Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Račiněves

Obec Račiněves se nachází 7 km od města  Roudnice nad Labem a asi 40 minut od hlavního města Prahy, ke  sjezdu z dálnice D8 je to 2 km. Osada založená v těchto místech byla darována knížetem pražským vladykovi jménem Račín. Podle něj byla nazvána Račína ves až Račiněves. Časově lze toto pojmenování umístit do 2. poloviny 10. století. Osada a následná tvrz Račínů patří tudíž mezi nejstarší v okolí.

V současné době žije v obci zhruba 460 obyvatel. Obcí projíždí několik autobusových linek – Roudnice n. L. – Libochovice, Louny - Roudnice n.L – Mělník – Mladá Boleslav, Roudnice – Velvary.  Od křižovatky u silnice E55 a  autobusové zastávky  Motorest je možno cestovat do Prahy, Ústí n.L., Litoměřic atd. Dostupnost je z naší obce oproti jiným obcím velmi příznivá. Dominantou obce je kostel svatého Havla z poloviny 14. století.

Střed obce tvoří náves zvaná Ohrada, kde se nachází parčík s lavičkami a několika hracími prvky pro děti. V těchto místech se nachází i obchod se smíšeným zbožím. Možnost občerstvit se je v pohostinství u Pecharů, které se najdete na křižovatce silnic na Martiněves.  Naproti uvidíte budovu bývalé fary, v dnešní době Obecní úřad. V této budově je umístěna  i místní knihovnu s bezplatným internetem. Další dominantní budovou je Sokolovna, kde se pořádají plesy, zábavy a různé kulturní akce. Ve vlastnictví obce je i budova bývalé školy, která neslyšela zvonění už nejméně 30 let. Zastupitelstvo obce by zde rádo vybudovalo Dům s pečovatelskou službou. Bohužel se zatím nepodařilo získat dotaci na stavbu.

Historie
Ves se v písemných historických pramenech poprvé připomíná v roce 1262 v přídomku Zdaty z Račiněvsi. Týž se znovu připomíná v roce 1267 společně s Předborem z Račiněvsi. Zřejmě patřili k jednomu rodu společně s Drslavem z Račiněvsi, který se připomíná v roce 1295. Na začátku 14. století se zde připomíná dvanáct držitelů svobodných statků. Vedle nich zde měl majetek také Byčen z Vinařic. Jemu a jeho potomkům patřila nakonec větší část vsi. Ti vykonávali patronátní právu k místnímu farnímu kostelu sv. Havla. Někdy v letech 1430 – 1454 prodali vladykové z Račiněvsi svou ves Petrovi ze Semil, purkrabímu na hradě v Roudnici. Ten zde hospodařil ještě v roce 1468 a tehdy se také poprvé připomíná zdejší tvrz.

Pak se držitelé Račiněvsi střídali v rychlém sledu – 1470 Petr Dýmek z Těptína, 1479 jeho syn Věněk, pak Jan ze Smržova, 1490 Vojtěch z Nedvídkova, 1501 Smil z Račiněvsi, Jindřich z Rozenheimu (+ př. 1543). Po smrti posledně jmenovaného byl statek prodán Bernardovi a Václavovi bratrům Štrouchům z Chloumku. Bernardův syn Melichar prodal v roce 1581 ves Račiněves a v roce 1582 také zdejší tvrz a poplužní dvůr, spolu s právem podacím ke kostelu sv. Havla, Janovi Valkounovi z Adlaru. Jeho syn Bohuchval sídlil ve Zlonicích a v roce 1650 prodal Račiněves konventu augustiniánů při kostele sv. Tomáše v Praze na Malé Straně, ale augustiniáni ves obratem prodali klášteru dominikánů při kostele sv. Máří Magdalény tamtéž. Od dominikánů koupil Račiněves společně s Vražkovem a Straškovem v roce 1672 Václav František Eusebius kníže z Lobkowicz. O té doby byla Račiněves součástí lobkovického panství Roudnice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.racineves.cz, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA