asi v místech dnešního nádraží, cukrovaru a pivovaru.

Další zmínka je o Bohušovicích (Busoici) ) v listině z roku 1057 (původní text A). Také v darovací listině Vladislava jsou zmínky o Bohušovicích.Později měly různé části obce i různí majitelé. Klášter doksanský založil r. 1384 v obci kostel sv. Prokopa. Dne 8. prosince r. 1436 zapsal Zikmund Bohušovice i s jiným zbožím za 600 kop čes. Grošů k městu Litoměřice. R. 1460 dal Zikmund město Vilému z Kounic, pánu na Kamýku, od něho pak Bohušovice obdrželi Kaplířové ze Sulejovic a ti ho pak po dlouhých soudech museli vrátit zpátky doksanskému klášteru.Ve 30leté válce r. 1631 vyplenili ves Sasíci, v r. 1634, 1638, 1639 a 1643 pak Švédové. Takže z celé obce zbyla jen hromada sutin.

Kostel byl znovu obnoven jen prozatímně; do dnešní podoby byl postaven až v r. 1718 a to proboštem Josefem Míkou. Ale již v sedmileté válce byl opět vypleněn Prušáky.Podle Hrdelského urbáře z r. 1710 náleželo břevnovskému klášteru z Bohušovic 6 selských usedlostí, 4 chalupy, mlýn o 4 složeních, rybolov a přívoz. O škole je zmínka v r. 1693, i když se zdá, že byla při faře již dříve.Kdy tato škola zanikla není známo. V r. 1776 (dle farní kroniky) byla zřízena škola jednotřídní;jejím prvním učitelem byl Jan Václav Volf;patronem školy byl opat premonstrátů na Strahově. Druhá třída byla otevřena r. 1876, třetí r. 1883, čtvrtá r. 1890, pátá r. 1900, šestá r. 1911. Oddělením obce Brňanv r. 1922 byly zrušeny pobočky a r. 1925 byla škola opět zredukována na 4 třídní a r. 1928 se stala opět pětitřídní.  Pokračovací živnostenská škola byla založena r. 1919.

Dne 1. června r. 1850 poprvé vjel vlak do Bohušovické stanice. Na město byly Bohušovice povýšeny 30. března 1920.

Průmyslové podniky:
Akciový pivovar (r. 1900), parní mlékárna (1902), Živnostensko-občanská záložna měla v r. 1925 obrat přes 10 mil. Kč.

Z hospodářských plodin se nejvíce pěstuje řepa a ječmen. Nejteplejší místo obce je pod cukrovarem a nejstudenější je u tzv. baterie.

Z Litoměřic do obce k nádraží vede státní silnice. Okrasní silnice vede z města do Hrdel a do Brňan.
Na počátku XVIII.stol. měly Bohušovice 62 čísel a 348 obyvatel. V r. 1880 bylo domů již 114 a 1130 obyvatel.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.bohusovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA