Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Malé Žernoseky

Obec Malé Žernoseky leží, jako jediná z obcí mikroregionu "Porta Bohemica", na levém břehu řeky Labe 1,5 km severovýchodně od města Lovosice, asi 7 km západně od okresního města Litoměřice a 17 km jižně od krajského města Ústí nad Labem.

Polohou se obec nachází na jednom z klíčových vstupních míst do oblasti chráněné krajinné oblasti "Českého Středohoří". Severní okraj území obce zasahuje na levém břehu údolí řeky Labe do přírodního a současně i geopolitického útvaru nazvaného "Porta Bohemica" (brána Čech). Západní okraj území obce pak zasahuje k úpatí vrchu Lovoše. Severozápadní okraj území obce pak tvoří přírodní lokalita Oparenského údolí vytvořená tokem Milešovského potoku.

Rozlohou zaujímá katastr obce plochu 325 ha s nadmořskou výškou 140 - 310 m n. m. Obec je díky svojí poloze výborně dostupná pro obyvatele i návštěvníky jak po silnici a železnici, tak i sítí páteřních cyklotras, turistických tras, ale i po vodní cestě řeky Labe. Svým umístěním a okolím je přímo předurčena jako ideální rekreační zóna pro obyvatele Ústeckého kraje.

Stručná historie obce
Žernoseky dostaly své jméno podle převažujícího zaměstnání svých obyvatel. Osadu obývali žernoseci, tj. ti, kteří vysekávali mlýnské kameny - žernovy z lomů nacházejících se v hojné míře na jejím území. Jeden z těchto lomů, který se postupně rozrostl do míry umožňující průmyslovou těžbu, funguje na území obce dodnes. V této lokalitě probíhá těžba vzácného nerostu červenožlutého Porfyru, který je v Evropě poměrně vzácný.

Historicky přispěla tato těžba určená pro výrobu mlýnských žernovů k největšímu rozkvětu obce spolu s existencí vinařství, jehož existence je doložena již ve 12. století. Díky poloze na významné dopravní tepně Evropy - řece Labi byly tyto mlýnské kameny významným obchodním artiklem. Vinařství jako jedna z historicky nejvýznamnější činností spjatá s existencí obce, je v současné době opět, po nucené přestávce spojené s bývalým režimem, obnoveno a rozvíjeno, byť v mnohem menším rozsahu, než v jakém existovalo v historii.

První písemná zmínka o existenci obce se objevuje v zakládací listině litoměřické kapituly z roku 1056 - 1057. Osídlení území obce je však doloženo již v době novokamenné. Svůj význam mělo území obce i době osídlení Kelty, pro něž měl kámen na výrobu "žernovů" také svůj nezastupitelný význam. Poprvé je však hovořeno o Malých Žernosekách jako o samostatné vsi až v kupní smlouvě z roku 1276. Střídavě obec náležela pod vliv Doksanského kláštera a kláštera Altzelle v Míšni. Území obce leží na křižovatce historických obchodních tras, na řece Labi a tzv. Solné - Srbské cestě.

Současnost obce
V současnosti má obec asi 740 trvale žijících obyvatel v přibližně 250 obytných domech a na území obce s nachází dalších asi 200 rekreačních chat. Území obce je ohraničeno komunikační tepnou představovanou hlavní železniční tratí Praha - Děčín a souběžně vedoucí silnicí I. třídy navazující na dálnici D8 ukončenou v sousedním městě Lovosice asi 2 km daleko.

Na území obce není žádné zařízení průmyslové výroby vyjma zmíněného kamenolomu a pracovní příležitosti obyvatel v obci je soustředěna do oblasti služeb a drobné řemeslné výroby. Pracovní příležitosti pro obyvatele obce se nachází v okolních blízkých městech.

Z podmínek a charakteristiky obce a okolí vyplývá jako přirozený směr rozvoje obce v oblasti turistiky a cestovního ruchu, který je také vedením obce posledních 12 let důsledně sledován. Územím obce prochází páteřní cyklomagistrála Most - Doksy, která navazuje na cyklomagistrálu Hamburg - Vídeň vedoucí po pravém břehu řeky Labe, k níž je zajištěna dostupnost pomocí lodního přívozu provozovaného obcí. Provoz přívozu byl obnoven po 30letech od jeho poslední existence. Historicky přívoz v této lokalitě existoval po několik předchozích století.

K vybavenosti obce patří zejména mateřská škola (dříve i základní škola přestavěná na obecní bytový dům), novostavba moderního bytového domu, Obecní úřad, objekt kulturního společenského střediska obce s dětským hřištěm. Pro účely rozvoje sportovních a rekreačních aktivit v obci jsou v obci vybudovány dva sportovní areály s přírodním i umělým povrchem. Tyto areály jsou pak centry pro konání mnoha společenských, kulturních a sportovních akcí.

Obec je v podstatě kompletně vybavena inženýrskou infrastrukturou a nyní se s velkým úsilím věnuje jejímu zkvalitňování. Současně s tím také realizuje mnoho investic k rozvoji aktivit v oblasti budování infrastruktury cestovního ruchu a turistiky.

Záměry obce do budoucna
Budoucnost obce Malé Žernoseky lze charakterizovat v několika bodech:
- Obec se bude vyvíjet jako moderně vybavené sídlo, zajišťující maximum potřeb většiny svých obyvatel, ale i návštěvníků
- Obec se bude vyvíjet v návaznosti na svoji historii a tradice
- Obec bude svůj rozvoj řešit s ohledem na zásady ochrany svého životního prostředí, i když to předpokládá vytvoření podmínek zejména ze strany našich zákonodárců, kteří by měli některé problémy začít řešit na základě reálných zkušeností ze života, bez vytváření zbytečných komplikací
- Území obce svým charakterem vybízí k tomu, aby se stalo optimálním místem pro klidný a kvalitní život svých obyvatel a pro odpočinkové a rekreační aktivity jeho návštěvníků
- Rozvoj obce bude řešen v souladu minimálně se střednědobými programy rozvoje realizovanými i ve spolupráci s dalšími obcemi

Konkrétněji lze budoucí rozvoj obce popsat v některých plánovaných realizacích, které se týkají rozvoje a zkvalitňování místní inženýrské infrastruktury, vybavenosti veřejných prostranství a jejich úpravy zaměřené na bezpečnost, zvelebování veřejného majetku, podpora rozvoje drobných podnikatelských aktivit, zejména těch souvisejících s rozvojem infrastruktury cestovního ruchu a rekreace. Obec bude podporovat tradiční a nové společenské, kulturní a sportovní aktivity.

Záměrem obce je např. i vybudování penzionu pro návštěvníky realizovaného v rámci již částečně realizovaného rekreačně-sportovního areálu, ke kterému bude vázáno mnoho zajímavých volnočasových aktivit. Zájmem je vytvořit komplex nabídek a služeb, které budou zpestřovat a zpříjemňovat život svých obyvatel, a budou také lákadlem pro návštěvníky z blízkého i dalekého okolí, protože podmínky pro tento směr rozvoje, území obce s dalším okolím, rozhodně má.

Obec je členem sdružení obcí mikroregionu "Porta Bohemica", které je sdružením obcí s velmi pestrou nabídkou aktivit pro široké spektrum zájemců, které se nacházejí ve velmi zajímavé a pestré scenérii krajiny Českého Středohoří a zejména údolí Labe. Všechny obce mají jednoznačný zájem svoji nabídku dále rozvíjet, samozřejmě v mezích svých možností.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.malezernoseky.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA