Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jenčice

Obec Jenčice leží v Českém středohoří na trase Lovosice - Most. Dálniční přivaděč je vzdálen 4 km (Lovosice). Dominantou obce je zřícenina hradu Košťálov. Vrch Košťál, na kterém se se rýsuje charakteristická ruina Košťálova je čedičového původu - 488 m vysoká kupa. Na východní straně je hřebenem zvolna spadající k obci Jenčice, na ostatních stranách strmá. Rozhled z vrchu, zvláště v době jarních květů ovocného stromoví je nezapomenutelný.

Od roku 1990 je obec Jenčice samostatnou obcí s místním OÚ. Katastr obce tvoří více jak 634 ha. K 1. 1.2000 měla obec 267 obyvatel, který po uskutečnění výstavby bytových domů se zvýšil na 322 obyvatel v současnosti. Obec je plynofikována od září 1995, čímž se zlepšilo ovzduší zejména v podzimních a zimních měsících.

V obci byla roku 1999 zahájena výstavba bytových domů a to postupně dům č. 1, 2, 3, 4 které slouží svému účelu a obsazením nájemníky se počet obyvatel zvýšil na současný stav. Po dokončení této výstavby se zjišťují celé řady závad, nekvality a nedodělků, které značně znepříjemňují bydlení obyvatelům a zastupitelstvu obce dořešení celé této problematiky.¨V této lokalitě dále staví rodinné domky celá řada soukromých osob.

V roce 2000 se provedla adaptace půdních prostor v budově OÚ a KD, kde vznikly čtyři malometrážní byty z nichž jsou dva 0+1 a dva 1+1. Dále po opravě budovy bývalého mandlu vznikl jeden malometrážní byt 0+1. V obci je malá prodejna se základním sortimentem.

Tipy na výlet 

Státní hrad Hazmburk - (zřícenina)
Hrad Hazmburk, dříve zvaný Klepý, se již přes šest století týčí nad úrodnou rovinou kolem řeky Labe a dolní Ohře na pozadí zelených kuželů Českého středohoří. Od počátku 17. století však leží v troskách. Své pojmenování získal až po roce 1335, kdy ho podle svého erbovního znamení pojmenoval Zbyněk Zajíc z Valdeka. Hrad HAZMBURK se rozkládá na 418 metrů vysokém čedičovém návrší. Čedičový masiv byl v letech 1898, 1900 a 1939 příčinou přírodních katastrof, při kterých byla zničena původní obec Klapý.

S Hazmburkem je spojeno mnoho pověstí a bájí, které inspirovaly významné české umělce, například Karla Hynka Máchu, Svatopluka Čecha, Emila Fillu a další. Státní hrad Hazmburk zve k návštěvě svojí nezastupitelnou rolí přírodní rozhledny s možností výstupu schodištěm na hranolovou věž, nazývanou Bílá.

Zámek Skalka
Výraznou dominantou celého kraje zůstává také zámek Skalka, původně hrad ze 14. století, z něhož se zachovala okrouhlá věž (hladomorka). Původní hrad byl zničen Švédy roku 1639. Zámek je barokní, z konce 17. století, postavený Antoniem Potrou. Na začátku druhé poloviny 13. století jsou známy zemanské rody Vícemil z Podsedic a Vlastislav!, a Petr ze Skalky. Erb tohoto rodu, na polovičním štítě vpravo půl orlice a vlevo pruh, převzal snad nejznámější rod, který měl toto panství v držení, Kaplířové ze Sulevic.

První písemné zmínky sahají do 14. století, kdy zde vznikl hrad Skalka. V letech 1357 - 1360 se jako majitel vzpomíná Petr ze Skalky, ale není vyloučen ani starší původ hradu z konce 13. století. Ke Skalce patřila řada vsí ze severní a západní části Českého středohoří. Ze zmiňovaného hradu můžeme spatřit dnes pouze okrouhlou věž. Zde se našly na zdi nápisy psané vězni na počátku 17. století. Hrad zpustošili roku 1639 Švédové. V těsné blízkosti hradu byl vybudován v pól. 17. století raně barokní zámek. Ten se dochoval do dnešních dnů, i když není veřejnosti přístupný.

Zámek v Libčevsi
Hlavní dominantou obce však tvořil libčeveský zámek, obsahující ve svém jádru raně středověkou tvrz. Vlastní zámek byl postaven na vyvřelém pahorku jižně od vsi a jednalo se o čtyřkřídlou kromobyčejně členitou budovu, přičemž tři křídla byla zachována jako přízemní stavby a jižní křídlo byla patrové. Hlavním přístupem byla vozová cesta začínající u vjezdu do hospodářského dvora na severovýchodě od zámku.

Libčeveský zámek prošel značně složitým stavebním vývojem od panského dvorce přes tvrz, středně velké renesanční sídlo a raně barokní zámek, po pozdně barokní centrum správy velkostatku. Pokud je pravdou pověst o šlechtici Protivci z Libčevsi, je možné, že severní křídlo mohlo být postaveno již v období let 1251 - 1260.

Sídlem nebo majetkem tvrze a později zámku byly dva šlechtické rody. Jako první Vřesovci z Vřesovic, původně moravský vladycký rod, který se do Čech dostal v husitských válkách. Roku 1622 byli povýšeni do stavu říšských hrabat. Druhý šlechtický rod byli páni ze Žerotína, jejichž dědici se stali Lobkowiczové v polovině XV. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jencice.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA