Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dlažkovice

Dlažkovice jsou malá obec na Litoměřicku. Nachází se mezi Třebenicemi, Podsedicemi a Lkání na okraji Českého středohoří. Ze známých kopců je nejblíže Házmburk, Košťálov a Vršetín, který je však již několik let vydolováván.

Obec leží na okraji nížiny (262 m). V katastru o rozloze 269 ha jsou většinou úrodná pole a sady jabloní, višní, meruněk a plantáže rybízu.

Dominantou obce zůstává kostel sv. Václava a pozdně barokní zámek. Na podzim v roce 1952 tu byl zřízen dětský domov se zvláštní školou. Děti jsou zde stále. V současnosti nese zařízení název Dětský domov se speciálními školami. Je zde dětský domov rodinného typu. Celé toto zařízení je zajímavé svojí historií. Je totiž přímým potomkem prvního zařízení pro postižené děti, které bylo zřízeno na českém území a to v roce 1871 s původním názvem Ernestium.

V posledních letech byla obec plynofikována, byly vybudovány 4 bytové jednotky v půdní vestavbě. V současné době obec žádá o dotaci od Státního fondu rozvoje bydlení na rekonstrukci objektu a vybudování 8 bytových jednotek. Výhledově chce ještě Obecní úřad vybudovat kořenovou čistírnu odpadních vod. Dlažkovice jsou typicky česká vesnička s dvěma rybníky uprostřed obce, kostelem, hřbitovem, obchodem, hospůdkou.

Historie
První písemná zpráva o Dlažkovicích pochází z roku 1057 (Spytihněvova listina). Že je to obec opravdu velmi stará, dokazují například nálezy lineární keramiky, hromadný kostrový hrob únětické kultury, doklady z doby římské i hradištní nálezy. Další zmínka o existenci Dlažkovic je o dvě století později, a to až v roce 1237 a 1276. Ta už nás informuje o obci, která se dělila na několik částí. Je zajímavé, že k jejich sjednocení došlo až v 18. století.

Od 14. století jsou známa jména těch, kterým obec patřila. Významnější jsou majitelé od 17. století, kteří nějakou měrou přispěli k rozvoji a věhlasu obce. To od doby, kdy Dlažkovice koupil Jan František Putz z Adlersthurnu. Vdavkami se Dlažkovice dostaly do majetku Ferdinanda Hrzána z Harasova. Tehdy došlo ke spojení s okolními Podsedicemi a Skalkou. V roce 1731 koupil Dlažkovice rakouský ministr vnitra hrabě Hatzfeld. Ten také roku 1775 založil přilehlou osadu Doly. Ta však v roce 1942 zanikla vystěhováním českého obyvatelstva a zdemolováním domů. Po Hatzfeldovi přešlo panství dědictvím Hugovi Damiánovi ze Schönbornu. Ten vytvořil z Dlažkovic fideikomisní majetek. To byl ve feudálním právu nedělitelný a nezcizitelný soubor, obvykle zděditelný pouze nejstarším synem zůstavitele.

I když jsou Dlažkovice malá obec, přece i zde se najdou významnější rodáci. V roce 1841 se tu narodil Bedřich ze Schönbornu, pozdější rakouský ministr spravedlnosti. Roku 1883 tu přišel na svět František Czech, který působil jako vynikající hudebník v Liberci. V přilehlé osadě Doly se roku 1869 narodil Václav Liška, známý český typograf. Sestavil také německo-české knihtiskařské názvosloví.

Památky
V obci je několik významných historických objektů.

Nejznámější je zámek. Jméno stavitele zámku není věrohodně dokázáno, ale předpokládá se, že plány stavby provedl G. Broggio, který stavěl i místní kostel. Stavbu zámku mohl dokončit jeho syn Oktaviáno Broggio. Ze znaku, který je umístěn na jižní straně zámku vyplývá, že budova byla dokončena mezi lety 1719 - 1731. To ještě zdaleka nebyl zámecký areál v takovém rozsahu jako je nyní. Později následovala další přístavba. V roce 1811 došlo k empírovým úpravám. Před 30 lety došlo ke generální rekonstrukci. Komplex budov byl pokryt mansardovou střechou s arkýři. V poslední době byla dokončena nová fasáda.

K zajímavým památkám patří i barokní kostel nad návsí. Pochází z let 1672 až 1675 a je dílem G. Broggia. Vedle kostela stojí baroková zvonice se starými zvony z roku 1498 a 1618.

K zajímavostem patří i socha sv. Jana Nepomuckého a sv.Barbory. Tato krásná barokní socha stála původně na rozcestí bývalých polních cest z Hvížďalky a Podsedic. Tato cesta, dnes již rozoraná, byla
nazývána Umrlá a vedla k místnímu hřbitovu. Sochu dal nákladem 83 zlatých zřídit farář Mitterdorfer roku 1754. Autor není znám. Dnes stojí před apsidou kostela sv. Václava.

Čerpáno z oficiálních stránek obce  http://integro.cz/integro/index.php/dlazkovice, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA