Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čížkovice

V historických pramenech se obec Čížkovice objevuje poprvé v roce 1276. V této době byla obec rozdělena na dvě různě velké části. Menší díl patřil vladykovi Čáslavovi a druhá, větší část vsi náležela do husitských válek do majetku kláštera sv. Jiřího v Praze. Zde existovala řada drobných statků, jejichž majitelé vykonávali patronátní právo ke zdejšímu kostelu sv. Jakuba. Tuto část zastavil císař Zikmund rodu Kaplířů ze Sulejovic. Stála zde tzv. horní tvrz, zmíněna poprvé roku 1389.

Po roce 1529 vznikla dolní tvrz. Kaplířové drželi Čížkovice až do roku 1623, tedy do doby konfiskací po účasti Adama Kaplíře ze Sulejovic ve stavovském povstání v tzv. bitvě na Bílé hoře. V roce 1655 dědil Čížkovice po své matce Anežce z Palantu, Gustav Adolf, hrabě z Varensbachu. V letech 1658 - 1655 nechal dolní tvrz přebudovat na barokní zámek. Jde o první dílo Giulia Broggia, který se roku 1658 v Čížkovicích oženil a pak zde bydlel. V roce 1692 bylo panství prodáno dědici Gustava Adolfa kláštěru sv. Jiří v Praze a ves se po téměř třech stoletích vrátila zpět do rukou původních majitelů a zdejší zámek s letním sídlem abatyší.

Po sekularizaci kláštera roku 1782 připadly Čížkovice náboženskému fondu a roku 1819 byly ve veřejné dražbě prodány za 20600 zlatých Josefu Glaserfeldovi. Po konfiskaci velkostatku za dalších majitelů v roce 1945 byli do zámku dočasně umístěni političtí vězni v rekonvalescenci, propuštění z Terezína. V barokním zákmu byl zřízen domov důchodců, který zde funguje dodnes.

Želechovice
Poprvé byl statek, který sám o sobě tvořil vesnici v historických pramenech doložen v roce 1363, kdy ho vlastnil Vít z rodu Suleviců. Od 15. století patřila jedna část osady k vesnici Sulejovice a druhá část Košťálovu, kam připadá později i část sulejovická. Teprve roku 1615 postavil ve vsi tehdejší majitel Felix Častovec Kaplíř tvrz, kterou roku 1617 prodal Vchynickým. Těm byl majetek roku 1634 zkonfiskován podobně jako Kaplířům Čížkovice a Želechovice získali Aldringenovci, pod jejichž teplické panství spadaly až do roku 1850.

Památky

Čížkovice
Poblíž obce bylo odkryto bohaté starolaténské pohřebiště a unikátním bronzovým kováním a dřevěnými nádobami, datované od 5. století před n. l.

- Barokní zámek z konce 17. století
- Raně barokní farní kostel sv. Jakuba z let 1675 – 1677
- Barokní zvonice
- Sochy světců

Želechovice
- Kaple Panny Marie

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cizkovice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA