Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Polepy

Obec Polepy, jejíž vznik se traduje od roku 1228, patřila Klášteru svatého Jiří na hradě Pražském. V držení benediktinského kláštera byla ves Polepy až do roku 1262. Pod její pravomoc patří spádové obce Hrušovany, Libínky, Třebutičky, Encovany a Okna.

V roce 1936 byla postavena základní škola. Po roce 1945 život na vesnici postupně doznával značných změn, hlavně v oblasti zemědělské výroby. Chmel a brambory z polepského družstva byly vždy velmi kvalitní.

V 70. letech nastal velký rozvoj obce. Bylo vybudováno kulturní a společenské zařízení s restaurací, nová mateřská škola pro 70 dětí a nový pavilon základní školy. Obec Polepy a její části mají vybudovaný rozvod pitné vody a kanalizaci (dokončuje se v Oknech a připravuje v Encovanech. V současné době se celá oblast plynofikuje.

V obci se narodili a žili bratři Zawertalové, z nichž jeden působil až v Americe, kde šířil slávu české hudby jako muzikant a kapelník.

V obcích Libínky a Třebutičky ubývá starousedlíků. Prázdné usedlosti kupují lidé z měst - chalupáři.

Historické jádro obce tvoří malá náves s kapličkou a za chovanými roubenými chalupami z 19. století.

Uprostřed prostranství je uložen velký kvádrový balvan, dle jedné verze považovaný za pranýř. O vsi Encovany jsou zmínky v historických pramenech již před rokem 1200. V místě se nachází renesanční zámek s arkádami. Patřil lobkovickému panství, které zde mělo svoje úřady a do roku 1923 zde byly byty panských úředníků. V 60. letech 20. století byl využíván k ubytování brigádníků při sklizni chmele. Donedávna zde byl depozitář knihovny Zemědělského muzea v Praze. Nyní však zámek chátrá.

 

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA