Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Velké Žernoseky

Obec se 490 obyvateli leží na pravém břehu Labe v průměrné výši 158 m nad mořem. Na prastaré osídlení osady ukazují četné nálezy všech epoch předhistorických od doby kamenné až k železné. Poprvé dokumentárně je jméno obce uvedeno v zakládací listině kapitoly sv. Štěpána, dané Spytihněvem II. (Zernosech - Sernossiceh terra rusticalis). Písemná zmínka o obci je však až v textu "B" této listiny z roku 1218. Jméno obce vzniklo ze zaměstnání obyvatelstva - sekání velkých žernovů mlýnských.

Historie vinařství v okolí obce Velké Žernoseky ležící na pravém břehu řeky Labe sahá dle dochovaných písemností nejméně do 10. století. Za zakladatele zdejšího vinařství bývají často pokládáni mniši cisterciáci, ale jejich panství v Žernosekách se datuje až od 13. století. Tito mniši vybudovali v roce 1251 v Žernosekách rozsáhlé vinné sklepy, které se dochovaly dosud a dodnes v nich víno vyzrává v tradičních dubových sudech. V těchto sklopeních můžete ochutnat víno přímo u sudů, můžete zde posedět při víně nebo si nakoupit víno v lahvích dle vlastního výběru.

Současnost

Žernosecký zámek a sklepy
Zámek žernosecký byl vystaven na místě bývalé tvrze. Pozoruhodné jsou jeho sklepy. Nestarší část byla založena v době, kdy část vsi patřila cisterciánckému klášteru. Vznikla jednoduchá barokní jednokřídlová budova, která se postupně upravovala až do konce 17. století. Koncem 18. století došlo k výstavbě druhé etapy zámku. Tehdy bylo dotvořeno pozdně barokní sídlo na půdorysu obdélníku. V interiéru je tzv. velký sál s jednoduchou barokní štukaturou.

Pozoruhodné jsou jeho vinné sklepy. Při obnově zámku v roce 1668 byly dodatečně přistaveny další sklepy. Rovněž tak dva přísklepy vedle sklepa Domského, dříve nazývaného též sklep Hluboký. Jedna z chodeb sklepa končí ve skalní dutině, která se táhne směrem ke hradu Kamýk a o níž se často tvrdívá, že je to chodba spojující Kamýk se žernoseckými sklepy. V letech 1966-67 došlo k výstavbě nové budovy stanice včetně moderní lisovny a stáčírny. Sklepní prostory mají po instalaci kovových nádrží kapacitu 5 000 hl. V současné době pěstování vína a jeho prodej je v soukromém vlastnictví firmy Žernosecské vinařství s. r. o.

Škola
Německá škola ve Velkých Žernosekách vznikla v roce 1792. Třída byla umístěna v obecním domě. V roce 1874 byla škola rozšířena a 3 roky po té byla postavena budova nová (dnešní obecní úřad). Česká škola byla zřízena v roce 1919 a spojena v roce 1928 se školou v Žalhosticích.

Kostel Sv. Mikuláše
Naše obec se může pochlubit kostelem Sv. Mikuláše. Je postaven v pozdně gotickém slohu v roce 1861.

Kostel Sv. Mikuláše v jednoduché pozdní gotice, byl až do roku 1864 filiálkou farního kostela v Prackovicích. Roku 1881 byl kostel přestavěn a z původní stavby zůstal jen spodek, který nese letopočet na portále 1535 - 1562. V prostoru kostela jsou umístěny kamenné desky s nečitelnými nápisy, dále oltář, který je ozdoben třemi sochami. Uprostřed socha Sv. Mikuláše, po stranách socha Sv. Josefa a Sv. Jana z Nepomuku. Vedle oltáře je vchod do zakristie. Hodiny na věži kostela odbíjí pravidelný čas a umístěný zvon ve věži odbíjí při zahájení mše a v době úmrtí v obci.

Hradecká kaple
Málokdy nalezneme v dějinách místa, ve kterých je zmínka o církevních památnících. Vkročíme-li z jihu průrvou na místo historického opevnění, které kdysi stálo na Hrádku, uvidíme na tomtéž místě malou hradeckou kapličku. Od roku 1818 se tu slaví svatodušní svátky s bohoslužbami a je to poutní místo.

Viniční domky - Mariánská stráň
Tři z prvotřídních viničních tratí žernoseckých leží těsně nad řekou v úseku obce k České bráně. Jsou to Mariánská hora, Malá Vendule a Velká Vendule. Názvy tratí a mnohých vinic na nich ležících se datují již od nepaměti. Někteří dokonce tvrdí, že název Vendule se zachoval ještě z doby, kdy krajina byla osídlena Kelty. V těchto místech jsou 2 viniční domky, které jsou vedeny v rejstříku památek. U domku v Mariánské zahradě má mít své místo socha Sv. Marie, která se v současné době restauruje.

Z těchto míst se nám naskýtá úžasný pohled na obec a její okolí a také na Portu Bohemicu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/velkezernoseky/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA