Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Straškov – Vodochody

Obec Straškov - Vodochody je jednou ze 105 obcí okresu Litoměřice v Ústeckém kraji Severočeském kraji, 40 km severozápadně od Prahy při silnici I/8 - E 55.Svou rozlohou a devíti sty obyvateli se řadí mezi menší obce.

Je jedním ze sídel rozložených na jižním úpatí národní kulturní památky, hory Říp a jako ostatní zde plní funkci trvalého osídlení již od ranného středověku. Přitažlivost celého území je dána mimořádně příznivou krajinou s rovinatým, téměř bezlesým reliéfem, bohatě zásobenou hustou sítí potoků. Spolu s mírným klimatem je oblast vhodná pro rozvoj zemědělství.

Starý původ většiny vesnic v okolí Řípu dokládá mimo jiné i věnec pravidelně a čelně rozmístěných románských a gotických kostelů. Ve Straškově kostel sv. Václava se zvonicí.

Důležitým faktorem pro rozvoj je též lokalizace obce na významném dopravním tahu z Prahy do Berlína. Nájezd na nově budovanou dálnici, úsek 0803, je v provozu asi 5 km od obce.

Území obce je nejen v ochranném pásmu národní kulturní památky, ale též uvnitř chráněné oblasti akumulace vod " Severočeská křída " a uvnitř pásma hygienické ochrany vod vnějšího jímacího území potoka Čepel. Podle pověstí je název Vodochody odvozen od velké nádrže podzemních vod v katastru obce.

Pro zlepšení ovzduší v obci byla ve spolupráci s místním Zemědělským družstvem Astur a.s. vybudována kotelna s osazenou kogenerační jednotkou. Družstvo využívá vyrobenou el. energii a spolu se Základní školou i teplo.

K ochraně zásob podzemní vody a pro zlepšení životního prostředí v obci byla v roce 1995 zahájena výstavba úplných inženýrských sítí včetně regulační stanice plynu, vysokotlaké přípojky a čistírny odpadních vod.

Čistička byla vybudována pro 1870 EO, a bude sloužit i pro okolní obce. Zkušební provoz kanalizace a ČOV byl zahájen 20. 08. 1998.

V průběhu výstavby sítí bylo též zahájeno pokládání telefonních kabelů a v současné době je do každého rodinného domu i podnikatelského objektu telefon spolu s ostatními přípojkami zaveden.

Základní škola poskytuje možnost základního vzdělání 230 žákům i z okolních šesti obcí. Žáci mohou využívat školní jídelnu, která slouží současně všem ostatním zájemcům o stravování. Dětem ze Straškova - Vodochod slouží také mateřská škola.

Ke spojení s okolními obcemi a městy i pro dopravu dětí do školy je možné využít nejen dobré autobusové, ale též vlakové spojení. V obci se kříží vlaky ve směrech Roudnice n. L., Zlonice, Vraňany a Libochovice.

Zdravotní péče je zde zajištěna mimo základní i zubní, dětská a odd. ženské.

V provozu jsou dvě restaurace s možností stravování alespoň v jedné. Občanům i ostatním zájemcům jsou k dispozici i obchody s potravinami, textilem, drogerií, speciální prodejnou barev a laků, zemědělské techniky a dalšími službami.

V letních měsících je možné navštívit místní koupaliště. Sportovní vyžití občanů umožňuje silná organizace místní t. j. Sokol, která sdružuje mimo fotbalových oddílů dětí i dospělých ,oddíl nohejbalu, stol. tenisu , základní těl. výchovy žen i seniorů a oddíl jezdecký. Chov koní, který umožňuje účast všech zájemců v jezdeckém oddíle je k dispozici i ke kondičním, případně rekreačním vyjížďkám. Jsou zde pořádány též různé jezdecké soutěže.

Ke společenskému životu v obci přispívají i další organizace - chovatelé drobného zvířectva, myslivecké sdružení, červený kříž a hasiči.

Pracovní příležitosti jsou v místním Zemědělském družstvu, ve sféře služeb, třech blízkých dobývacích prostorech štěrkopísků a příp. v nedaleké Roudnici n. L.

Otevřený úsek dálnice ve směru na Prahu umožňuje dojezd do hlavního města během 20. minut jak pro možné kulturní vyžití, tak i k novým pracovním příležitostem případně za vzděláním.

Byla předána a zkolaudována vodohospodářská čast a zpevnění lokality č. 1 stavby "Odvádění povrchových vod" Stavbu provedla firma RAVEL Ústí n.L. . Financování bylo uskutečněno z vlastních zdrojů obce.

Dle možnosti získání finančních zdrojů z dodatečných titulů bude stavba pokračovat v r. 2003, eventuelně v r. 2004 dalšími lokalitami č. 2 až 5. Stavba Domu pečovatelské služby s 11 byty, z toho 2 bezbariérové , byla zkolaudována 15. října 2003.

Turistické cíle

Zámek Libochovice
Raně barokní zámek postavený na místě staršího renesančního zámku. Nástropní malby jsou dílem italského malíře Marguettiho. Zámek nebyl od té doby významněji stavebně upravován. Umělecky cenná Sala terrena. Místo je rodištěm významného přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně, kterému je věnována samostatná expozice - součást prohlídkového okruhu. Klasická interiérová instalace, představující průřez jednotlivými historickými slohy od pozdní renesance a vrcholného baroka až po styly 19. století.

Hrad Hamburk
Mohutný kamenný hrad, jehož zbylé části dodnes nacházíme na kopci nad vesnicí Klapý, byl vybudován pravděpodobně v průběhu 14. století a jeho základ tvořil již dříve zde postavený malý kamenný hrad (spíše jen tvrz), zvaný Klepy, který koncem 13. století nechali postavit páni z Lichtemburka. Historicky doložené údaje o existenci hradu pocházejí však až z první poloviny 14. století. Hazmburk - významná dominanta Českého středohoří nabízí neopakovatelný pohled z vyhlídky v Bílé věži do blízkého i dalekého okolí.

Památník Terezín
Barokní vojenská pevnost jako součást mohutného komplexu opevnění, pojmenovaná na počest císařovny Marie Terezie. Téměř od začátku existence používána jako věznice, nechvalně proslulá zejména jako věznice pražského gestapa od r. 1940. V r. 1947 zřízen Památník Terezín. Z expozice např.: Malá pevnost, Muzeum ghetta, Magdeburská kasárna s expozicí Hudba, výtvarné umění, literární tvorba a divadlo v terezínském ghettu, rekonstrukce vězeňské ubikace z doby ghetta, krematorium, promítání filmů, aj.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.straskov.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA