Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Libotenice

Obec leží na vyvýšenině nad řekou, která již od pradávna lákala lid rozličných kultur k osídlení, je přibližně na polovině cesty mezi Roudnicí n. L. a Terezínem. Řeka Labe poskytovala již v dávných dobách prací při lodní přepravě, ale i obživu s možností lovení ryb, za což museli odvádět část úlovku lososů doksanskému klášteru. O lososy nebyla v těch dávných časech v průzračném stříbropěnném Labi nouze. Labe ale přinášelo vesničanům i starosti se záplavami a ty přicházely i několikrát do roka. Také požáry přinášely obyvatelstvu a jejich obydlím pokrytým doškovými střechami velké škody. Jeden z nich zapsal probošt doksanského kláštera Norbert takto: "Roku 1641 dne 18. června pekli sedláci v Libotenicích ryby a tu povstal oheň, který celou ves obrátil v popel."

Historie
První písemná zmínka pochází z konfirmační listiny Přemysla Otakara I. z r. 1226. V listině se praví, že již král Vladislav I. daroval kolem roku 1150 část Lubothinicz i s přívozem přes řeku Labe doksanskému klášteru, s povolením dovážet sůl a jiné zboží po Labi ze Saska bez cla. K tomu měl klášter vlastní lodě s domovským přístavem v Libotenicích.

Obec leží na vyvýšenině nad řekou, která již od pradávna lákala lid rozličných kultur k osídlení je přibližně na polovině cesty mezi Roudnicí n. L. a Terezínem. Řeka Labe poskytovala již v dávných dobách prací při lodní přepravě, ale i obživu s možností lovení ryb, za což museli odvádět část úlovku lososů doksanskému klášteru. O lososy nebyla v těch dávných časech v průzračném stříbropěnném Labi nouze. Labe ale přinášelo vesničanům i starosti se záplavami a ty přicházely i několikrát do roka. Také požáry přinášely obyvatelstvu a jejich obydlím pokrytým doškovými střechami velké škody. Jeden z nich zapsal probošt doksanského kláštera Norbert takto: "Roku 1641 dne 18. června pekli sedláci v Libotenicích ryby a tu povstal oheň, který celou ves obrátil v popel."

Severním směrem, asi 800 metrů od obce stojí kostel sv. Kateřiny. Ten stál na okraji obce Chodžovice. V době po husitských válkách obec vyhořela a povodeň dokončila dílo zkázy. Kostel tam stojí dodnes sám jako němý svědek těch časů. Původně byl kostelík dřevěný na opukovitých základech, pokrytý šindelovou střechou. V r. 1703 byl obestavěn kostelem do dněšní podoby italským stavitelem O.Brodggiem z Litoměřic. Na písečné naplaveniny z druhé doby ledové se postupně vápencovou stepní spraší a dalšími naplaveninami vytvořila úrodná půda. Na té se kolem obce pěstuje zelenina a chmel. Z původních 14 usedlostí v r. 1522 je dnes v obci 153 domů s 408 obyvateli. V obci byl postaven kulturní dům, mnoho nových rodinných domků a zřízeno nové hříště olemované krásným borovým lesem. Po r. 1989 byla obnovena škola, opraven kostel, zaveden vodovod, přívod plynu a vybudována kanalizace s čistící stanicí. V obci je čilý sportovní klub SK Libotenice. O polní a lesní zvěř pečuje místní myslivecké sdružení. V obci má sídlo asociace malířů kraslic.

Památky

Kostel svaté Kateřiny
Kostel svaté Kateřiny stojí v Libotenicích přímo na břehu Labe. Tento původně farní a hřbitovní kostel dnes již zaniklé vesnice Chodžovice z roku 1273 byl už v 17. století často jednak demolován závaly bahna při jarních povodních, jednak již svou kapacitou nestačil návalům poutníků zdejšího kraje. Proto byl zbořen a roku 1702 byl položen na tomtéž místě základní kámen nového - dnešního kostela. V červnu roku 1703 byl dokončen a slavnostně vysvěcen. Byl pak následně střídavě spravován doksanským klášterem a litoměřickým arcijáhenstvím. Jediné úpravy, které se mu od té doby dostalo, bylo proražení bočních oken za účelem prosvětlení interiéru.

Objekt, jehož majitelem je římskokatolická církev, má nyní v dlouhodobém pronájmu Památkový ústav v Ústí nad Labem.  V kostele se konají sezónní výstavy.  V roce 1999 (červen až září] Jiří Lacina - Obrazy z posledních let.

Tipy na výlet

Rozhledna "Hláska" - (Roudnice nad Labem)
Je pozůstatkem středověkého opevnění mezi Starým a Novým městem z 15. století. Sloužila k obraně města, hlášení ponocného a ohlašování požárů. V průběhu staletí byla mnohokrát přestavována. Můžeme z ní zhlédnout celý střed města s mnohými barokními, empírovými, klasicistními či novodobými objekty.

Kratochvílova rozhledna - (Roudnice nad Labem)
Nachází se rovněž v Roudnici nad Labem na návrší v parku poblíž městského centra. Slavnostně byla otevřena 11. října 1935. Je vysoká 13 m a patří k nejhezčím prvorepublikovým vyhlídkovým věžím.

Památná hora Říp
Mýtická hora České země, jejíž vrchol byl podle nálezů pravěké a středověké keramiky patrně kultovním místem. Románská rotunda sv. Jiří a Vojtěcha zde stála již před rokem 1126, v témže roce, na počest vítězství knížete Soběslava I. v bitvě u Chlumce nad německým králem Lotharem, byla přestavěna. Hora Říp je místem konání mnoha národních poutí a táborů lidu. V roce 1948 byl odtud slavnostně odvezen kámen do základů Národního divadla v Praze. Z Řípu se naskýtá jeden z nejkrásnějších pohledů na Českou tabuli, České středohoří, Krušné hory a za příznivého počasí je možné vidět i Prahu.

Galerie kraslic v Libotenicích
V roce 1998 byla založena na Podřipsku Asociace malířek a malířů kraslic České republiky se sídlem v Libotenicích. Jejich záměrem je zachování tradice zdobení velikonočních kraslic, sdružují malířkya malíře kraslic, chrání a udržují tradiční způsob této tvorby, která se v takové míře nevyskytuje v žádné jiné zemi na světě. Asociace pořádá soutěže v tradiční kraslicové tvorbě, výstavy, vydávávají katalogy a tiskoviny, spolupracují s veřejnými a soukromými sdělovacími prostředky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/libotenice, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA