Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lovosice

Město Lovosice (151 m n. m.) leží v severních Čechách v labské rovině pod úpatím jižní části Českého středohoří (část Kostomlatské středohoří). Je 60km severně od hlavního města Prahy, 20 km jižně od Ústí nad Labem - krajského města a 8km od bývalého okresního města Litoměřic.

Město se rozkládá při levém břehu řeky Labe, na vnější straně velkého oblouku mezi Žalhosticemi a Velkými Žernoseky, uvnitř něhož vzniklo těžbou štěrkopísku (ve 2. pol. 20. stol.) velké Žernosecké (Píšťanské) jezero. Labe nás do města od severu přivede Portou Bohemikou - Bránou Čech.

Přímo nad městem ční čedičový kužel Lovoš (570 m n. m.) s přilehlým znělcovým vrchem Kybičkou. V nedalekém okolí jsou kromě největrnější hory ČR Milešovky i vrchy Košťál se zříceninou hradu, Sutomský vrch, Boreč a další.

Historie
Lovosice se v archivních dokumentech poprvé uvádějí 12. dubna 1143 jako ves patřící strahovskému klášteru. Toho dne ji věnoval kníže Vladislav II. spolu s obcí Žernoseky strahovským premonstrátům, které povolal ze Steinfeldu. Poté se vystřídala na Lovosicích řada majitelů, mezi nimiž můžeme jmenovat např. rod Valdštejnů, který byl pro Lovosice velice významný. Dvorní komoří císaře Rudolfa II. Adam z Valdštejna požádal 22. června 1600 o povýšení Lovosic na město a jeho žádosti bylo již 4. července 1600 vyhověno. Majestát je psaný česky a opis originálu je uložen v Okresním archivu v Litoměřicích. Lovosice měly tehdy 500 - 700 obyvatel.

Původně české Lovosice se začaly po Bílé hoře poněmčovat. Velkého rozmachu dosáhlo město v 19. století, ačkoliv začátek století nebyl příliš šťastný. V roce 1809 lehlo prakticky celé město včetně zámku popelem, ale brzy se vzpamatovalo. Zásluhou nového majitele města Jana Schwarzenberga byly poměrně brzy obnoveny nejen zámek, ale i soukromé domy a hospodářské objekty. V letech 1817 - 21 byla vystavěna nová silnice Terezín - Lovosice - Teplice, postaven první tovární objekt a to parní mlýn (1844) a v roce 1850 byl zahájen provoz na železniční trati Praha - Lovosice.

Značný význam měl i lovosický přístav. V roce 1849 se Lovosice staly okresním soudním městem (byly jím až do 1.7.1960). Svobodná obec Lovosice, ne již poddanské město, byla kostituována v r. 1850. Rozvoj města rychle pokračoval. V r. 1854 založil podnikatel Augustin Tschinkel továrnu na cikorku (dnešní DELI) a Schwarnzenbergové založili cukrovar a pivovar. Dále se rozšiřovalo dopravní spojení. Došlo i k nárůstu počtu obyvatel.

V období 2. světové války byly Lovosice zahrnuty do posledního okupačního pásma Část českého obyvatelstva odešla do vnitrozemí a v Lovosicích zůstalo asi jen 600 Čechů. Na sklonku války došlo ve městě k tragické události. Z projíždějícího německého pancéřového vlaku bylo 8. května 1945 zastřeleno 8 občanů, kteří pod dojmem zprávy, že od Teplic se blíží ruské tanky, vyběhli ze schůze revolučního Národního výboru (jeho předsedou byl pan Rudolf Kaftan) a šli je vítat. Dne 28. října 1945 byla těmto padlým odhalena pamětní deska na budově Olejny (nyní ANIVEG).

Památky
Hlavní dominanty města leží na lovosické tepně - ulici Osvoboditelů. Jsou to budovy současné i bývalé radnice, zámek, kostel sv. Václava. Renesanční zámek z 2. poloviny 16. století stojící na místě bývalé tvrze byl barokně přestavěn a upraven po požáru v r. 1809. V přízemí jsou zbytky renesančních štuk. V současné době je zde střední odborné učiliště.

Barokní chrám sv. Václava byl postaven na místě, kde stával dřevěný kostelík, litoměřickým stavitelem Petrem Versou. Dokončen byl v r. 1745. Dnešní zachovalé fresky ze života sv. Václava jsou dílem litoměřického malíře Josefa Čecha. Oltářní obraz sv. Václava je od pražského malíře J. Heřmana z r. 1887. V interiéru zaujme rokoková kazatelna a kamenná křtitelnice z r. 1716. Za kostelem jsou barokní sochy sv. Barbory, sv. Vavřince, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého.

Secesní radnice s okázalou věží byla postavena v r. 1907. Do své nové krásy byla opravena v r. 1992 a při této příležitosti byla umístěna v kupoli schránka, obsahující současné aktuality a sadu platných mincí. Tato překrásná budova však neslouží svému účelu, jsou v ní ordinace soukromých lékařů. Budova skutečné radnice, kde sídlí samospráva je naproti. V ulici Osvoboditelů je také vznosná budova, kterou si nechal postavit starosta Pfanschmied v r. 1887 a která sloužila jako poliklinika. V současné době zde sídlí soukromé subjekty.

Současnost
Město Lovosice leží v malebné labské rovině na levém břehu Labe, na samém úpatí Českého středohoří. Přirozenou dominantou města je Lovoš (národní přírodní rezervace - 570 m n. m.) se svým dvojčetem Kybičkou, s relativní výškou nad hladinou řeky asi 420 m. Rezervací prochází naučná stezka a na vrchu samém se nachází turistická chata z r. 1924. Hojně se zde vyskytují chráněné druhy rostlin (kosatec bezlistý, třemdava bílá, koniklec luční aj.). Charakteristické homolovité tvary řady dalších kopců Středohoří dávají krajině osobitý ráz, nápadný právě při pohledu od Lovosic. V nedalekém sousedství jsou vrchy Košťál se zříceninou hradu, Sutomský vrch, Boreč i sama "hromová hora" Milešovka.

Město je proslulé svou protáhlou dispozicí. Je také významným dopravním uzlem. Je zde říční přístav, rozsáhlá síť železnic a dálnice, která zde ale v současné době končí. Díky těmto podmínkám schválilo městské zastupitelstvo zajímavý projekt Dopravně zbožového centra pro aktivity výrobní, obchodní i skladové. Realizace tohoto záměru poskytne obyvatelstvu velký výběr pracovních příležitostí.

Město nabízí možnost zajímavých výletů do okolí. Nedaleko jsou Třebenice, kde je Muzeum českého granátu, Třebívlice s hrobem Ulriky von Levetzow, přítelkyně Goetha, zámek Libochovice, Ploskovice a samozřejmě překrásné kopce Českého středohoří.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lovosice.net/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA